08/06/2026
Okrągła rocznica, ale i zapowiedź wyjątkowej wystawy! 👍 Dokładnie 150 lat temu, 8 czerwca 1876 roku zmarła GEORGE SAND, francuska pisarka epoki romantyzmu, a prywatnie partnerka i przyjaciółka Fryderyka Chopina, dla którego była oparciem i inspiracją. To w jej posiadłości we francuskim Nohant napisał on swoje najwybitniejsze dzieła.
Sama George Sand, która tak naprawdę nazywała się Amantine Lucile Aurore Dupin, primo voto Dudevant - znana była z ekscentrycznego jak na kobietę I poł. XIX w. stylu życia: paliła cygara i fajkę, ubierała się po męsku i... przeklinała. Trzeba przyznać, że pisała z ogromną łatwością. Jej wczesne powieści takie jak: „Indiana”, „Walentyna”, „Lelia” miały charakter feministyczny. Z kolei „Listy podróżnika” głosiły pochwałę socjalizmu utopijnego, które to wątki rozwinęła o apoteozę życia wiejskiego w powieściach: „Grzech pana Antoniego” i „Młynarz z Angibault”. Do najważniejszych utworów George Sand z pewnością należą: powieść „Spirydion”, cykl „Konsuelo” czy książka „Zima na Majorce”, zawierająca wspomnienia z pobytu z Chopinem na hiszpańskiej wyspie. Pisarka popełniła też dwa dzieła autobiograficzne, „Historię mojego życia” oraz „Ona i On”. Pisała i publikowała prawie do samej śmierci. Jednymi z ostatnich jej utworów były napisane dla wnuków baśnie „Contes d’une grand’mère”. Zmarła w wieku 71 lat 📚
I to jej postaci poświęcona będzie nowa wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Fryderyka Chopina, a zatytułowana „GEORGE SAND (1804-1876). W KALEJDOSKOPIE ŻYCIA I SZTUKI”. Ekspozycja zostanie udostępniona 11 lipca w DOMU URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA W ŻELAZOWEJ WOLI i ukaże ją w sposób wszechstronny jako artystkę. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną cenne przedmioty związane z George Sand, które pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (NIFC), Maison de George Sand w Nohant (CMN), Musée George Sand w La Châtre, Maison de George Sand w Gargilesse oraz z prywatnej kolekcji Boutroux-Ferrà w Valldemossie. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2027 roku 🎼