Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce Pilsudski Institute of America - the science, archives, library and museum, founded in New York (USA) in 1943 on the initiative of activists of the National Committee of Americans of Polish Descent.
(11)

The Pilsudski Institute of America is one of the most important Polish institutions outside of Poland. It has earned that designation by gathering an invaluable collection of documents on the modern history of Poland, and by its distinguished record of defending the historical truth about Poland against all adversaries: German occupiers in World War II (1939-1945) or communist rulers imposed by the Soviet Union (1945-1989).

Operating as usual

Zapraszamy Państwa na kolejny wykład w ramach naszego cyklu "Spotkania z historią".#spotkaniazhistoria #gengustaworliczd...
03/04/2021

Zapraszamy Państwa na kolejny wykład w ramach naszego cyklu "Spotkania z historią".

#spotkaniazhistoria #gengustaworliczdreszer #marcinkruszynski

W dniu 13 marca (sobota) o godzinie 2pm (godz. 20:00 czasu polskiego) naszym i Państwa gościem będzie prof. Marcin Kruszyński, który wystąpi z wykładem pt. "O ojcach niepodległości z cienia wielkiej polityki. Życie i działalność gen. Gustawa Orlicz-Dreszera"

Wykład odbędzie się poprzez platformę Zoom i żeby wziąć w nim udział konieczna jest rejestracja: 👇
https://zoom.us/webinar/register/WN_LzKUfLvhQ667pfHNAy7jTQ

Spotkanie będzie próbą przybliżenia postaci gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (1889-1936), jednej z najważniejszych w gronie współpracowników Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez pryzmat Generała, prof. Marcin Kruszyński postara się opowiedzieć o całym obozie sanacyjnym. Oprócz wielkich idei i wielkiej polityki, będzie także o codzienności zarówno Orlicz-Dreszera, jak też jego sanacyjnych przyjaciół.

Prof. Marcin Kruszyński jest profesorem w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN. Zajmuje się dziejami dyplomacji II RP, bada losy szkolnictwa wyższego i inteligencji w PRL, życie codzienne w XX w., historię lotnictwa. Opublikował kilka książek, m.in. "Ambasada RP w Moskwie 1921–1939", Warszawa 2010; "Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w latach 1944–1989. Zarys dziejów uczelni w warunkach PRL", Lublin 2015; "Szczepan Ścibior", Warszawa 2019.

Serdecznie zapraszamy na wykład!

03/03/2021
Józef Beck w okowach "czarnej legendy", prof. Mariusz Wolos

Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawego wykładu prof. Mariusza Wołosa - Józef Beck w okowach "czarnej legendy". Prof. Wołos jest autorem najnowszej ksiązki "Józef Beck. Biografia" o kontrowersyjnym dawnym szefie polskiej polskiej dyplomacji. #JozefBeck, #MariuszWolos,#IJP

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, że w dniu 1 marca 2021 roku zmarł dr Zbigniew Darżynkiewicz, nazywany ojcem cyto...
03/02/2021

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, że w dniu 1 marca 2021 roku zmarł dr Zbigniew Darżynkiewicz, nazywany ojcem cytometrii przepływowej.
Profesor Darżynkiewicz był długoletnim i bardzo szczodrym członkiem Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

W latach 90-tych zasiadał w Radzie Dyrektorów Instytutu, a w roku 2011 za całokształt swojej pracy został przez Instytut Józefa Piłsudskiego nagrodzony Medalem Marii Skłodowskiej-Curie.
(dołączamy zdjęcia z tego wydarzenia)

Profesor zawsze wspierał sprawy ważne dla Polski i Polonii. Pracując przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Zatrudniał w swoich laboratoriach Polaków, współpracował z polskimi ośrodkami i z Polakami za granicą. Niezależnie od pracy naukowej prof. Darżynkiewicz angażował się także we współdziałanie z polskim ruchem wolnościowym w dobie "Solidarności".
Urodził się 12 maja 1936 r. w miejscowości Dzisno w okolicach Wilna. Ukończył z wyróżnieniem medycynę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie później obronił także doktorat. W 1968 roku zdecydował się na wyjazd do Szwecji, gdzie przez półtora roku pracował w sztokholmskim Karolinska Institutet. Najlepsze jednak warunki do działalności naukowej znalazł w Stanach Zjednoczonych. W roku 1970 dr Darżynkiewicz trafił do Boston Biomedical Research Institute. W Ameryce skupił się na pracy badawczej. W roku 1975 przeniósł się do najlepszego ośrodka nowotworowego w USA - Memorial Sloan-Kettering Cancer na Manhattanie. Współpracował również z Cornell University i New York Medical College w Valhalla oraz był dyrektorem Brander Cancer Research Institute.
Przez wielu nazywany był Mistrzem, Wzorem Naukowca i Nauczyciela.
Jako cytolog, cytochemik i histochemik pracował nad mechanizmami powstawania i rozwoju nowotworów złośliwych.
Dr Darżynkiewicz opublikował kilkaset artykułów naukowych i był autorem kilkunastu książek.

