23/09/2025
Wrócili z rejsu...🛳
Wybrani wychowankowie naszych Domów wrócili 18 września 2025r. z kilkudniowego rejsu szkoleniowego na S/Y GEDANIA.
Ideą przewodnią fundatora - Stowarzyszenia Sail Training Association Poland w Gdyni (STAP), był rozwój i upowszechnianie sportu żeglarskiego, a także wychowania fizycznego 13 jego uczestników pod profesjonalnym okiem kapitana Krzysztofa Jamrozik i 3 oficerów. Ta niezwykła przygoda, a zarazem szkoła życia rozpoczęła się zaokrętowaniem załogi 15 września br. w Gdyni. Jacht stał się dla wybranych wychowanków „Księżycowego Domu” i „Domu pod Gwiazdami”, domem na kilka niesamowitych dni, pełnych atrakcji, nauki żeglarskiej sztuby, obowiązków i „smaku życia wilka morskiego”, przy wieczornych opowieściach i szantach. Dodatkowo na uczestników rejsu czekało wiele atrakcji: „wyprawka żeglarska” – odzież termiczna i pamiątkowe koszulki, zwiedzanie „Zawiszy Czarnego” i „Daru Młodzieży”, poznanie Centrum Zarządzania Ratunkowego SAR, gdzie przeszli szkolenie w zakresie pierwszej pomocy i poznali systemy ratunkowe na morzu. W Gdańsku odwiedzili salę interaktywną, gdzie doskonalili sterowanie miniatur jednostek morskich. Dopełnieniem był pokaz sygnałów ratunkowych – wystrzały rac i rakiet, świece dymne.
Codzienne zajęcia na jachcie oraz pełnione wachty, dały możliwość realnego poznania trudu życia na morzu, praktycznego żeglowania, sterowania, cumowania, stawiania i zwijania żagli. Kulminacyjnym momentem było wieczorne spotkanie uczestników w Super Yacht Clubie w Gdyni z przedstawicielami STAP i znanym zespołem szantowym „TRZY MAJTKI”. Była to wspaniała okazja do poznania, podziękowania jak i wspólnego biesiadowania. Grała i śpiewała cała żeglarska brać…
Ideą rejsu było zaszczepienie wiary w siebie, swoje możliwości i marzenia u podopiecznych kościerskich placówek opiekuńczo – wychowawczych, z których postawy w czasie rejsu dumni byli opiekunowie, Pani Iwonka i Pan Wojtek oraz organizatorzy. Taka młodzież, to nasza duma: Zuzia, Zosia, Klaudia, Dżeni, Roksana, Yehor, Olek, Błażej, Szymon, Piotr i Dominik! BRAWO!!!
Teraz nasza młodzież wie jak trzymać ster i jak dopłynąć do swojego portu w życiu, bo „Morze jest jak odpowiedź na twoje marzenia” - E.Hemingway.
Dziękujemy STAP w Gdyni za to, że są i że pośród odmętów fal odnaleźli nasze Domy i nas. Dzięki Wam przeżyliśmy wspaniałą przygodę życia, której hart towarzyszyć nam będzie w kolejnych latach.💪❤️
➡️ https://www.trojmiasto.pl/aktywne/Rejsy-z-STAP-Przygoda-i-szkola-zycia-pod-zaglami-n207989.html
➡️ https://pogoria.pl/news/rejs-o-lepsza-przyszlosc