12/21/2020
Z najlepszymi życzeniami od Instytutu Piłsudskiego
prezes i dyrektor wykonawczy dr Iwona Korga.
Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!
Pilsudski Institute of America - the science, archives, library and museum, founded in New York (USA) in 1943 on the initiative of activists of the National Committee of Americans of Polish Descent.
(13)
The Pilsudski Institute of America is one of the most important Polish institutions outside of Poland. It has earned that designation by gathering an invaluable collection of documents on the modern history of Poland, and by its distinguished record of defending the historical truth about Poland against all adversaries: German occupiers in World War II (1939-1945) or communist rulers imposed by the Soviet Union (1945-1989).
Mission: For over half a century, the Institute, apolitical and beholden to no one, has dedicated itself to guard the truth about Poland’s history in order to protect Poland’s good name in the world, and to acquaint all Americans with Poland’s cultural heritage and its contribution to our American heritage.The Institute, with Poland’s and Polonia’s support, will continue to be a beacon of Polish culture in America for Americans and Polish Americans as well as Poles scattered throughout the world who visit the Institute’s website: www.pilsudski.org. For the metropolitan area of New York, the Institute provides numerous programs, including book fairs, film screenings, historical exhibits, lessons for students of Polish history, and opportunities to meet with historians and authors.
Operating as usual
Z najlepszymi życzeniami od Instytutu Piłsudskiego
prezes i dyrektor wykonawczy dr Iwona Korga.
Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!
Chcemy zwrócić sie do naszych najmłodszych sympatyków, do dzieci.
Kochani, zwykle o tej porze roku zapraszaliśmy Was do Instytutu na, przygotowywane specjalnie z myślą o Was, warsztaty świąteczne.
W tym roku z powodu pandemii i ograniczeń z nią związanych nie możemy spotkać się osobiście - postanowiliśmy zaprosić Was na warsztaty online. Pani Krystyna Pituła przygotowała dla Was kilka propozycji ozdób choinkowych, które sami będziecie mogli wykonać i ozdobić nimi Wasze drzewka.
Miłej zabawy!🎄
https://youtu.be/5XKC07bVCaI
https://youtu.be/Ao13MZLKG_8
https://youtu.be/kZKyjNi1c7k
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcemy zaprosić naszych najmłodszych sympatyków na miniwarsztaty świąteczne. Pani Krystyna Pituła pokaże dz...
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci kpt. Mieczysława Madejskiego...
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
Cześć i chwała Bohaterom.
Czekamy na Wasze prace do 10 grudnia! Gorąco zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym "Drogi do Niepodległej - w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej".
Konkurs organizowany pod patronatem Consulate General of Poland in New York, we współpracy z Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.
Szczegóły na naszej stronie internetowej:
https://www.pilsudski.org/pl/nowosci/aktualnosci/980-konkurs-plastyczny
#GivingTuesday jest świetną okazją do wsparcia Instytutu J. Piłsudskiego @pilsudski.org, w tym wyjątkowym czasie liczymy na pomoc naszych sympatyków.
Mamy nadzieję, że zbierzemy sumę, która pozwoli nam na kontynuację programu "A to Polska właśnie" i będziemy mieli okazję zaprezentować Państwu kolejne filmiki o dziełach sztuki #KolekcjaIJP.
Donacji można dokonać poprzez nasza stronę internetową
https://www.pilsudski.org/pl/donacje/donacje
30 listopada przypada rocznica odejścia na wieczną wartę prof. Wacława Jędrzejewicza - Człowieka wybitnego, współpracownika Marszałka, współzałożyciela Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
Pamiętamy❤️
https://www.pilsudski.org/pl/o-nas/historia/biogramy/185-waclaw-jedrzejewicz
Polecamy koncert "210 lat z Chopiem" #Chopin
Szczególowe informacje na stronie:
https://chopinconcert.com/
Drodzy młodzi Przyjaciele!
Zapraszamy Was do udziału w konkursie plastycznym.
