01/06/2026
👪 Z okazji 1 czerwca życzymy wszystkim dzieciom, młodzieży i dużym dzieciom radości, spokoju i spełnienia 😊.
📖 W Izbie Pamięci mamy starannie przygotowany program lekcji muzealnych i spacerowych oraz pokazy filmów dla dzieci i młodzieży. O tej wyjątkowej porze roku, kiedy wszystko zrobiło się zielone, szczególnie zapraszamy na:
⏺︎ „𝗢𝗯𝘆𝘄𝗮𝘁𝗲𝗹𝘀𝗸𝗶 𝗺𝗮𝗷 𝗶 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗶𝗲𝗰” 𝘄 𝗜𝘇𝗯𝗶𝗲 𝗣𝗮𝗺𝗶𝗲̨𝗰𝗶 – bezpłatne zajęcia wspierające edukację obywatelską uczniów.
Podczas lekcji w kameralnych warunkach i otoczeniu zieleni wykorzystujemy metody interaktywne. Wyruszamy w wyobraźni do przedwojennej Warszawy i poznajemy ciekawe postaci, na których można się wzorować. W lekcjach o mniejszościach ćwiczymy wrażliwość, rozmawiamy o tym, jak reagować z empatią w życiowych sytuacjach i poznajemy tajniki języka socjologów. Z grupami ze szkół ponadpodstawowych poznajemy „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, przedstawiający Powstanie z punktu widzenia ludności cywilnej, a także instalację światowej sławy artysty, Krzysztofa Wodiczko.
⏺︎ 𝗦́𝗹𝗮𝗱𝘆 𝘄𝗶𝗲𝗹𝗼𝗸𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗪𝗼𝗹𝗶 𝗶 𝗱𝗮𝘄𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗴𝗹𝗶𝗻𝗶𝗮𝗻𝗲𝗸 𝘄 𝗣𝗮𝗿𝗸𝘂 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻́𝗰𝗼́𝘄 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝘆 – zajęcia oferowane w ramach Lata w mieście 2026 w Izbie Pamięci.
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się w parkowej otulinie i to jej wyjątkowe umiejscowienie ukazuje nam nowy wymiar tej nekropolii. Pamięć dawnych mieszkańcach Warszawy i Powstańcach Warszawskich odradza się tu w zieleni drzew, krzewów i kwiatów, których znaczenie przyrodnicze i symbolikę wspólnie odkrywamy.
Podczas spaceru rozmawiamy również o zieleni przedwojennej Warszawy i tym, jak z odpoczynku wśród zieleni korzystali młodzi warszawiacy, a także o historii współczesnych wolskich parków.
⏺︎ 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶𝗻́𝘀𝘁𝘄𝗼 𝘄 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝗶𝗲 – dwie godziny zajęć w Izbie Pamięci i otaczającym ją parku i półtorej godziny w Gabinecie Wolskim w Muzeum Woli, będące naszą propozycja skorzystania z programu „Klasa w Warszawie, Warszawa z klasą”.
Połączone zajęcia w dwóch wolskich oddziałach Muzeum Warszawy to warsztaty, spacer i wspólne oglądanie filmu, w którym Powstanka Warszawska, Wanda Traczyk-Stawska opowiada najmłodszym o swoim dzieciństwie. Podczas spaceru rozmawiamy o zieleni przedwojennej Warszawy i tym, jak z odpoczynku wśród zieleni korzystali młodzi warszawiacy. Po przemieszczeniu się do Muzeum Woli uczestnicy dowiadują się jeszcze więcej o tym, jak wyglądała codzienność dzieci w Warszawie minionych czasów, jak uczyli się i bawili najmłodsi mieszkańcy miasta, jak wyglądały ich domy, miejsca zabaw i jak spędzali wakacje.
⏺︎ 𝗗𝗿𝘇𝗲𝘄𝗮 𝗶 𝗽𝗼𝗺𝗻𝗶𝗸𝗶. 𝗣𝗮𝗺𝗶𝗲̨𝗰́ 𝗼 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻𝗶𝘂 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶𝗺 𝘇𝗮𝗽𝗶𝘀𝗮𝗻𝗮 𝘄 𝘇𝗶𝗲𝗹𝗲𝗻𝗶 𝗶 𝗸𝗮𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 – lekcję spacerową z naszej stałej oferty edukacyjnej
Co wspólnego mają pamięć o historii Polski i Warszawy ze zmiennością pór roku? Czego uczą nas cykliczne odradzanie się przyrody i nauki o środowisku naturalnym, i dlaczego czekamy na rozkwitające gałęzie drzew? Pozornie niezwiązane ze sobą wątki – przyroda i pamięć są podczas tej lekcji naszymi przewodnikami po Parku Powstańców Warszawy i Cmentarzu Powstańców Warszawy, oraz symboliką znajdujących się na ich terenie pomników.
🔗 Więcej informacji na ten temat do przeczytania na naszej stronie w zakładce „Edukacja": https://tiny.pl/f6d36tcmt
PGE Energia Kultury partnerem edukacji Muzeum Warszawy
____________
Na zdjęciu: Konrad Brandel „Portret Konrada Seweryna Brandla”, 1879, ze zbiorów Muzeum Warszawy