Jego odejście to ogromna strata.

Rodzinie oraz przyjaciołom Profesora Zbigniewa Darżynkiewicza składamy najgłębsze kondolencje.

Cześć Jego Pamięci

02/25/2021

Tak było w 2016 i 2017 roku :)
Film autorstwa A. i J. Skowron. Dziękujemy.

Już za kilka dni -1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ciągu pięciu ostatnich lat In...
02/25/2021

Już za kilka dni -1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W ciągu pięciu ostatnich lat Instytut Piłsudskiego organizował “Bieg Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz panujące ograniczenia sanitarne, nie mieliśmy możliwości organizacji VI Edycji nowojorskiego biegu. Zachęcamy jednak dotychczasowych uczestników tego wydarzenia i wszystkich naszych sympatyków do upamiętnienia Żołnierzy podziemia niepodległościowego (którzy w walce z komunistycznym reżimem oddali swoje życie) w wybrany przez siebie sposób. Może zechcą Państwo udać się na spacer w dniu 1 marca, pokonując symboliczną trasę 1963 metrów? Można też sięgnąć po publikację książkową dotyczącą historii Żołnierzy Wyklętych lub obejrzeć produkcję filmową dotyczącą tego tematu.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138958,Publikacje-IPN-dotyczace-powojennego-podziemia-niepodleglosciowego-19441963.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

Dla młodszego pokolenia mamy propozycję udziału w konkursie organizowanym przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, a Instytut Piłsudskiego jest jego partnerem.
https://www.centralapolskichszkol.org/aaa/konkurs-o-%C5%BC%C5%82onierzach-wykl%C4%99tych-2232021

Ze swojej strony zapraszamy do obejrzenia wspomnieniowego filmu z dwóch pierwszych edycji Biegu Tropem Wilczym, który w poście pod spodem udostępniamy dzięki uprzejmości Janusza Skowrona, członka Rady Dyrektorów IJP .
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy znów spotkamy się razem na starcie biegu i wspólnie oddamy cześć naszym Bohaterom.
Przeżyjmy to jeszcze raz - galeria wybranych zdjęć z poprzednich edycji

Zapraszamy do wysłuchania wykładu o polskiej kawalerii okresu II Rzeczypospolitej. Dr Jacek Czarnecki, wykładowca akadem...
02/22/2021

Zapraszamy do wysłuchania wykładu o polskiej kawalerii okresu II Rzeczypospolitej. Dr Jacek Czarnecki, wykładowca akademicki z Kingsborough Community College (CUNY) i członek Rady Instytutu, opowiada o tym, jak w okresie po 1918 r. odrodziła się formacja kawalerii, jak w tym względzie wyglądała Polska w porównaniu z innymi krajami Europy i czy rzeczywiście kawaleria walczyła z czołgami niemieckimi w czasie kampanii wrześniowej, jak jest to często przedstawiane.
Wykład w języku angielskim, zilustrowały rzadkie fotografie z archiwum Instytutu.
Dostępny na naszym kanale youtube:
https://youtu.be/7cmxeNssPT8

Zapraszamy!

Zapraszamy w dniu 20 lutego (sobota) o godzinie 14:00 EST (godz. 20:00 czasu polskiego), na wykład Via Zoom, z cyklu @pi...
02/11/2021

Zapraszamy w dniu 20 lutego (sobota) o godzinie 14:00 EST (godz. 20:00 czasu polskiego), na wykład Via Zoom, z cyklu @pilsudskiorg, #Spotkaniazhistorią":
prof. Mariusz Wołos - Józef Beck w okowach "czarnej legendy".