My czekamy na Wasze zgłoszenia, a na Was czekają ciekawe nagrody 🙂
Regulamin konkursu i wszystkie wytyczne znajdziecie na stronie Instytutu
https://www.pilsudski.org/pl/nowosci/aktualnosci/980-konkurs-plastyczny
102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱
Drodzy Przyjaciele, Kochani Rodacy,
w tym szczególnym dniu, jakim jest 11 listopada, kiedy wspominamy odrodzenie wolnej Polski, chcemy złożyć Wam życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów, ale przede wszystkim poczucia dumy i radości z bycia Polakami!
Włączmy się w obchody Święta Niepodległości, oddając hołd tym, którzy nam tę wolność wywalczyli.
Niech żyje Niepodległa 🇵🇱
#pamięć#kwiaty#bohater#duma#Polska
NOWY POMNIK W SKIERNIEWICACH
📍9 listopada odsłonięto w Skierniewicach bardzo ciekawy, naszym zdaniem, pomnik zatytułowany "Przed Bitwą Warszawską 1920".
Pomnik autorstwa Karola Badyny stanął na placu Dworcowym w Skierniewicach. Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa, bowiem w 1920 roku, tuż przed Bitwa Warszawską dotarł do Skierniewic pociąg z Węgier, z 80 wagonami wypełnionymi amunicją karabinową dla polskiego wojska. Był to dar narodu węgierskiego.
Pomnik przedstawiający cztery postaci naturalnej wielkości wykonane z brązu - Józefa Piłsudskiego, Charles'a de Gaulle'a, Pola Telekiego oraz Symona Petlurę - nawiązuje do pomocy, jakiej inne narody udzieliły polskiej armii w 1920.
Jak się Państwu podoba? Nam bardzo 👍
https://www.gov.pl/web/kultura/przed-bitwa-warszawska--pomnik-upamietniajacy-miedzynarodowa-wspolprace-podczas-wojny-1920-roku
Z okazji przypadającej w środę 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, chcemy zaprosić Państwa do odwiedzenia Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku.
Może są wśród Państwa osoby, które jeszcze nie zapoznały się z naszą działalnością, nie miały okazji zwiedzić Galerii Instytutu lub takie, które chcą dołączyć do grona naszych członków - wszystkich chętnych zapraszamy serdecznie w środę 11 listopada, w godzinach od 13.00 do 16.00.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny ☎️ (212.505.9077) w celu zarezerwowania godziny odwiedzin. Zadbajmy wspólnie o swoje bezpieczeństwo😷⌚️
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa i wspólnie celebrować ten dzień.
❤️🇵🇱❤️
Pamiętamy o Weteranach 🇵🇱🪔
Wspominamy wszystkich tych, którzy już odeszli, a którzy swoje siły i czas poświęcili również dla Instytutu Piłsudskiego. Na zawsze zostaną w naszych sercach.
Cześć Ich Pamięci.
Dziś do Instytutu Piłsudskiego zawitał nasz dobry znajomy, znany też dobrze Państwu, bard Paweł Piekarczyk. Dziękujemy za odwiedziny i piękny prezent Panie Pawle!
