Nasz projekt pokazuje historię polskich Żydów, którzy jeszcze przed II wojną światową stanowili 10 proc. Poznacie historię tysiąca lat ich dziejów zaprezentowaną
w telegraficznym skrócie. Na makiecie typowej żydowskiej miejscowości odkryjecie rolę najważniejszych miejsc.Opowiemy o barwnym okresie dwudziestolecia międzywojennego, prezentując życie ówczesnych polskich Żydów i języki, którymi mówili.
A może Wy sami chcecie
podzielić się swoja historią albo zadać pytanie? Temu również będzie służyła jedna z instalacji. Wizycie wystawy towarzyszy również wiele zajęć: warsztaty, dyskusje i pokazy filmowe. Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tysięcy mieszkańców oraz wybrane festiwale kulturalne. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne. Inauguracja projektu odbędzie się 26 czerwca 2014 w Warszawie a stamtąd kontener z wystawą ruszy w trasę. W 2015 roku "Muzeum na kółkach" odwiedzi 22 miasta w zaczodniej i północnej części Polski
4-6.05 Pleszew
8-10.05 Poznań
12-14.05 Bytów
16-18.05 Mirosławiec
20-22.05 Szamotuły
24-26.05 Koźminek
28-30.05 Krotoszyn
1-3.06 Kępno
5-7.06 Namysów
9-11.06 Wrocław
13-15.06 Ziębice
17-19.06 Żarki
21-23.06 Czeladź
25-27.06 Łazy
29.06-1.07 Pińczów
3-5.07 Kielce
9-11.07 Wodzisław Śląski
13-15.07 Cieszyn
17-19.07 Kłodzko
21-23.07 Kamienna Góra
25-27.07 Żary
29.07-1.08 Kostrzyn nad Odrą (Przystanek Woodstock)
Projekt Muzeum na kółkach jest realizowany w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.