Konieczna rejestracja Zoom:
https://zoom.us/webinar/register/WN_62S0Yu15StizMbeJCvxj7Q

Prof. #MariuszWołos jest współautorem książki "Józef Beck. Biografia", #JozefBeck
Zapraszamy!

W czwartek 4 lutego, naszym gosciem był #MarekProbosz, polsko-amerykanski aktor, rezyser, scenarzysta, odtwórca roli #Ro...
02/10/2021
Instytut J. Pilsudskiego w Ameryce "Cykl spotkań Zoom" - aktor Marek Probosz

W czwartek 4 lutego, naszym gosciem był #MarekProbosz, polsko-amerykanski aktor, rezyser, scenarzysta, odtwórca roli #RotmistrzWitoldPilecki. Tych, którzy nie mogli uczestniczyc w tym spotkaniu zapraszamy do obejrzenia nagrania z bardzo interesującej rozmowy, Iwony Korgi prezes IJP, z Markiem Proboszem.
https://www.youtube.com/watch?v=RSB3NJV8Ul4&t=2s

Marek Probosz, polsko-amerykanski aktor, rezyser, scenarzysta i producent filmowy w rozmowie z Iwoną Korgą, prezes IJP, o swoich projektach związanych z po...

10 lutego 1940 - PAMIĘTAMY10 lutego obchodzimy rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek polskich obywateli z Kresó...
02/09/2021

10 lutego 1940 - PAMIĘTAMY

10 lutego obchodzimy rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek polskich obywateli z Kresów na Syberię.
Nocą, z 9 na 10 lutego NKWD aresztowało ponad 140 tysięcy Polaków. Pierwsza fala aresztowań objęła przede wszystkim rodziny polskich wojskowych, żołnierzy wojny 1920 roku, przedstawicieli polskich służb mundurowych, pracowników służby leśnej, kolei i urzędników.
Pierwsza deportacja należała do najtragiczniejszych.
W 40-stopniowym mrozie, nieprzygotowanych do drogi ludzi (w tym mnóstwo kobiet i dzieci) zapakowano do bydlęcych wagonów i wysłano w nieznane. Głodni i schorowani, dotarli po miesięcznej podróży w tragicznych warunkach na daleką Syberię lub stepy Kazachstanu.
Pamiętajmy o ofiarach tamtych tragicznych wydarzeń.

O tym smutnym okresie naszej historii powstało setki książek.
My dziś zachęcamy do sięgnięcia po tę, która ukazała się kilka miesięcy temu.
Książka “One Star Away” autorstwa Imogene Salva to historia życia jej matki Józefiny (Josephine) Nowickiej, która wraz z rodziną została deportowana i spędziła długie miesiące w gułagu, potem dzięki Armii gen. Andersa wraz dwójką rodzeństwa trafiła do Indii. Tam Maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji zaopiekował się dużą grupą polskich sierot i gościł je do 1947 r.
Autorka rekonstruuje wojenne doświadczenia swojej matki, pokazując nam tę część historii II wojny światowej, która niekoniecznie jest znana wśród mieszkańców Zachodu. Imogene Salva opowiada też dalsze losy Ziuty w Stanach Zjednoczonych: zaskakujące przygody, rozstania, łzy i radość;
Polecamy tę piękną opowieść o sile przetrwania i miłości.
Autorka zamieściła w książce jedną z fotografii ze zbiorów Instytutu.
http://archiwa.pilsudski.org/seria.php?nonav=0&nrar=701&nrzesp=151&seria=5
Na stronie IJP w zakładce Instytut cyfrowy- kolekcje archiwalne online - kolekcja fotografii 151 - seria II wojna światowa, można obejrzeć więcej zdjęć z tego okresu. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i archiwów online.
Na prezentowanym zdjęciu z naszego archiwum: grupa podleczonych i odkarmionych polskich dzieci przed wyjazdem do Indii.

