Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce Pilsudski Institute of America - the science, archives, library and museum, founded in New York (USA) in 1943 on the initiative of activists of the National Committee of Americans of Polish Descent.
The Pilsudski Institute of America is one of the most important Polish institutions outside of Poland. It has earned that designation by gathering an invaluable collection of documents on the modern history of Poland, and by its distinguished record of defending the historical truth about Poland against all adversaries: German occupiers in World War II (1939-1945) or communist rulers imposed by the Soviet Union (1945-1989).
(12)

Drodzy Przyjaciele, Członkowie i Sympatycy Instytutu,z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystki...
12/17/2019

Drodzy Przyjaciele, Członkowie i Sympatycy Instytutu,
z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia.
Niech te święta będą niezapomnianym czasem spędzonym w gronie najbliższych.
Na nadchodzący Nowy Rok życzymy Wam
zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.

prezes Iwona Korga z pracownikami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili w sobotę Instytut i wzięli udział w warsztatach świątecznych przeprow...
12/09/2019

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili w sobotę Instytut i wzięli udział w warsztatach świątecznych przeprowadzonych przez Joannę Kozak.
Dziękujemy pani Joasi za pomysły i zaangażowanie, rodzicom za pomoc i oczywiście wszystkim dzieciom, które cierpliwie wysłuchały historii o naszych bożonarodzeniowych tradycjach, po czym wykonały pod okiem pani Joasi różne ozdoby i "ubrały" nasze drzewko ;)

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie zaprasza 10 grudnia (wtorek) o godzinie 6 pm na spotkanie promujące książkę Lari...
12/04/2019

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie zaprasza 10 grudnia (wtorek) o godzinie 6 pm na spotkanie promujące książkę Larissy Baldovin i Ani Koszykowski zatytułowaną „Przystanek/Pitstop Gliwice”.

Na spotkaniu, które poprowadzi znany w środowisku polonijnym dr Henryk Cioczek, obecna będzie Larissa Baldovin.

Książka „Przystanek/Pitstop Gliwice” (wydana w języku polskim i angielskim) jest efektem prawie dziesięcioletniej pracy autorek i zawiera część historyczną i dokumentalną (listy i zdjęcia).Publikacja opowiada o żydowskich mieszkańcach Gliwic, którzy na Śląsk dotarli w ramach repatriacji. Większość z nich urodziła się na terenach II Rzeczypospolitej. Czas II wojny światowej przetrwali w ZSRR, a Gliwice stanowiły dla nich miejsce odpoczynku w podróży, która wiodła dalej do Izraela, Ameryki czy Australii.

Larissa (Botkier) Baldovin - artystka, grafik i fotograf. Urodzona na Ukrainie, w 1959 roku zamieszkała wraz z rodziną w Gliwicach. Marzec' 68 zmusił ją do emigracji. Dziś dzieli swoje życie między Nowym Jorkiem a Warszawą.

Zapraszamy! Wstęp wolny. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki.

Drodzy Przyjaciele Instytutu,3 grudnia obchodzimy Giving Tuesday, dzień w którym wspiera się organizacje non-profit.Zwra...
12/03/2019

Drodzy Przyjaciele Instytutu,

3 grudnia obchodzimy Giving Tuesday, dzień w którym wspiera się organizacje non-profit.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie Funduszu Digitalizacyjnego Instytutu Józefa Piłsudskiego.
W miesiącu grudniu chcemy zebrać wystarczającą ilość funduszy aby zapewnić realizację zaplanowanych na następny rok projektów digitalizacyjnych. Planujemy digitalizację kolekcji czarno-białych, przedwojennych fotografii miast polskich.

Digitalizacja pozwala uchronić nasze cenne zbiory od zniszczenia i pokazać je szerszej publiczności. Wiele zeskanowanych i opisanych dokumentów jest już udostępnionych na stronie internetowej Instytutu.

