23/06/2026
DZISIAJ OD 18:00!!!! MONIKA CHLEBEK I ,,CZERWCAMI GORĄCE” WERNISAŻ SOLO WYSTAWY 🌶️🔥🍓
„Czerwcami gorące” to tytuł zaczerpnięty z „Ballady bezludnej” Bolesława Leśmiana. W poemacie warszawskiego poety świat przyrody istnieje sam dla siebie, rozwija się własnym rytmem, obojętny na ludzką obecność. U Moniki Chlebek człowiek jest częścią świata przyrody i jego procesów, rozpuszczony w malinach, kwiatach i letnim upale - tu widzimy usta, tam dłoń… ślady obecności. Maliny, kwiaty, pająki i ludzie współistnieją w jednej przestrzeni, zanurzeni w tej samej czerwonej atmosferze lata, wytworzeni z tej samej erotycznej materii.
Chlebek maluje przyrodę, ale nie przedstawia typowych krajobrazów, nie pokazuje ogrodu ani lasu. Odbiera widzowi dystans i wprowadza nas między liście. Jej maliny wypełniają niemal cały obraz, pająk urasta do rozmiarów niepokojącego zwierzęcia, kwiaty tracą swoją botaniczną tożsamość i zaczynają przypominać fragmenty ciała. Nie patrzymy z zewnątrz, zostajemy wplątani w kwiaty, wprowadzeni w środek malinowego chruśniaka.
Krakowska malarka wydaje się podążać tropem wskazanym przez Wolfganga Tillmansa, który w swoich fotografiach próbuje oddać intensywność bezpośredniego doświadczenia natury. Nie chodzi mu o wielkie narracje, lecz intymne momenty, drobne zachwyty: promień światła, fragment skóry, kropla wody, płatek kwiatu. Monika Chlebek ma podobną wrażliwość: dla niej sensualność czaruje się bliskością, a wzruszenie jest odczuciem chwili.
🥂🥂🥂🥂
DO ZOBACZENIA! 💋