#pawelpiekarczyk
#JózefMehoffer miał wyjątkowe poczucie stylu. Jego najbardziej znane obrazy są nierzeczywiste, pełne kolorów, przenoszą nas w świat marzeń. Mehoffer nie stronił od tematyki religijnej, czego przykładem jest obraz w technice pasteli na litografii "Matka Boska Bolesna" z #KolekcjaIP. Matka Boska przedstawiona jest jako niezwykłej urody kobieta, okryta chustą, starającą się osłonić promieniujące serce. To niewątpliwie jedno z najciekawszych dzieł z naszej kolekcji. Z okazji #polishheritagemonth zapraszamy do obejrzenia prezentacji. #polskasztuka #polishart
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
https://www.facebook.com/chortownia/photos/a.733186490085093/849421518461589/?__tn__=%3C
Kilka miesięcy temu udostępnialiśmy stronę zaprzyjaźnionych z Instytutem organizatorów projektu #calapolskaspiewawdomu
Akcja spotkała się z ogromnym odzewem i zaangażowaniem wielu osób - spójrzcie i posłuchajcie 🎤🎧🎼🎹, a jak tylko będziemy już mogli zaprosić Państwa do naszej siedziby, zorganizujemy jakieś wspólne śpiewanie - zachęcamy więc już dziś do ćwiczenia pieśni żołnierskcih i legionowych : )
At the end of April 2015, the CD containing choral national music from 7 countries was released. On the CD there are recordings from Armenia, Bulgaria, Georgia, Moldova, Poland, Ukraine and Hungary. Detailed list of performers and more info about the CD can be found at http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=5810&jezyk=1000. The CD is not meant for sale - the majority of discs went to choirs participating in this project and will be distributed by them. However, there is a possibility to get one - if you are interested, please contact us at [email protected]
The CD was issued by Chórtownia foundation, with financial help of the Sponsor, HTM Sp z o.o. from Gliwice, who is the importer of Japanese CNC machines OKUMA. Many thanks!
Czy wiedzieliście, że Instytut przechowuje w swojej kolekcji obraz #StanisławWyspiański? To ”Portret Dziewczynki”, który stał się głównym tematem kolejnego odcinka z serii #KolekcjaIJP. Wszystkim wielbicielom sztuki młodopolskiej z pewnością się spodoba. Zapraszamy do oglądania.
Magda Kapuścińska - była prezes Instytutu, 17 września uczestniczyła w uroczystosciach odsłonięcia Pomnika Poległym i Zamordowanym na Wschodzie. Ponizej osobista relacja Pani Magdy z tego wydarzenia:
"17 września 2020 roku minęło 81 lat od zdradzieckiego sowieckiego napadu na Polskę. W tym dniu w Warszawie odbyła się wzruszająca uroczystość przy Pomniku Poległym i Zamordowanym na Wschodzie zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej i Fundację Walczących o Niepodległość – Wyklętych – Pokrzywdzonych – Internowanych – Więzionych. Uczestniczyłam w tym wydarzeniu z Danutą Cisek i Krzysztofem Langowskim, związanymi z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
Uroczystość ta była nie tylko przypomnieniem o wbiciu noża w plecy przez bolszewików we wrześniu 1939 r. i układu Ribbentrop-Mołotow, który oddawał Polskę dwóm sąsiednim mocarstwom, ale również o tych, których upamiętnieniu powstał Pomnik. Uczestniczyłam w tym wydarzeniu, z dwóch powodów: mój ojciec zaginął na Wschodzie w 1939 r. oraz dla Wojciecha Ziembińskiego, dzięki któremu powstał ten przejmujący pomnik. Opowiadał on, że projekt przyśnił mu się jednej nocy i został zbudowany według jego wizji.
W czasie tego wydarzenia uczczono Wojciecha Ziembińskiego przez odsłonięcie upamiętniającej tablicy i licznych przemówień przypominających Jego dokonania w walce z komuną. Minister Jan Kasprzyk odczytał przesłanie premiera Mateusza Morawieckiego. Przejmujące było przemówienie prezesa IPN Jarosława Szarka.
Na uroczystość przybyła Rodzina Wojciecha: żona Zdzisława, córki (bliźniaczki) Teresa i Małgorzata, oraz syn Jan. To oni odsłaniali tablicę umieszczoną na pomniku.
O Wojciechu Ziembińskim powinno się napisać wiele książek, tak barwną i niezwykłą był postacią. Byłam tą szczęśliwą osobą, że znałam Go osobiście. W Warszawie, w latach siedemdziesiątych, gdzie był stałym gościem naszego domu na Saskiej Kępie i często zjawiał się w nocy z ważnym dla mojego męża zadaniem (mieliśmy samochód) zawiezienia i powieszenia obrazu czy tablicy w kościele czy innym miejscu, które poruszały sumienia Polaków. Potem gościliśmy Go dwukrotnie w Nowym Jorku, mieszkał w naszym domu „Puchaczówce”. Wygłaszał odczyty – między innymi w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce, gdzie zaprzyjaźnił się z prof. Wacławem Jędrzejewiczem.