Instytut jest organizacją non-profit a nasze programy finansowane są z donacji indywidualnych i grantów. Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji.

https://www.pilsudski.org/pl/form-donate?view=form&form_id=3

Wpłat można dokonać poprzez stronę internetową Instytutu bądź wysyłając czek wystawiony na Pilsudski Insitute of America, adres: 138 Greenpoint Avenue, Brooklyn, NY 11222.

11/27/2019

Instytut Józefa Piłsudskiego
zaprasza dzieci w wieku od lat 5 do 13 na warsztaty świąteczne zatytułowane:
"Dlaczego choinka i dlaczego taka piękna?”

Warsztaty odbędą się w sobotę (7 grudnia) o godzinie 3 pm.

Grudzień to przepiękny czas oczekiwania na ulubione przez niemal wszystkich święta - Boże Narodzenie. Jeśli dzieci chciałyby dowiedzieć się, jak przygotowywali się do świąt ich dziadkowie czy pradziadkowie - zapraszamy na warsztaty. Wspólnie poznamy stare świąteczne tradycje, historię pojawienia się w domach choinki, jej znaczenie oraz znaczenie jej ozdób. Zobaczymy, jak wyglądały one w różnych regionach Polski, a na koniec spróbujemy sami takie ozdoby wykonać.

Na warsztaty zapraszamy w imieniu swoim oraz animatora.
Spotkanie poprowadzi dr Joanna Kozak.

Dr Joanna Kozak uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Szczecinie - swoim rodzinnym mieście - jako asystent kuratora w Muzeum Narodowym. Po przeprowadzce do Nowego Jorku rozpoczęła współpracę z Metropolitan Museum of Art oraz szkołą polonijną. Obecnie pisze o sztuce i to nie tylko jako freelancer.

Zapraszamy

11/26/2019

Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi i prezes zarządu Wojciech Stanisław Grochowalski zapraszają na cykl wydarzeń “W hołdzie Fryderykowi Chopinowi i Arturowi Rubinsteinowi w 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina”. Nowy Jork, grudzień 2019.

W ramach tego cyklu, od 1 do 5 grudnia odbędą się na terenie Nowego Jorku spotkania patriotyczne.
(informacje dla zainteresowanych pod numerem telefonu 212-505-9077)

Do Instytutu Józefa Piłsudskiego zapraszamy 3 grudnia (wtorek) o godzinie 6 pm.

Wojciech Stanisław Grochowalski opowie o Józefie Piłsudskim jako człowieku kultury, pokaże impresję filmową na ten temat, a mówiąc o związkach Piłsudskiego z Łodzią, której Marszałek był honorowym obywatelem i w której pisał i redagował gazetę Robotnik - pokaże film krótkometrażowy o tym mieście.

Ponieważ wydarzenia w Nowym Jorku mają odniesienie do 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, będzie też mowa o muzyce, o Chopinie, jego patriotyzmie i 'armatach ukrytych w kwiatach'.

Wojciech Stanisław Grochowalski - menedżer i animator kultury, dziennikarz i publicysta, wydawca kilkuset publikacji i autor kilku książek o tematyce historyczno-patriotycznej; jest prezesem zarządu Fundacji Kultury i Biznesu oraz Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina, a także Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej „Wiano” - prowadzi w Łodzi Muzeum Okręgu Wileńskiego AK „Wiano” im. ppłk. Jerzego Urbankiewicza ; organizator międzynarodowych Rubinstein Piano Festival w Łodzi od 2008 r. Od 2002 wydaje czasopismo społeczno-kulturalne „Kultura i Biznes”. Wojciech Grochowalski jest organizatorem wydarzeń kulturalnych i patriotycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Organizuje wystawy, spotkania i prelekcje o tematyce kulturalnej i patriotycznej dla dzieci, młodzieży, studentów, osób dorosłych i seniorów; prowadzi sesje popularnonaukowe.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Instytut J. Piłsudskiego w Ameryce poleca wydarzenie: W 100-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjed...
11/18/2019
www.carnegiehall.org

