23/06/2026
🏢 Dzisiaj z udziałem zielonogórskich architektów i zaproszonej młodzieży ze SP nr 17, otworzyliśmy wystawę pokonkursową, na której przedstawiono prace młodzieży, nawiązujące do jej postrzegania szeroko rozumianej architektury i urbanistyki.
🏢 Uczestnicy konkursu to uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Ten ogólnopolski konkurs, organizowany od 2013 roku, jest integralną częścią PROGRAMU EDUKACYJNEGO IZBY ARCHITEKTÓW RP DLA MŁODZIEŻY.
🏢 Program ten obejmuje:
• 3 cykle zajęć o tematyce architektoniczno-urbanistycznej, prowadzone przez architektów-edukatorów.
• Spotkania w placówkach, które zgłoszą chęć udziału.
• Możliwość nowej formy edukacji dla szkół, bibliotek, domów kultury i innych placówek edukacyjnych.
🏢 CELE PROGRAMU to:
• uwrażliwianie na otaczającą przestrzeń poprzez uważną obserwację i analizę,
• wspieranie identyfikacji z miejscem zamieszkania i chęci wpływania na rzecz poprawy otoczenia,
• rozwijanie poczucia estetyki,
• promocja świadomości architektonicznej,
• zrozumienie idei zrównoważonego rozwoju,
• zachęcanie do poszerzania horyzontów,
• uświadomienie złożoności zagadnień związanych z przestrzenią.
🏢 Ciekawe są tematy kolejnych edycji konkursu:
2020: EKO PRZESTRZEŃ / EKO POMYSŁ / EKO JA
2021: SPOTKAJMY SIĘ W MIEŚCIE
2022: MOJE MIASTO - tu dzieją się rzeczy niezwykłe
2023: WIDZIALNI - NIEWIDZIALNI
2024: KIEDYŚ W PRZYSZŁOŚCI
2025: AktywAKCJA PRZESTRZENI
🏢 Po obejrzeniu wystawy młodzież, wykorzystując ekologiczne, tekturowe klocki stworzone przez zielonogórską „Ligaturę”, tworzyła oryginalne formy przestrzenne.