O dokonaniach Wojciecha Ziembińskiego można czytać dużo w Internecie, a słuchać we wzruszającym filmie Aliny Czerniakowskiej „Był taki ktoś”. Przeczytałam artykuł Grzegorza Waligóry z Instytutu Pamięci Narodowej, który we wstępie napisał tak: Wojciech Ziembiński był jedną z najważniejszych postaci opozycji niepodległościowej w PRL. Przez całe dorosłe życie prowadził działalność na rzecz wolnej i niepodległej ojczyzny. Był człowiekiem bezkompromisowym i prostolinijnym. Ideą przewodnią w jego myśleniu był zawsze naród, postrzegany przez pryzmat historii oraz tradycji i wartości. Niezłomny w krzewieniu polskiej tradycji niepodległościowej, zwłaszcza tej związanej z Legionami i marszałkiem Józefem Piłsudskim”.
- Magda Kapuscińska, Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w latach 2008 - 2017
Przedstawiamy kolejną opowieść filmową z serii #KolekcjaIP, tym razem jej bohaterem jest #LeonWyczółkowski
- czołowy malarz, grafik i rysownik "Młodej Polski".
Wyczółkowski to wybitny reprezentant nurtu realistycznego w polskiej sztuce, twórca wszechstronny, eksperymentujący z wieloma stylami i technikami malarskimi, miłośnik polskiej przyrody oraz zabytkowej architektury polskich miast. Jego obrazy z kolekcji Instytutu przedstawiają starą zabudowę Krakowa, Lublina, Lwowa oraz warszawskiej Starówki. Zapraszamy do oglądania.
17 września 1939 r. wspominamy zdradziecki atak Rosji Sowieckiej na Polskę.
W zasobie archiwalnym Instytutu Piłsudskiego zgromadzono unikatowe dokumenty, przedstawiające walkę i dyplomację tamtych dni. W grupie tej znajduje się archiwum Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych Polski od 1932 r. - w dokumentach prześledzić można losy ministra po przekroczeniu granicy z Rumunią 17 września 1939 r. Na kartach 12 tomów dokumentów zapisano grozę i smutek tamtych dni aż do przedwczesnej śmierci ministra w 1944 r.
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/257-zespol-034
W zbiorach Instytutu Piłsudskiego w Ameryce przechowywane są także zbiory płk. Wacława Jędrzejewicza i płk. Ignacego Matuszewskiego, założycieli Instytutu. Pierwszy z nich podczas Kampanii Wrześniowej ratował Fundusz Obrony Narodowej, a drugi kierował ewakuacją złota polskiego - dzięki ich wytrawnym umiejętnościom udało się uratować te skarby przed grabieżą sowiecką. Przechowywane dokumenty zawierają także historię działalności Wacława Jędrzejewicza i Ignacego Matuszewskiego w USA:
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/276-zespol-053
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/294-zespol-071
Materiały informacyjne o wszystkich kolekcjach Instytutu znajdują się na: www.pilsudski.org
Drodzy przyjaciele Instytutu,
wszystkich, którzy chcieliby dostawać powiadomienia o naszych wydarzeniach bardzo prosimy o zapisanie się do newslettera. https://www.pilsudski.org/pl/nowosci/biuletyn-elektroniczny/120-zapisz-sie
Zapowiedz filmowa serii "Polska sztuka w Instytucie".
Serdecznie zapraszamy na kolejną opowieść filmową. Tym razem przedstawiamy materiał zatytułowany „Zbiory galerii malarstwa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku”.
