Grupa Obsydian

Grupa Obsydian "18https://www.onet.pl/styl-zycia/ekologiapl/obsydian-szklisty-klejnot-z-krateru/9nw0xdp,30bc1058
-Obsydian" dlaczego grupa została tak nazwana: Są to m.in.

Historia grupy 18 Obsydian
Zespół plastyków amatorów przy Zakładowym Domu Kultury Kopalni Zabrze, powstał w 1955 r. Był prowadzony przez artystów plastyków Kazimierza Paprockiego a następnie przez Ferdynanda Szypułę. Od 1956 r przez kolejne 48 lat, prowadziła ten zespół Krystyna Jędrzejowska -Nowak absolwentka ASP w Katowicach. Przez jej pracownię przewinęło się wiele osób, którym pomogła rozwijać

zainteresowania twórcze, m.in.: Jerzy Koziołek, Romuald Nowak, Józef Chrubasik, Konrad Ragus, Ginter Fross, Piotr Szmatola, Karina Dame- Duda, Waldemar Pieczko, Bronisław Krawczuk, Elżbieta Mokrosz, Zuzanna Pobiecka, Zdzisław Ochocki, Rudolf Mokrosz, Bogusław Czarnota, Andrzej Jura, Jan Liszka, Witold Berus, Bernard Smyczek, Andrzej Ciupa, Stefan Brom, Antoni Cygan, Marcin Pogrzeba, Janusz Bartoszek, Helena Kotlarz, Lucyna Mykietyn, Krzysztof Rumin, Barbara Bahs – Kolendo, Barbara Godula, Moric Beata, Moric Robert, Nikiel Maciej, Pałac Jerzy, Michał Wiejak. Od 1955 roku zespół pokazywał swoje prace w :Zabrzu, Katowicach, Warszawie a także na międzynarodowych wystawach twórczości amatorskiej w Berlinie i Helsinkach w 1964 roku, zyskując liczne wyróżnienia i nagrody. Artyści wzięli udział w plenerach m.in. w Zakopanem, Gdańsku i Lądku. Jubileusz 10 lecia pracy twórczej grupy stanowiła wystawa w Muzeum w Zabrzu w 1966 roku. Kolejne wystawy to: udziały w konkursach, wystawach i przeglądach m. in Ogólnopolska Wystawa Artystów – Amatorów w Starej Kordegardzie w Warszawie w 1969 roku, w Muzeum Historycznym w Krakowie w 1971 roku , w Szczecinie w 1973 roku. Członkowie zespołu otrzymali nagrody i medale. Podsumowaniem jest wystawa 15 lecia grupy w Zabrzu w 1973 roku. W latach siedemdziesiątych uczestnicy organizują wystawy w ramach „Zabrzańskiego września” oraz wystawy indywidualne w Bibliotece Miejskiej w Zabrzu. Aktywnie uczestniczą w przeglądach, konkursach i wystawach wojewódzkich i ogólnopolskich. I Triennale plastyki nieprofesjonalnej Szczecin 1974 rok czy II Wojewódzki przegląd plastyki Nieprofesjonalnej Ruda Śląska i Tychy 1976 rok. Kolejna jubileuszowa wystawa 20 lecia grupy, była prezentowana w salach Muzeum Miejskiego w Zabrzu w 1977r. Był to aktywny czas. Artyści biorą udział w wystawie w Donbasie w 1984 roku i Wystawie Sztuki Nieprofesjonalnej w Chinach w Pałacu sztuk Pięknych w Pekinie w 1985 roku. Obrazy twórców trafiły do kolekcji muzealnych w Zabrzu, Bytomiu, Krakowie, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej. Prace trafiły także do kolekcji prywatnych w kraju i za granica m.in.. do Francji, Szwecji, Kanady czy Austrii. Członkowie zespołu mogą poszczycić licznymi nagrodami w konkursach. Uczestniczą w plenerach w Lublinie , Wałbrzychu, na Mazurach, nad Tresnę a także na wyspę Uznam na zaproszenie koła Plastycznego z NRD. Działaniami grupy interesują się media, powstają reportaże telewizyjne. Artykuły na temat grupy pojawiają się m.in. w prasie lokalnej i , „Polityka”. Wystawa 30 lecie pracy twórczej przypadło na 1986 r. W latach 90-tych Grupa otrzymała nową siedzibę w Szkole Podstawowej nr 18 w Zabrzu, wtedy też przyjęła nazwę Grupa 18- Obsydian. Stała się ona wtedy oczywistym kontynuatorem działań zespołu plastyków amatorów ZDK Kopalni Zabrze. W tym czasie artyści realizują kolejne wystawy zbiorowe i indywidualne. Prezentują swoje prace m.in.. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, w Piwniczce pod Muzeum Miejskim w Zabrzu, w galerii ratuszowej w Zabrzu Biskupicach, Galerii EMPiK w Gliwicach, w takich miastach jak Mysłowice, Pszczyna, Woźniki. Biorą udział w plenerze z okazji 150 lecia Huty Łabędy, w skansenie Królowa Luiza w Zabrzu, we Władysławowie. Podsumowaniem 40 lecia pracy twórczej była wystawa jubileuszowa w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W kolejnych latach grupa bierze udział w takich wystawach jak w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach w 2000 roku, Barwne Światy Malarzy Naiwnych w Galerii Szyb Wilson w 2001 roku, Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego w Prudniku w 2004 roku, w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Van Gogha w Rybniku, w Konkursie im. Pawła Wróbla w Katowicach i wielu innych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Artyści realizują wystawy indywidualne na terenie Zabrza i Gliwic. W 2004 roku dochodzi do tragicznego wypadku, w którym ginie Krystyna Jędrzejowska -Nowak oraz Romulad Nowak. Po śmierci państwa Nowaków zorganizowano w Galerii pod Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz w Galerii Ratuszowej w Biskupicach wystawy wspomnieniowe W następnych miesiącach Grupą 18- Obsydian kierował profesor Roman Starak. W okresie od IX 2007 do XII 2008 opiekunem grupy była Danuta Kusz. W latach 2005 -2012 grupą kierowała Marzena Toczyłowska (z przerwą na sezon 2007/2008) organizując liczne wystawy i plenery artystyczne, oraz kolejny jubileusz istnienia grupy. W 2006 r została zorganizowana wystawa 50 lecia działalności grupy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W sezonie 2013-2014 opiekę artystyczną nad grupą sprawowała Alina Muschalik . Od 2014 roku, rolę opiekuna artystycznego pełni Iwa Kruczkowska- Król, absolwentka ASP w Krakowie. W swoich działaniach grupa nawiązuje do wzorców z najlepszych lat działalności . W 2016 roku obchodziła jubileusz 60 lecia w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Grupa realizuje projekty o zasięgu międzynarodowym i zagranicznym Jej członkowie czynnie uczestniczą w życiu artystycznym biorąc udział w plenerach, wystawach konkursach w Polsce a także poza jej granicami. Dzialaniami grupy na bieżąco interesuje sie telewizja lokalna,TVP Kultura i prasa. Artyści stanowiący skład grupy mogą poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami oraz zakupem prac do kolekcji państwowych i prywatnych w Polsce i poza nią. Grupa intensywnie uczestniczy w zyciu artystycznym regionu, co roku prezentujac swoje dokonaniania na Miedzynarodowych Targach Turystyki Poprzemyslowej, Miedzynarodowym Festiwalu Rysowania lub Industriadzie.Obecne działania grupy można na bieżąco śledzić na stronie grupy oraz w jej siedzibie. Obecni członkowie grupy to:
Werner Szczepanik, Krystyna Szczepanik, Michał Wiejak, Krzysztof Webs, Bożena Webs, Barbara Sproncel, Renata Krawczyk, Joanna Szweda, Jadwiga Fastnacht, Wiesława Pawłowska- Migdał, Ewa Deszczyńska, Jan Grabowiec, Małgorzata Mazurkiewicz, Beata Furtak, Bożena Labus, Barbara Romaniuk, Weronika Miś, Marta Lotko