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie zaprasza na spotkanie z aktorem Markiem Proboszem, które odbędzie się w formie w...
02/01/2021

Instytut Józefa Piłsudskiego serdecznie zaprasza na spotkanie z aktorem Markiem Proboszem, które odbędzie się w formie webinaru w dniu 4 lutego (czwartek) 2021 r. o godzinie 6 pm

Konieczna rejestracja:

https://zoom.us/webinar/register/WN_WOeCurBbSzGVRvgmwODP2Q

W trakcie spotkania nasz Gość opowie o swoich projektach artystycznych związanych z postacią Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Marek Probosz, polsko-amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Ma na swoim koncie około 60 filmowych ról. Wiele z jego filmów zdobywało nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie, San Sebastian, w Moskwie, Karlowych Warach, Los Angeles czy Houston. Wielokrotnie był jurorem na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych, prowadził warsztaty aktorskie i klasy mistrzowskie w USA, w Rosji i w Polsce. Otrzymał tytuł Magistra Sztuki na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz ukończył studia magisterskie na Wydziale Reżyserii w the American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą prestiżowego Uniwersytetu w Los Angeles - UCLA.
Marek Probosz od 2005 roku wciela się w postać Rotmistrza Pileckiego: w filmie Ryszarda Bugajskiego pt. „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”, poprzez przedstawienia multimedialne o Rotmistrzu Pileckim, nagranie całości Raportów Witolda Pileckiego jako audiobooka dla audible.com (10 godz.), aż po nagrodzony na Broadway’u monodram pt. „Ochotnik do Auschwitz: Rotmistrz Witold Pilecki”, który sam wyreżyserował i wyprodukował.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

This program is supported, in part, by public funds from the New York City Department of Cultural Affairs in partnership with The City Council.

dclaLogo_color_240.jpg

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wieloletniej przyjaciółki Instytutu, Grażyny Jonkajtys-Luby.Pani Gra...
01/28/2021

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wieloletniej przyjaciółki Instytutu, Grażyny Jonkajtys-Luby.
Pani Grażyna zmarła 8 grudnia, 2020 r. w wieku 99 lat w Warszawie.
Pogrzeb odbył się 12 stycznia.
Sybiraczka, architekt, niestrudzona w edukacji nas wszystkich na temat zsyłek Polaków do Rosji Sowieckiej w okresie II wojny światowej. W latach 90-tych Pani Grażyna była wolontariuszką Instytutu Piłsudskiego, gdzie opracowała i przygotowała dwie wystawy: jedną poświęconą losom dzieci polskich zesłanych na Syberię, a drugą powstaniu i działalności tzw. Armii Gen. Andersa. Instytut uhonorował Panią Grażynę prestiżowym medalem Merentibus, przyznanym Jej za działalność na rzecz Instytutu.
Prezentowaliśmy też u nas film dokumentalny autorstwa Aliny Czerniakowskiej poświęcony Pani Grażynie pt.” Tak żyć warto było”. Zachęcamy do sięgnięcia po ten film jeszcze raz.
Na stronie Instytutu, w zakładce Instytut Cyfrowy, jest też umieszczone nagranie filmowe ze wspomnieniami pani Grażyny Jonkajtys-Luby, do którego obejrzenia serdecznie namawiamy:
https://youtu.be/gNdxT929pUg

Cześć Jej pamięci.

Rodzinie składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Instytut Piłsudskiego zachęca do udziału w konkursie "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". Organizatorem ko...
01/22/2021
Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie

Instytut Piłsudskiego zachęca do udziału w konkursie "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie".

Organizatorem konkursu skierowanego do uczniów wszystkich typów szkół w wieku od 11 do 19 lat jest IPN.
Instytut Pamięci Narodowej
Celem Konkursu jest zachęcenie młodzieży, szczególnie o polskich korzeniach, do zainteresowania się historią Polski oraz poszerzenia wiedzy w tym zakresie. Będzie to już IX edycja konkursu, ale pierwsza, w której mogą wziąć uczniowie z całego świata. Warunkiem jest wykonanie pracy w języku polskim.