Instytut J. Piłsudskiego w Ameryce poleca wydarzenie:

W 100-lecie relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi @ArsActiva zaprasza na 6. koncert w Carnegie Hall pt. POLISH-AMERICAN FANTASY – Grand Gala XXI Festiwalu Chopin & Friends organizacji New York Dance & Innovations.
Na scenie wystąpi 13 muzyków, w tym najmłodszy laureat w historii Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Tony Yike Yang. W programie utwory Chopina, Wieniawskiego, Gershwina, H.M. Góreckiego, Johna Williamsa oraz 2 prapremiery światowe. Wieczór poprowadzi polsko-amerykańska aktorka Liliana Komorowska.

SOBOTA, 23 LISTOPADA 2019 - godz. 20:00

Weill Recital Hall, Carnegie Hall

KOD RABAT 20% na bilety FRI32682

Więcej informacji: https://www.carnegiehall.org/Calendar/2019/11/23/Polish-American-Fantasy-Grand-Gala-of-the-XXI-Chopin-and-Friends-Festival-0800PM

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie dziękuje Seniorom z polonijnego Klubu Amber, którzy zaprosili nas do swojej sied...
11/13/2019

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie dziękuje Seniorom z polonijnego Klubu Amber, którzy zaprosili nas do swojej siedziby.

https://www.facebook.com/KLUB.AMBER.HEALTH.NY/

Z okazji rocznicy Narodowego Święta Niepodległości oraz na prośbę członków klubu, prezes IJP dr Iwona Korga wystąpiła 13 listopada z krótkim wykładem o Józefie Piłsudskim w nawiązaniu do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Dziękujemy za to sympatyczne spotkanie.

Serdeczne podziękowania za wczorajsze spotkanie w IJP. Dziękujemy rodzicom, którzy przyprowadzili swoje dzieci na Dzień ...
11/12/2019

Serdeczne podziękowania za wczorajsze spotkanie w IJP.

Dziękujemy rodzicom, którzy przyprowadzili swoje dzieci na Dzień Otwarty w Instytucie. Jesteście Państwo dla swoich pociech wspaniałymi nauczycielami patriotyzmu - gratulujemy.

Dziękujemy za wizytę Dyrektor Archiwum IPN Marzenie Kruk oraz Prezesowi IPN dr. Jarosławowi Szarkowi, który wystąpił z wykładem.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich Państwa, którzy w dniu 11 listopada odwiedzili IJP, wsparli nas poprzez donacje czy zakup książek podczas kiermaszu. Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy na kolejne spotkania.

Już w najbliższy poniedziałek- 11 listopada- Dzień Otwarty w Instytucie. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia n...
11/10/2019

Już w najbliższy poniedziałek- 11 listopada- Dzień Otwarty w Instytucie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia nas i spędzenia w naszej placówce trochę czasu....

Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy zaprosić najmłodszych do nauki historii poprzez zabawę-czekamy na dzieci z układankami, puzzlami, wycinankami i patriotycznymi kolorowankami.

Nieco starsi sympatycy IJP będą mieli okazję zwiedzić galerię, nabyć ciekawe książki przygotowane na świąteczny kiermasz oraz porozmawiać z nami przy kawie i ciastku.

Zapraszamy już od godziny 2 pm.

O godzinie 6 zaprosimy na spotkanie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Jarosław Szarek wystąpi z wykładem zatytułowanym „Ostatnie boje Marszałka. Zwycięskie zmagania o pamięć legionową w PRL”.

Do zobaczenia !

Dziękujemy za wczorajsze "Spotkania z Historią cz. II".Wszyscy, którzy odwiedzili nas we wtorkowy wieczór, uczcili minut...
11/06/2019

Dziękujemy za wczorajsze "Spotkania z Historią cz. II".