Państwa przewodnikiem będzie znana już dr Joanna Kozak, historyk sztuki, która w fascynujący sposób opowiada o artystach, obrazach, technikach malarskich oraz przedstawia związane z tym tematem ciekawostki. Galeria Instytutu zawiera pokaźny zbiór obrazów olejnych, akwarel, rysunków i rycin najwiekszych polskich artystów (ponad 250 pozycji). Zapraszamy do oglądania!
https://vimeo.com/447259771
This is "Zbiory galerii malarstwa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku" by RAMPA on Vimeo, the home for high quality videos and the people…
Dziś z cyklu "Poznaj historię online" chcemy przybliżyć Państwu informacje o kolekcjach przechowywanych w archiwum Instytutu Piłsudskiego. Prezentujemy warsztaty "Jak zostać Indiana Jones - kurs archiwistyczny dla początkujących".
Tym razem dr Joanna Kozak opowiada co ciekawego można znaleźć w archiwach, jakie dokumenty są tam przechowywane, jakie są rodzaje dokumentów i dlaczego w ogóle warto archiwa odwiedzać.
Serdecznie zapraszamy do oglądania.
This is "Jak zostać Indiana Jones- Kurs archiwistyczny dla początkujących" by RAMPA on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
📍81 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej - pamiętamy.
Dziś przypada kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zrzucając bomby na śpiących mieszkańców Wielunia, a na Westerplatte rozpoczęła się nierówna walka.
W archiwum naszego Instytutu przechowywane są kolekcje polskich ambasadorów, gdzie zebrane są dokumenty przedstawiające działania rządu RP i przyczyny wybuchu wojny.
Archiwum Ambasadora Józefa Lipskiego:
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/290-zespol-067
Archiwum Ambasadora Juliusza Łukasiewicza:
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/291-zespol-068
Archiwum Ambasadora Michała Sokolnickiego:
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/314-zespol-091
40. Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.
Pamiętamy🇵🇱
40 lat temu doszło w Polsce do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku.
31 sierpnia 1980 roku, w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ “Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Porozumienia Sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego.
W archiwum Instytutu Piłsudskiego przechowywana jest kolekcja nr 133 - Prasa drugiego obiegu w Polsce. Na ten zespół archiwalny, największy tego typu w Stanach Zjednoczonych, składa się 1350 tytułów prasy wydawanej w Polsce poza oficjalnym systemem wydawniczym od II połowy lat 70-tych do 1989 r.
Wysoki stopień kompletności i duże zróżnicowanie pism ze względu na profil i wydające je organizacje oraz środowiska sprawia, że kolekcja ma charakter przekrojowy i reprezentatywny dla niezależnych publikacji periodycznych tego okresu. Słowo pisane było niezwykłą bronią w tamtych czasach.
https://pilsudski.org/pl/zbiory-instytutu/katalogarchiwum-2/356-zespol-13
Witajcie!
Chcielibyśmy dziś zwrócić się do naszych najmłodszych Sympatyków, którzy za chwilę będą żegnać wakacje i wrócą do nauki :)
Jakiś czas temu promowaliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie - mamy nadzieję, że pamiętają te spotkania, zarówno najmłodsi bywalcy naszego Instytutu, jak i nasi młodzi przyjaciele ze szkoły amerykańskiej PS 34 :)
Dziś chcemy Wam zaproponować jeszcze jedną podróż w przeszłość i zaprosić Was na wirtualne warsztaty ze znaną już panią Joasią Kozak, która pokaże Wam, jak wytresować smoka ;)
Zapraszamy!
138 Greenpoint Ave
Brooklyn, NY
11222
Monday | 10:00 - 17:00 |
Tuesday | 12:00 - 19:00 |
Wednesday | 10:00 - 17:00 |
Thursday | 10:00 - 17:00 |
Friday | 10:00 - 17:00 |
Be the first to know and let us send you an email when Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.
Send a message to Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce:
Zapowiedz filmowa serii "Polska sztuka w Instytucie".
