Szlakami ludzi i rzeczy

Szlakami ludzi i rzeczy Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Szlakami ludzi i rzeczy, Muzeum, Aleja Niepodległości 15, Zielona Góra.

O pierwszych od kilku lat 🎄świętach Bożego Narodzenia🎄 (1944) spędzonych już na terenie Polski pisze polski żołnierz. Li...
22/12/2025

O pierwszych od kilku lat 🎄świętach Bożego Narodzenia🎄 (1944) spędzonych już na terenie Polski pisze polski żołnierz. List napisany 3 stycznia 1945 roku, przesłany ocenzurowaną pocztą polową, dotarł do jego rodziny - przebywającej wówczas w swino-sowchozie w Krasnodarskim Kraju (wcześniej zesłanej na Sybir, do Wotczy, w republice Komi).

"Święta spędziłem dość możliwie, przy drzewku, opłatku, kolędy, a nocą pasterka. Wiesz, poszedłem do kościoła dlatego że bardzo blisko mieszkam, dwadzieścia kroków wszystkiego i jeszcze do tego tak dawno nie byłem, a kolędy, jak ładnie śpiewają, prawdziwie jak w Polsce. Ciekawy jestem jak Wy spędziliście Święta? Czy lepiej jak w Komi? Pewno mieliście więcej boskiego czy tak?"

List udostępniony Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, ze zb. Kazimierza Wróblewskiego

01/09/2025

1 września 1939 roku. Pierwsze chwile II wojny światowej - bombardowanie Wielunia wspomina Zbigniew Czarnuch (fragment rozmowy nagranej w 2018 roku).



Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

📣📣📣Szukamy nazwy dla muzeum! Nie, nie dla naszego😉. Szukamy nowej nazwy dla nowego muzeum w Forst.  Od około dwóch lat n...
11/08/2025

📣📣📣Szukamy nazwy dla muzeum! Nie, nie dla naszego😉. Szukamy nowej nazwy dla nowego muzeum w Forst. Od około dwóch lat nasza współpraca z museum.forst.lausitz (znanym dotąd jako Brandenburgisches Textilmuseum/Muzeum Włókiennictwa) znacznie się ożywiła.
🏗 Jesteśmy jednym z aktywnych partnerów Muzeum w czasie trwającego obecnie projektu rozbudowy, która pociąga za sobą rozszerzenie profilu tamtejszej placówki. Uczestniczymy w spotkaniach, warsztatach i innych inicjatywach organizowanych przez naszych niemieckich przyjaciół. Obserwujemy na bieżąco ogromne postępy i zmiany, jakie dokonują się w tamtejszym muzeum. Spotykamy się również w naszej instytucji, dzieląc się doświadczeniami z naszej rozbudowy.
Obecnie, w imieniu Forst - Lausitz i tamtejszego museum.forst.lausitz, prosimy o pomoc nadaniu nowej nazwy nowemu muzeum i przekazujemy poniżej założenia Organizatorów:

👉Nowa nazwa powinna być krótka, nowoczesna i zrozumiała po obu stronach granicy. Ma oddawać historię rozwoju miasta, przemysłu tekstylnego oraz węglowego – z uwzględnieniem transportu węgla. Jedną z głównych atrakcji muzeum będzie historyczna lokomotywa „Czarna Julka”, która już kilka tygodni temu „zaparkowała” w jednej z dużych hal dawnego Brandenburskiego Muzeum Włókienniczego - mieszczącego się w imponującym budynku byłej fabryki.

👉Warto przypomnieć, że Forst (Laustiz) był niegdyś niemiecką potęgą przemysłu włókienniczego. Miasto nazywane było „Niemieckim Manchesterem”. Zachowane stare fabryki i wille fabrykantów stanowią świadectwo tego wyjątkowego okresu w historii miasta.