Wszyscy, którzy odwiedzili nas we wtorkowy wieczór, uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego wiceprezesa Marka Zielińskiego.

Dziękujemy Bogdanowi Horbalowi, kuratorowi zbiorów słowiańskich z New York Public Library, za bardzo ciekawy wykład.
https://www.facebook.com/nypl/

Prezes IJP Iwona Korga zaprezentowała najnowszy dar od kolekcjonera Alfreda Szebla dla Instytutu - list królewski Zygmunta I Starego z 1513 r.
Przedstawiła też portale internetowe Instytutu, zachęcając do odwiedzania naszej strony i korzystania z naszych zbirów online.

http://archiwa.pilsudski.org/index.php?lang=pl

Z wiekim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 listopada w Nowym Jorku zmarł po długiej chorobie nasz przyjaciel dr...
11/05/2019

Z wiekim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 listopada w Nowym Jorku zmarł po długiej chorobie nasz przyjaciel dr Marek Zieliński, wieloletni wiceprezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce. Był związany z Instytutem od 1981 roku, w 2006 roku zainicjował i, z wiekim powodzeniem, prowadził szeroki program digitalizacji zasobów archiwalnych Instytutu oraz nadzorował projekty z dziedziny Humanistyki Cyfrowej.

Marek był człowiekiem prawym i bardzo mocno zaangażowanym w działalność naszego Instytutu. Jego odejście to dla nas wszystkich ogromna strata.

Żonie Joannie i Córkom Weronice, Edycie i Alexandrze z Rodzinami składamy wyrazy największego współczucia.

Spoczywaj w pokoju nasz Drogi Przyjacielu. Instytut bez Ciebie już nie będzie taki sam...

11/01/2019

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z Fundacją Kościuszkowską i Fundacją im. Janusza Kurtyki zaprasza w dniu
14 listopada (czwartek) o godzinie 18.00 na spotkanie zatytułowane:

„Świadkowie prawdy i ich spuścizna. Polska polityka historyczna w kontekście wydania przez Fundację im. Janusza Kurtyki w USA książki Tadeusza Wolszy”.

Spotkanie, na którym obecny będzie autor, połączone będzie z promocją książki "Encounter with Katyn" profesora Tadeusza Wolszy.

Tego dnia wyświetlimy też film dokumentalny pt. "The Graves of Katyn", po którym Profesor Wolsza wygłosi wykład poświęcony Zbrodni Katyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem losów ponad 60. przedstawicieli różnych grup społecznych, wizytujących miejsce zbrodni w 1943, o których opowiada w.w. książka "Encounter with Katyn".

Na koniec spotkania prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki - Paweł Kurtyka, prezes Instytutu Piłsudskiego - dr Iwona Korga oraz prezes Fundacji Kościuszkowskiej - Marek Skulimowski przedstawią działania dotyczące promocji historii Polski poza jej granicami.

Tadeusz Wolsza to polski historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W 1981 współtworzył struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. rozpoczął pracę w InstytucieHistorii Polskiej Akademii Nauk. W 2007 został zastępcą przewodniczącego rady naukowej Instytutu Historii PAN. Jest redaktorem naczelnym „Dziejów Najnowszych” (wydawnictwa IH PAN). Był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Politycznych Akademii Bydgoskiej, następnie został wykładowcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie objął stanowisko profesora zwyczajnego. Jest autorem około 250 publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, w tym 11 pozycji książkowych.

https://www.facebook.com/fundacja.kurtyki/
https://www.facebook.com/thekf.org/

Zapraszamy na spotkanie.

Zapraszamy 5 listopada we wtorek o godzinie 18:00 na kolejne wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią".Tego dnia po raz ...
10/31/2019

Zapraszamy 5 listopada we wtorek o godzinie 18:00 na kolejne wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią".
Tego dnia po raz pierwszy oficjalnie zaprezentujemy najnowszy dar kolekcjonera Alfreda Szebla do archiwum Instytutu - list królewski Zygmunta I Starego z 1513 r.

