Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu Serdecznie zapraszamy do odwiedzin
i odkrywania historii Poznańskiego Czerwca '56! wtorek - sobota: 10.00 -17.00
niedziela: 10.00 - 16.00 (wejście bezpłatne)

Szanowni Państwo, jako Muzeum, zgodnie z naszym Statutem, prowadzimy wszechstronną działalność związaną z upowszechnianiem wiedzy historycznej i edukacją, także w przestrzeni mediów społecznościowych. Działania i inicjatywy podejmowane przez Muzeum zawsze będą podlegały publicznej ocenie i krytyce, nigdy nie powinny jednak dyskredytować i obrażać konkretnych osób. Przypominamy, że niedopuszczone

jest posługiwanie się językiem nienawiści, pełnym złośliwości i pogardy dla innych. Muzeum bardzo uważnie monitoruje wszystkie wpisy, w szczególności pod kątem przekroczenia norm prawnych, a w przypadku wyczerpania znamion przestępstwa lub naruszenia dóbr osobistych, nie zawaha się bronić zagrożonych wartości, włącznie ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu przedstawia, w atrakcyjnej i multimedialnej formie, historię pierwszego masowego buntu robotników przeciwko trudnym warunkom życia w socjalistycznej Polsce. Ceny biletów:
Ulgowe - 10 zł
Normalne - 15 zł
W każdą niedzielę wstęp bezpłatny. Grupy zorganizowane, które chciałyby zwiedzić ekspozycję stałą lub wziąć udział w lekcji muzealnej, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (61) 852 94 64 lub na adres: [email protected]

Zachęcamy do udziału w grze!
17/06/2026

Zachęcamy do udziału w grze!

III Gra Miejska „Chleba i Wolności” – dołącz do nas!

🎯 Gra miejska „Chleba i Wolności” to interaktywny spacer po miejscach związanych z Poznańskim Czerwcem ’56 🇵🇱
W czasie wydarzenia uczestnicy, korzystając z aplikacji mobilnej, rozwiązują zadania i poznają historię miasta w nowoczesnej, angażującej formie.

📅 Kiedy: 5 lipca 2026 r. (niedziela), godz. 10:00–13:00

📍 Start: Pomnik Tadeusza Kościuszki (ul. Grunwaldzka, Poznań)

🏁 Po zakończeniu gry zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród

📱 Jak wziąć udział?
Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu – na miejscu dostępny będzie kod QR uruchamiający grę.
Trasa obejmuje różne rejony miasta i wymaga przemieszczania się pieszo – zalecamy wygodne obuwie i zachowanie zasad bezpieczeństwa.

👥 Dla kogo?
Dla wszystkich – młodzieży, rodzin, grup znajomych i osób zainteresowanych historią Poznania.
Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką dorosłych.

💡 Najważniejsze informacje:
– udział w grze jest bezpłatny;
– liczba miejsc ograniczona;
– udział wymaga wcześniejszej rejestracji;
– każda osoba, która ukończy grę w dniu wydarzenia, otrzyma nagrodę rzeczową.

👉 Zapisy: https://forms.office.com/r/K5NaEKEkUi

📅 Rejestracja trwa do 3.07.2026 r. lub do wyczerpania miejsc!

📄 Regulamin: https://tiny.pl/t73pc2rhy

Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 Społeczeństwo Obywatelskie KPRM.
Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu.
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznania.
Partnerami projektu jest Fundacja Zakłady Kórnickie.

📩 W razie pytań: [email protected]

🚶‍♂️ Nie przegap okazji, by połączyć spacer po mieście z żywą lekcją historii. Zapisz się i odkryj z nami miejsca pamięci Poznańskiego Czerwca ’56!

„Światełko dla Czerwca ’56” zapłonęło po raz XX!Inauguracja XX edycji akcji „Światełko dla Czerwca ’56” już za nami. Dzi...
16/06/2026

„Światełko dla Czerwca ’56” zapłonęło po raz XX!

