12/06/2026
Przed nami intensywny weekend! Zapraszamy Was na dwa ciekawe wydarzenia w dwóch różnych oddziałach .
O Festiwal Archeologiczny „Ludzie Ognia” – starożytność na żywo | Święto Wrocławia już dużo powiedzieliśmy, ale z przyjemnością zapraszamy także jutro o godz. 17:00 na wydarzenie w innym oddziale - Finisaż wystawy "Gerda Stryi. Powrót wielkiej malarki".
Pożegnajmy się wspólnie z wystawą, która pięknie prezentowała się w Pałacu Królewskim. Przez wiele miesięcy mieliśmy okazję obcować z twórczością jednej z najciekawszych postaci wrocławskiej awangardy, dlatego z tej okazji zapraszamy na oficjalne pożegnanie z wystawą. Przyjrzyjmy się tym barwnym obrazom jeszcze raz!
13 czerwca 2026, godz. 17:00
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Spotkanie rozpocznie się w holu wejściowym muzeum.
Kuratorki wystawy: dr Anna Kania-Saj, Natalia Bobryk-Mauer
Gerda Stryi-Leitgeb (1904–1992), uczennica Oskara Molla i Otto Muellera, należała do grona artystek związanych z przedwojennym środowiskiem awangardowym Wrocławia. Jej malarstwo wyróżniało się odważnym kolorem, wyjątkową wrażliwością i konsekwencją twórczą. Choć jej świetnie rozwijającą się karierę brutalnie przerwała II wojna światowa, a nazistowski reżim uznał jej sztukę za „zdegradowaną”, artystka nigdy nie porzuciła malowania.
Wystawa prezentuje obrazy należące do Fundacji SKWS Stiftung Kulturwerk Schlesien oraz dwa dzieła pochodzące z kolekcji Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Fot. Roland Okoń