Poza tym Bogdan Horbal, kurator zbiorów słowiańskich i wschodnio-europejskich w New York Public Library opowie o polskich zbiorach w NYPL, a prezes IJP Iwona Korga, zaprezentuje wystawy online Instytutu o Ignacym Paderewskim i Józefie Piłsudskim.

Projekt jest współfinansowany ze środków polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Dziękujemy kancelarii Adwokat Wypadkowy - Green & Szymanski, LLP za wsparcie prawne przy przekazaniu listu królewskiego do zbiorów naszego archiwum.

Dziękujemy dr. Joannie Kozak za przygotowanie i poprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów tematycznych dla najmłodszych ...
10/28/2019

Dziękujemy dr. Joannie Kozak za przygotowanie i poprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów tematycznych dla najmłodszych sympatyków naszego Instytutu. Dzieci poznały historię epistolografii, mogły sprawdzić, czy łatwo pisało się gęsim piórem i atramentem :) Uczestnicy warsztatów wystosowali listy do wybranej osoby, które po zalakowaniu i opieczętowaniu mogli wysłać ;)

IJP serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej, które odbędzie się 29 paździe...
10/21/2019

IJP serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej, które odbędzie się 29 października (wtorek) o godzinie 18:00.

Spotkanie będzie promocją książki wydanej przez IPN, zatytułowanej "Antykomunizm Polaków w XX wieku".
Państwa i naszymi gośćmi będą jej autorzy i redaktorzy: dr hab. Piotr Kardela, dr hab. Karol Sacewicz, dr hab. Marcin Kruszyński oraz dr Paweł P. Warot. Wszyscy są pracownikami IPN, zajmującymi się dziejami najnowszymi Polski i komunistycznym aparatem represji.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny, spotkanie otwarte dla publiczności.

Zapraszamy w dniu 26 października (sobota) o godzinie 16:00na warsztaty dla dzieci "Ludzie listy piszą".Warsztaty poprow...
10/16/2019

Zapraszamy w dniu 26 października (sobota) o godzinie 16:00
na warsztaty dla dzieci "Ludzie listy piszą".

Warsztaty poprowadzi dr Joanna Kozak. Zapraszamy dzieci w wieku 5 -12 lat. Wstęp wolny w towarzystwie rodziców.
Ilość miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo zapisu mają członkowie Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, prosimy o wcześniejszą rejestrację na email: [email protected] lub telefon pod numer tel. 212-505-9077.

Pisanie listów staje się zapomnianą sztuką, a przecież może być niesłychanie ciekawe. Życzenia, pozdrowienia, intrygi, romanse, wezwanie do narodu, zaszyfrowane wiadomości, poezja - czego w listach nie było?! Od tysięcy lat, na glinianych tabliczkach, na pergaminie, papierze, w mailu ludzie piszą do siebie listy. Ale czy wiecie, kiedy zaczęto pisać listy? Jak wyglądały te najstarsze? Jakie były ich formy w różnych okresach historycznych? Tego wszystkiego i wiele więcej na temat epistolografii dowiedzą się uczestnicy zajęć, podążając za zagadkami ukrytymi oczywiście w listach!

Sponsorem spotkania jest #PSFCU.

Na zdjęciu list Marszałka Józefa Piłsudskiego do Polonii.

Address

138 Greenpoint Ave
Brooklyn, NY
11222

Opening Hours

Monday 10:00 - 17:00
Tuesday 12:00 - 19:00
Wednesday 10:00 - 17:00
Thursday 10:00 - 17:00
Friday 10:00 - 17:00

Telephone

(212) 505-9077

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Museum

Send a message to Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce:

Videos

Category

Nearby museums


Other History Museums in Brooklyn

Show All