Inauguracja XX edycji akcji „Światełko dla Czerwca ’56” już za nami. Dziś o godz. 11.00 spotkaliśmy się przy grobie Romka Strzałkowskiego – najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Wspólnie uczciliśmy jego pamięć oraz oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom i uczestnikom wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56.

W uroczystości uczestniczył reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania Patryk Pawełczak, Dyrektor Gabinetu Prezydenta. Obecni byli również Marian Macutkiewicz – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej i uczestnik Poznańskiego Czerwca ’56, a także Andrzej Sporny – prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, uczestnik i kombatant Czerwca ’56 oraz Marek Tyliński - prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ’56. W uroczystości uczestniczyła także przedstawicielka Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Inauguracja zgromadziła liczne grono uczniów i nauczycieli reprezentujących szkoły uczestniczące w akcji. Byli z nami przedstawiciele:
• Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 w Poznaniu
• Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu
• Zespołu Szkół w Kórniku
• Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach
• Szkoły Podstawowej nr 10 Arkadego Fiedlera w Poznaniu
• Szkoły Podstawowej nr 71 im. Janusza Kusocińskiego w Poznaniu,
• Szkoły Podstawowej nr 78 im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu
• Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu
• XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu
• Domu Kultury „Stokrotka"

Podczas uroczystości głos zabrali Patryk Pawełczak - Dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania, Kinga Przyborowska - Dyrektor Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu oraz Andrzej Sporny - uczestnik Czerwca '56.

Uczennica Zespołu Szkół Handlowych odczytała fragmenty wspomnień uczestników wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku związanych z Romkiem Strzałkowskim oraz poświęcony mu wiersz. To właśnie Zespół Szkół Handlowych, w ramach akcji „Światełko dla Czerwca ’56”, sprawuje opiekę nad grobem Romka Strzałkowskiego, a także wieloma innymi mogiłami uczestników i ofiar Czerwca ’56 znajdującymi się zarówno na cmentarzu Junikowo, jak i na cmentarzu Miłostowo.

XX edycja akcji potrwa do 26 czerwca 2026 roku. W tym czasie uczniowie ze szkół współpracujących z Muzeum odwiedzą cmentarze, uporządkują wyznaczone groby i zapalą na nich symboliczne znicze. „Światełka dla Czerwca ’56” zapłoną nie tylko w Poznaniu, lecz także w wielu innych miejscach, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca 1956. Na grobach pojawią się także niewielkie pamiątkowe tabliczki z grafiką nawiązującą do Poznańskiego Czerwca 1956. Tabliczki zostały wykonane przez osadzonych z Aresztu Śledczego w Poznaniu, którzy w ubiegłym roku włączyli się do akcji „Światełko dla Czerwca ’56”.

XX edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56" jest objęta honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Już jutro, 16 czerwca 2026 roku, odbędzie się uroczysta inauguracja XX edycji akcji "Światełko dla Czerwca '56".O godz. ...
15/06/2026

Już jutro, 16 czerwca 2026 roku, odbędzie się uroczysta inauguracja XX edycji akcji "Światełko dla Czerwca '56".

O godz. 11.00 spotkamy się na cmentarzu Junikowo w Poznaniu, przy grobie Romka Strzałkowskiego, aby wspólnie uczcić jego pamięć oraz oddać hołd innym ofiarom i uczestnikom Czerwca ’56, których odwaga i poświęcenie na trwałe zapisały się w historii walki o wolność i godność człowieka.

Akcja potrwa do 26 czerwca. W tym czasie uczniowie ze szkół współpracujących z Muzeum odwiedzą cmentarze, uporządkują wyznaczone groby i zapalą na nich symboliczne znicze. „Światełka dla Czerwca ’56” zapłoną nie tylko w Poznaniu, lecz także w wielu innych miejscach, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca 1956.