Witajcie! Chcielibyśmy dziś zwrócić się do naszych najmłodszych Sympatyków, którzy za chwilę będą żegnać wakacje i wrócą do nauki :) Jakiś czas temu promowaliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie - mamy nadzieję, że pamiętają te spotkania, zarówno najmłodsi bywalcy naszego Instytutu, jak i nasi młodzi przyjaciele ze szkoły amerykańskiej PS 34 :) Dziś chcemy Wam zaproponować jeszcze jedną podróż w przeszłość i zaprosić Was na wirtualne warsztaty ze znaną już panią Joasią Kozak, która pokaże Wam, jak wytresować smoka ;) Zapraszamy!
III Edycja Nocy Muzeów - dr Joanna Kozak "Tajemnica w kopercie". Bardzo interesująca prezentacja o dawnej sztuce pisania listów i kaligrafii. Zapraszamy do oglądania!
Drodzy przyjaciele Instytutu, Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania ważnych dla nas wszystkich rocznic. Łącząc się z Państwem online, chcemy wspólnie celebrować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z okazji obchodów Święta 3 Maja specjalny wykład i prezentację pt. Obchody Święta 3 maja w międzywojennej Polsce przygotował dr hab. Tomasz Pudłocki, zaprzyjaźniony z Instytutem profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który miał to wyjątkowe Święto obchodzić razem z nami w Nowym Jorku. W zaistniałej sytuacji zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie w formie wirtualnej. Zapraszamy takze do odwiedzania naszej strony internetowej: https://pilsudski.org/pl/
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu o Instytucie Jozefa Pilsudskiego w Ameryce.
Zostań naszym członkiem w lipcu! http://www.pilsudski.org/portal/pl/donacje/oplaty-i-donacje Zachęcamy wszystkich do zostania członkiem Instytutu Piłsudskiego a tych, którzy już są z nami do odnowienia członkostwa w 2017 r. Promujemy polską kulturę i historię w USA. Instytut przechowuje najważniejsze dokumenty państwa polskiego pochodzące z okresu międzywojennego, uratowane w 1939 z płonącej Warszawy. W naszym archiwum znajdują się perełki historii polskiej - oryginały dokumentów opisujące dramatyczne walki armii polskiej z okresu formowania się granic II RP, w tym najcenniejszy nasz eksponat- oryginał rozkazu Bitwy Warszawskiej a także a także cenne dokumenty z okresu Przewrotu Majowego z 1926r. Naszą misją jest zabezpieczanie i udostępnianie tych zbiorów. Ostatnio udało nam się zdigitalizować i udostępnić online kolekcję “Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”- w sumie 40 tysięcy stron dokumentów. Co najmniej 2 razy w miesiącu, we wtorkowy wieczór organizujemy spotkania kulturalne z pisarzami, naukowcami, artystami oraz pokazy filmów dokumentalnych. Współpracujemy z polskimi i amerykańskimi szkołami, od roku jesteśmy partnerem PS. 34 na Greenpoint w ramach “Polish-English Dual Language Program”. Polonijne dzieci bardzo lubią przychodzić do nas na warsztaty artystyczne. Instytut jest również organizatorem “Tropem Wilczym”- Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który stał się nowojorską tradycją, skupiając coraz więcej biegaczy z każdym rokiem. Spotkania są bezpłatne dla publiczności. Jako instytucja non-profit utrzymujemy się ze składek członkowskich, darowizn i grantów, dlatego zachęcamy do zostania naszym członkiem lub do odnowienia członkostwa. Nasze drzwi są otwarte dzięki Waszej pomocy! Dziękujemy.
Sunshine Laundromat and Pinball
860 Manhattan AvePolish American Historical Bookstore
946 Manhattan AveCommodore Barry Club of Brooklyn, Inc.
P.O. Box 090-824, New YorkMOFAD - Museum of Food and Drink
New York 11222-3905New York Wood Stairs & Railing Corp.
21 Grattan Street