02/06/2026

Wernisaż wystawy kończący sezon 2025/2026 działalności grupy grupy Obsydian Filia nr 2 MBP Zabrze. Wystawa brdzie ksponowana do 30.08.2026 r

Wystawa "Podsumowanie sezonu 2025/2026" została otwarta.! Intensywny czas pracy powoli się konczy. Ekspozycję można oglą...
01/06/2026

Wystawa "Podsumowanie sezonu 2025/2026" została otwarta.! Intensywny czas pracy powoli się konczy. Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia w MBP Zabrze filia nr 2. W wystawie uczestniczy gościnnie Sewer Senior Kruczkowski, którego portrety fotograficzne członków grupy są efektrm wyjątkowej współpracy z MBP. Dziękujemy naszej Ale Ola , która ma cierpliwośc i czas gościć Obsygldian w " Galerii Ratuszowej" MBP w Zabrzu ♡

01/06/2026

🎨 Każdy obraz zaczyna się od pierwszego pociągnięcia pędzla. Potem pojawiają się kolory, emocje, światło i historie zamknięte na płótnach.

Już 1 czerwca w Galerii Ratuszowej Filii nr 2 będzie można zobaczyć efekt całego artystycznego sezonu Grupa Obsydian - sezonu wyjątkowego, bo jubileuszowego.

Wernisaż podsumuje miesiące twórczej pracy, spotkań i inspiracji. Na odwiedzających czekają prace artystów Grupy Obsydian oraz wyjątkowa ekspozycja fotografii Sewera Kruczkowskiego, przedstawiających portrety twórców grupy.

To spotkanie ze sztuką pełną barw, faktur i emocji - opowieścią zapisaną na płótnach i
w fotografiach. 🎭

📅 Wernisaż: 1 czerwca 2026 r., godz. 17:00
📍 Galeria Ratuszowa, Filia nr 2
ul. Bytomska 28

🖼️ Wystawę będzie można oglądać do 28 sierpnia 2026 roku.

31/05/2026

Wernisaż wystawy Iwy Kruczkowskiej-Król w Centrum Kultury Śląskiej.

31/05/2026
Piknik z okazji Dnia Dziecka
30/05/2026

Piknik z okazji Dnia Dziecka

Zmagania z martwą naturą :)
25/05/2026

Zmagania z martwą naturą :)

Serdecznie zapraszamy 1 czerwca  o godzinie 17:00 do Galerii Ratuszowej MBP Zabrze filia nr 2 w Zabrzu Biskupicach
24/05/2026

Serdecznie zapraszamy 1 czerwca o godzinie 17:00 do Galerii Ratuszowej MBP Zabrze filia nr 2 w Zabrzu Biskupicach

Adres

Korczoka 98
Zabrze
41-806

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 16:00 - 18:30

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Grupa Obsydian umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Grupa Obsydian:

Udostępnij