Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję a sam instrument doczekał się żargonowych określeń tj: świnia, kwecz, czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli. O popularności akordeonu w naszym regionie świadczą także odbywające się od 2006 r., podczas Dnia Jedności Kaszubów, próby pobicia rekordu w jednoczesnej grze na tym instrumencie. Muzeum Akordeonu w Kościerzyn
ie otwarte zostało 16 listopada 2010 roku, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Pierwsze rozmowy na temat jego utworzenia miały miejsce w kwietniu 2009 roku pomiędzy władzami miasta Kościerzyny i dyrekcją Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Pawłem Nowakiem – akordeonistą i kolekcjonerem zamieszkałym w Sulęczynie. Na początku 2010 roku Muzeum Ziemi Kościerskiej pozyskało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup wyposażenia do nowego oddziału. Przez cały ten roku trwały prace nad realizacją projektu utworzenia Muzeum Akordeonu, w których uczestniczyli zarówno pracownicy MZK jak też pomysłodawca przedsięwzięcia – Paweł A. Od momentu otwarcia w 2010 roku do grudnia 2013 roku odział miał swoją siedzibę w Kościerskim Domu Kultury przy ul. Od stycznia 2014 roku Muzeum Akordeonu mieści się na parterze budynku ratusza, przy ul. Rynek 9 w Kościerzynie. Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych. Wystawa stała
W Muzeum Akordeonu znajduje się ponad 140 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów, w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Akordeonu należą do rodziny instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego. Stroik przelotowy znany był już 3000 lat p.n.e. Jest on podłużnym metalowym paskiem przymocowanym do metalowej ramki za pomocą nitu. Ramka posiada wycięcie, którego rozmiary pozwalają na swobodne przechodzenie stroika, który wprawiany jest w drgania poprzez strumień powietrza. Jest on rozbijany przez stroik na ciąg impulsów, dzięki czemu wytwarza się dźwięk. Ekspozycję wzbogacono o kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale także posłuchać jaki wydaje dźwięk. Każdy może też spróbować swoich sił w grze na akordeonie. Trzon prezentowanej w Muzeum ekspozycji stanowią instrumenty pochodzące z prywatnej kolekcji akordeonisty Pawła A. Nowaka. Zapraszamy do Muzeum na niezwykłą podróż po świecie akordeonu.