XX edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56" została objęta honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Nadchodząca edycja będzie miała szczególny charakter. Wynika to zarówno z 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, jak i z faktu, że akcja odbędzie się już po raz dwudziesty. W związku z tym na grobach, oprócz zniczy, pojawią się także niewielkie tabliczki z grafiką nawiązującą do Poznańskiego Czerwca 1956. Tabliczki zostały wykonane przez osadzonych z Aresztu Śledczego w Poznaniu, którzy w ubiegłym roku włączyli się do akcji „Światełko dla Czerwca ’56”.

Wspominając Romka Strzałkowskiego, przypominamy, że na ekspozycji Muzeum, w tym szczególnym miesiącu, prezentowana jest jego koszula, pochodząca ze zbiorów Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Eksponat ten można oglądać wraz z innymi poruszającymi pamiątkami po ofiarach wydarzeń sprzed 70 lat.

70 TWARZY – 70 LAT PAMIĘCIMaciej Sikorski1930-2021Kim był?Maciej Sikorski urodził się 13 września 1930 roku w Warszawie....
15/06/2026

70 TWARZY – 70 LAT PAMIĘCI

Maciej Sikorski

1930-2021

Kim był?
Maciej Sikorski urodził się 13 września 1930 roku w Warszawie. W latach 1949–1954 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu, uzyskując tytuł lekarza. W 1956 roku pracował w Ośrodku Badawczo-Leczniczym Chorób Zawodowych i Wewnętrznych, którego siedziba mieściła się w gmachu Szpitala Raszei od strony ul. Poznańskiej. Przez większość swojej kariery zawodowej był związany z medycyną pracy. Przez 20 lat pełnił funkcję ordynatora Oddziału Chorób Zawodowych i Ośrodka Toksykologicznego w Poznaniu. Zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Został pochowany na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Dlaczego pamiętamy?
Maciej Sikorski 28 czerwca 1956 roku był w pracy. Usłyszał krzyki i z okien szpitala zobaczył pierwszych rannych, których z każdą kolejną godziną przybywało coraz więcej. Józef Granatowicz, dyrektor Szpitala im. Raszei, zarządził, aby pracownicy pozostali na miejscu. Personel spędził w szpitalu trzy doby, nieustannie udzielając pomocy potrzebującym. Wielu rannych przyjętych do szpitala nie zostało zarejestrowanych, co miało uchronić ich przed późniejszymi konsekwencjami ze strony służb. Zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy w dramatycznych dniach robotniczego zrywu są świadectwem odwagi i lekarskiego powołania.

Cytaty:
„Bardzo dużo chorych nie było rejestrowanych. Jak można było kogoś wyrzucać, to się wyrzucało. „Uciekaj jak najdalej” – mówiło się albo chowało się po kątach, żeby został.”
„Personel, lekarze, nikt się nie buntował. Wszyscy robili swoje. [...] Myśmy pracowali. Nikt nie robił z siebie ani bohatera, ani ofiary. Po prostu robiliśmy swoje.”

15/06/2026

Dziękujemy za ciepłe przyjęcie spektaklu „Kobiety Czerwca”.

Jest nam niezmiernie miło mogąc tworzyć projekty, w których oddajemy głos młodzieży. Kilkumiesięczna praca z młodymi uczennicami i uczniami pokazała, z jak dużym zaangażowaniem pragnęli zrozumieć to, z czym borykali się „zwykli” ludzie. Z ogromem cierpienia, niepewnością jutra i skrzywdzeniem przez otaczającą ich rzeczywistość.

Dziękujemy zarówno Szkołom i nauczycielom, jak i młodzieży za wkład pracy w spektakl. Ich zaangażowanie i ogrom serca włożone w spektakl pokazało, że pamięć o Czerwcu ’56 nadal żyje – także wśród najmłodszych pokoleń.