👉Brandenburskie Muzeum Włókiennictwa kładło dotychczas nacisk na historię włókiennictwa w Forst. Wraz z rozszerzeniem działów muzeum o przemysł węgla brunatnego, instytucja ta znacznie poszerza swój zakres tematyczny:
• Historia włókiennictwa pozostaje centralnym elementem – poprzez popularne warsztaty pokazowe i prezentację rozwoju miasta włókienniczego Forst (Lausitz).
• Nowością jest silniejsze ukierunkowanie na regionalną historię przemysłu – w szczególności przemysłu węgla brunatnego, bez którego rozwój włókiennictwa w Forst (Lausitz) nie byłby możliwy.
• Kolejne ekscytujące tematy obejmują historię miasta z XIX i XX wieku oraz system transportu miejskiego, którego głównym eksponatem jest historyczna lokomotywa „Schwarze Jule” (Czarna Julka).
Powyższe aspekty nie znajdują odzwierciedlenia w dotychczasowej nazwie. Dlatego wspólnie z Państwem chcielibyśmy wykreować zupełnie nową koncepcję – zwięzłą, nowoczesną i zrozumiałą po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.

❗️ Tutaj liczymy na Państwa pomoc w kreatywnym kształtowaniu nazwy dla NOWEGO MUZEUM! Chcemy aby była wyjątkowa zarówno w j. niemieckim, jak i polskim. Jeżeli mieliby Państwo pomysł, to zwracamy się z uprzejmą prośbą o przesłanie nam do
swoich propozycji do 🕐17 SIERPNIA 🕐 :

W ankiecie online: https://survey.lamapoll.de/PL-Namenssuche-fuer-das-Neue-Museum-Poszukujemy-nazwy-dla-Nowego-Muzeum-
albo na e-Mail: [email protected]
lub w komentarzach 😊

☝️ Więcej informacji: https://www.forst-lausitz.de/wsp%C3%B3lne-kreowanie-muzeum.169414.htm
Nadajmy wspólnie muzeum nazwę, która połączy przeszłość z przyszłością!

👉 Projekt jest dofinansowany ze środków pomocowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG VI A Brandenburgia-Polska 2021-2027 oraz Funduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Fot. Patrick Lucia

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

museum.forst.lausitz
Stadt Forst Lausitz

📢📣 Trzebiechów - dawne sanatorium Pomnikiem Historii!📢📣 Wielka radość! Wielkie święto! Wielkie gratulacje dla wszystkich...
08/08/2025

📢📣 Trzebiechów - dawne sanatorium Pomnikiem Historii!📢📣 Wielka radość! Wielkie święto! Wielkie gratulacje dla wszystkich zaangażowanych osób, które przyczyniły się do tego sukcesu oraz dla tych, które od 20 lat z okładem dbają o ten wyjątkowy zabytek.
👉A specjalne gratulacje dla ERWINA BOCKHORN-VON DER BANK - wnuka Curta Schelenza - ostatniego przed wojną ordynatora ówczesnego sanatorium w Trebschen.
👉To właśnie Erwin Bockhorn-von der Bank dał początek, przywrócił pamięć o wielkim architekcie i projektancie wnętrz Henrym van de Velde w Trzebiechowie. To on pierwszy w 2002 roku skojarzył notatki i wspomnienia dziadka, który wymieniał nazwisko mistrza secesji w kontekście trzebiechowskiego sanatorium.
👉Erwin poinformował o swoim odkryciu specjalistów z Niemiec, Belgii i Polski. Początkowo podeszli oni do tej niezwykłej rewelacji z wielkim sceptycyzmem. Później jednak potwierdzili autentyczność prac wybitnego Belga.
👉To dało początek dzisiejszemu świętu!

🇵🇱 Generał Zbigniew Ścibor-Rylski, przypominał, że Powstańcami (i nami wszystkimi), rządzi też przecież „Generał Czas”.....
01/08/2025

🇵🇱 Generał Zbigniew Ścibor-Rylski, przypominał, że Powstańcami (i nami wszystkimi), rządzi też przecież „Generał Czas”... Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego apeluje:
Dziel się pamięcią, bo zniknie.
Zachowaj pamięć, bo zniknie.
Przekazuj pamięć, bo zniknie.

Póki czas....

Adres

Aleja Niepodległości 15
Zielona Góra
65-048

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Szlakami ludzi i rzeczy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Szlakami ludzi i rzeczy:

Udostępnij

Kategoria