02/06/2026
🌿 2 czerwca 2026 r. odbył się finał konkursu „Rośliny wokół nas” zorganizowany przez Uniwersytet w Białymstoku (reprezentowany przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy - współorganizator) oraz Lasy Państwowe (reprezentowane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Nadleśnictwo Supraśl, Arboretum w Kopnej Górze - organizator).
🌿 Wydarzenie odbyło się w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy największą podlaską uczelnią a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
🌿 W finale konkursu wzięły udział cztery zespoły uczniów z klas IV ze szkół podstawowych z terenu powiatów ziemskich województwa podlaskiego.
🏆 Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu:
🥇 uczniom ze Szkoły Podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej (I miejsce)
🥈 uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej (II miejsce)
🥉 uczniom z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach i ze Szkoły Podstawowej w Supraślu (ex aequo dwa III miejsca)
🎗️ Wyróżnienie otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łubinie Kościelnym.
🌿 W ramach kilkuetapowego konkursu, dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w żywym muzeum drzew i krzewów - Arboretum w Kopnej Górze i w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym oraz przygotowały karty inwentaryzacyjne roślin zielnych, krzewów i drzew rosnących w ich najbliższej okolicy, pracę plastyczną przedstawiającą interesujące rośliny oraz przystąpiły do testu z wiedzy o roślinach.
- Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie! Jestem pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu merytorycznego. Mam nadzieję, że udział w wydarzeniu był nie tylko formą sprawdzenia swoich umiejętności, a także wspaniałą przygodą i zachętą do dalszego zgłębiania botanicznych tajemnic. Wasza ciekawość świata, zaangażowanie, wspaniała rywalizacja, entuzjazm i szacunek do przyrody sprawiają, że konkurs jest wyjątkowy i inspirujący, Dziękuję również pracownikom Nadleśnictwa Supraśl, a w szczególności członkom Jury Panom Wojciechowi Hołowni i Mariuszowi Redo oraz Pani Iwonie Zinkiewicz za współorganizację konkursu - mówiła dr Anna Matwiejuk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.
- Serdecznie dziękuję nauczycielom i rodzicom za wsparcie i motywację dzieci. Wasza pomoc była niezmiernie ważna. Gratuluje pasji i życzę nieustannych sukcesów w odkrywaniu fascynującego świata roślin! Dziękuję również Pani Annie Matwiejuk za współpracę przy organizacji konkursu - mówiła mgr inż. Iwona Zinkiewicz, starszy specjalista Służby Leśnej ds. Arboretum.
🌿 Podczas finału konkursu i uroczystości wręczenia nagród obecni byli również pracownicy Nadleśnictwa Supraśl - mgr inż. Wojciech Hołownia – leśniczy Leśnictwa Sokołda, mgr inż. Mariusz Redo - leśniczy Leśnictwa Podsupraśl (członkowie komisji konkursowej) oraz mgr inż. Iwona Zinkiewicz - starszy specjalista Służby Leśnej ds. Arboretum (osoba odpowiedzialna za organizację konkursu ze strony Lasów Państwowych).
🌿 Celem konkursu było poznanie roślin z najbliższego otoczenia oraz podkreślenie ich roli w życiu człowieka i potrzebie ich ochrony oraz poszerzenie świadomości przyrodniczo-ekologicznej, rozwijanie wrażliwości na otaczające piękno natury oraz zwrócenie uwagi na rośliny rosnące wokół nas.
📸 Fotografie Karol Cydzik i Wojciech Pszczółka