10/06/2026
Jubileuszowy przejazd pociągu „WOYDYNO” był czymś więcej niż podróżą zabytkowego składu. Dzięki świetnej współpracy z włodarzami i Urzędami Miast: Skierniewice, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki, każdy postój miał swoją wyjątkową oprawę, która zamieniła całą trasę w prawdziwe kolejowe święto
W Skierniewicach rozpoczęła się nasza jubileuszowa podróż. Na uczestników czekały występy orkiestry dętej, stoiska promocyjne oraz uroczyste wręczenie Złotego Biletu kierownikowi pociągu „WOYDYNO” przez Panią Iwonę Górniak -Zastępcę Prezydenta Miasta Skierniewice.
W Żyrardowie goście mogli przenieść się w czasie dzięki postaciom w historycznych strojach, posłuchać Żyrardowskiej Orkiestry Ulicznej i odwiedzić stanowiska nawiązujące do przemysłowych oraz lniarskich tradycji miasta. Nie zabrakło także animatorów i widowiskowego wodowania zabytkowej lokomotywy przez OSP Żyrardów. Ważnym punktem postoju było również podpisanie porozumienia pomiędzy PKA S.A. a Żyrardowem, dotyczącego przebudowy zabytkowego dworca kolejowego.
W Grodzisku Mazowieckim pasażerów i mieszkańców powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz postacie w historycznych strojach. Uczestnicy przejazdu złożyli także kwiaty pod Pomnikiem Kolejarza, oddając hołd pokoleniom ludzi kolei. Do podróżnych na tym etapie trasy dołączył również Marszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty, czyli druga osoba w państwie.
Serdecznie dziękujemy:
Krzysztof Jażdżyk - Prezydent Miasta Skierniewice oraz Miasto Skierniewice,
Lucjan Krzysztof Chrzanowski - Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Żyrardów,
Burmistrzowi Grodziska Mazowieckiego Tomaszowi Krupskiemu oraz Grodzisk Mazowiecki za zaangażowanie, gościnność i przygotowanie wyjątkowej oprawy postojów pociągu „WOYDYNO”.
To dzięki Wam jubileusz Stacji Muzeum stał się świętem kolei nie tylko na stacji Warszawa Główna, ale na całej trasie przejazdu.
Fot. Marek Popowski