"Kobiety Czerwca"
12.06.2026

Koordynacja projektu: Barbara Kokot-Biernacka (Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu)

Scenariusz: Justyna Machaj

Konsultacja merytoryczna: Kinga Przyborowska (Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu)

Reżyseria: Dorota Góral (XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu)

Narrator 1: Agata Andrzejewska
Narrator 2: Łucja Osuch
Władysława: Lena Wiśniewska
Stanisława: Zofia Hartman
Cecylia: Zofia Foltyn
Maria: Zuzanna Gogol
Felicja: Zuzanna Smolińska
Mecenas: Wojciech Łokaj
Żołnierz / Cyrankiewicz: Sebastian Nawrocki
Sędzia: Szymon Rejzdrowicz
Powyższe role zostały odegrane przez uczennice i uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu

Bezimienny tłum robotnic: Uczennice XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu

Choreografia: Andrzej Adamczak i Beata Macioszczyk (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu)

Kostiumy tancerek: Dorota Pawlukiewicz i Monika Michałowicz (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu)

Tancerki: Uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu

Skrzypce: Adam Trzebiatowski (Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza)

Akompaniament: Adam Szyszka (Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza)

Spektakl „Kobiety Czerwca” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Teatr Ósmego Dnia
13/06/2026

Teatr Ósmego Dnia

13/06/2026
13/06/2026

Teatr Ósmego Dnia - już dziś 😍

Wczoraj, 12 czerwca 2026 r., odbyła się premiera spektaklu teatralnego „Kobiety Czerwca”.W wydarzeniu uczestniczyli pełn...
13/06/2026

Wczoraj, 12 czerwca 2026 r., odbyła się premiera spektaklu teatralnego „Kobiety Czerwca”.
W wydarzeniu uczestniczyli pełniąca obowiązki Dyrektora Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu Kinga Przyborowska, Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej Rafał Kasprzak, Dyrektor XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu, Grażyna Koprowska wraz z zastępczynią Izabelą Chmielewską oraz Dyrektor Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowiczka, Monika Kusz.

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć także Kierownika Oddziału ds. instytucji kultury w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Panią Edytę Waszczuk oraz Panią Beatę Ptaszyk reprezentującą Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Wśród zaproszonych znalazło się także liczne grono uczestników i kombatantów Czerwca ’56. Byli z nami Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Pan Marian Macutkiewicz oraz Prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani” Pan Andrzej Sporny. Środowisko kombatanckie reprezentował także Prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956 Pan Marek Tyliński.

Mieliśmy przyjemność gościć także Dyrektor Teatru Ósmego dnia, Panią Renatę Stolarską.

Spektakl teatralny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami powstał w ramach działań kulturalno-edukacyjnych Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, XII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu i Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II st. im. Mieczysława Karłowicza.

Pragniemy podziękować zaangażowanym do projektu Szkołom oraz ich nauczycielom za przygotowanie uczniów do projektu. Dziękujemy wszystkim młodym aktorkom, aktorom, tancerkom i muzykowi za ogrom pracy, jaką włożyli od początku prac nad projektem.

Spektakl „Kobiety Czerwca” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Miasto Poznań
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu
XII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza

Dziś w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej ed...
12/06/2026

Dziś w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji BiegCzerwca56.

W konferencji udział wzięli Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Marcin Gołek, Dyrektor Biegu Szymon Sobczak, p.o. Dyrektora Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska oraz Dyrektor Marketingu ENEA S.A. Paweł Rydz.

Podczas konferencji zaprezentowano tegoroczne medale, omówiono najważniejsze kwestie organizacyjne związane z wydarzeniem oraz przedstawiono inicjatywy przygotowane przez Muzeum - wydaną specjalnie na tę okazję broszurę, a także wystawę planszową „Sportowe akcenty Poznańskiego Czerwca 1956”, ukazującą związki wydarzeń Czerwca ’56 ze światem sportu.

BiegCzerwca56 to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również ważny element upamiętniania uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz popularyzowania wiedzy o historii pierwszego robotniczego zrywu przeciwko komunistycznej władzy w powojennej Polsce.

Dziękujemy wszystkim gościom i przedstawicielom mediów za obecność. Do zobaczenia na trasie Biegu dla Czerwca ’56!

Adres

Ulica Św. Marcin 80/82 (Zamek)
Poznan
61-809

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Telefon

+48618529464

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu:

Udostępnij

Kategoria