08/05/2026
⚠️ Co zrobić, kiedy jesteśmy świadkami przemocy?
Czasem może się wydawać, że przemoc dotyczy tylko osób, które doświadczają jej bezpośrednio. To mit. Bycie świadkiem przemocy – w domu, w miejscu zamieszkania, w pracy, w szkole, a nawet na ulicy – także może być doświadczeniem kryzysowym dla każdego z nas.
Nasze ciało i psychika reagują na zagrożenie automatycznie. Emocje takie jak: strach 😟, lęk, złość 😠, bezradność, poczucie winy, smutek 😢 czy zamrożenie są całkowicie normalną reakcją na sytuację przemocy.
👉 Co zrobić w takiej sytuacji, aby zadbać o siebie i osobę doświadczającą przemocy?
✅ Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – to podstawa.
📞 Wezwij pomoc – jeśli to możliwe, zadzwoń pod numer alarmowy 112.
🤝 Nie zostawaj z tym sam/a – porozmawiaj z kimś bliskim.
💬 Spróbuj nazwać swoje emocje – to pomoże w ich regulacji.
Jeśli nie wiesz, jak zareagować lub czujesz, że chcesz porozmawiać o swoim doświadczeniu, skontaktuj się z naszym Ośrodkiem lub placówkami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy:
📞 667 833 400, 782 835 303 – Poradnia ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Madalińskiego 45/47
📞 514 202 619 – Dział Interwencji Kryzysowej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
📞 535 430 902 – Punkt Interwencyjny, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
📞 116 123 – Niebieska Linia IPZ
📞 800 120 002 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia"
💙 Nie jesteś sam/a. Reagowanie ma znaczenie.