Poniżej znajduje się link do strony Instytutu Pamięci Narodowej, na której zamieszczone są wszystkie najważniejsze informacje dot. konkursu (wraz z załącznikami do wypełnienia dla uczestników)👇
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/konkursy-i-projekty/epizody-z-historii-najn

Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie -

W gościnnych progach Konsulatu RP w Nowym Jorku. Consulate General of Poland in New York12 stycznia odbyło się, zapowiad...
01/13/2021

W gościnnych progach Konsulatu RP w Nowym Jorku.
Consulate General of Poland in New York

12 stycznia odbyło się, zapowiadane wcześniej, wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Drogi do Niepodległej - w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej", zorganizowanego i przeprowadzonego przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
Dzięki uprzejmości i życzliwości Konsula Generalnego Adriana Kubickiego - który obejmował nad konkursem patronat honorowy - wręczenie nagród odbyło się w pięknych wnętrzach Konsulatu RP na Manhattanie.
Niestety ze względu na ograniczenia związane z pandemią, Konsulat nie mógł gościć wszystkich biorących udział w konkursie, mogliśmy zaprosić maksymalnie 30 osób, stąd ograniczona liczba uczestników spotkania.
Na uroczystości obecni byli wspomniany już Konsul Generalny Adrian Kubicki, Konsul Mateusz Gmura, dr Dorota Andraka prezes Centrala Polskich Szkół Dokształcających - partnera konkursu, dr Iwona Korga prezes i dyrektor wykonawcza Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, jury konkursu w osobach przewodniczącego Janusza Skowrona oraz Agnieszki Wilczyńskiej i Jerzego Świątkowskiego.
Najważniejszymi jednak gośćmi tego dnia były dzieci i młodzież - Laureaci konkursu, którzy przybyli na uroczystość w towarzystwie opiekunów.
Wyróżniono 12 osób, którym wręczone zostały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Piłsudskiego, nagrody książkowe ufundowane przez Konsulat Generalny RP oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.
Chcielibyśmy jako Instytut, jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w ten konkurs - jego powodzenie to nasz wspólny wysiłek; dziękujemy uczestnikom konkursu oraz ich rodzicom i nauczycielom, pracownikom Konsulatu, Centrali Polskich Szkół, jury. Dziękujemy za obecność mediom - Radiu Rampa i Wojtkowi Maślance z Nowy Dziennik Polish Weekly News.
Na koniec powtórzymy jeszcze za Konsulem Generalnym Adrianem Kubickim, że wszyscy uczestnicy konkursu są zwycięzcami!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości oraz relacji video dostępnej dzięki Radio Rampa.

https://radiorampa.com/@@

📌OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU📌Konkurs plastyczny "Drogi do Niepodległej - w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej" rozstrzygni...
01/12/2021

📌OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU📌

Konkurs plastyczny "Drogi do Niepodległej - w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej" rozstrzygnięty!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ogłoszonym przez Instytut konkursie plastycznym. Na nasz adres nadesłano 61 prac!

Jury, w skład którego weszli: Agnieszka Wilczyński, Jerzy Świątkowski oraz Janusz Skowron jako przewodniczący, nie miało łatwego zadania. Otrzymaliśmy mnóstwo pięknych prac i nie było to łatwe, by spośród kilkudziesięciu prac wybrać te najciekawsze.

W młodszej grupie wiekowej (od lat 7 do 12) jury przyznało cztery wyróżnienia: Nicoli Ruszale, Natalii Pindel, Patrykowi Jabłońskiemu oraz Dominice Cywińskiej.
Pierwsze miejsce zdobyła praca Julii Jusięgi, miejsce drugie przyznano Adamowi Górze, a miejsce trzecie zajęły ex aequo Hania Obrycki i Zosia Geiger.

W starszej grupie wiekowej (od lat 13 do 17) wyróżniono pracę Zuzanny Wichowskiej. Pierwsze miejsce zajęła Victoria Ciszewska, drugie miejsce - Karol Jabłoński, a miejsce trzecie - Amelia Grygiel.

Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoim talentem i wzięli udział w konkursie - jesteście wspaniali, utalentowani i odważni!
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Jutro zaś umieścimy na FB relację z wręczenia nagród laureatom.
Wkrótce zamieścimy też wszystkie prace, nadesłane na adres Instytutu.

Address

138 Greenpoint Ave
Brooklyn, NY
11222

Opening Hours

Monday 10:00 - 17:00
Tuesday 12:00 - 19:00
Wednesday 10:00 - 17:00
Thursday 10:00 - 17:00
Friday 10:00 - 17:00

Telephone

(212) 505-9077

Products

ARCHIVES, PHOTOGRAPHS, AUDIOVISUAL, MEDALS, BADGES, STAMPS, PRESS, LIBRARY AND IMPRESSIVE GALLERY.

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Museum

Send a message to Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce:

Videos

Nearby museums


Other Brooklyn museums

Show All