01/04/2026
[EDIT]
Drodzy Państwo,
jeśli wczorajsza informacja o odkryciu tajemniczego tunelu, skrzyń z bronią i sensacyjnych znaleziskach spod Kolegiaty w Radzyminie wydała się Wam zbyt filmowa… to mieliście dobre przeczucia. 😉
🔴 Był to oczywiście żart z prima aprilisowy!
👉 Inspiracją do jego przygotowania była inicjatywa Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina, którą postanowiliśmy podjąć i rozwinąć w podobnej konwencji.
Zapewniamy, że o wszelkich rzeczywistych odkryciach i działaniach będziemy informować Państwa już na serio i na bieżąco.
___________________________________________________________________
🧐Radzymin odkrywa swoje tajemnice, również te z Bitwy Warszawskiej!
👥 W dniu dzisiejszym pracownicy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie zostali skierowani do wstępnych badań odkrytego w godzinach porannych tunelu biegnącego w kierunku południowym spod kruchty radzymińskiej Kolegiaty.
👀 Wizja lokalna przeprowadzona przez pracownika razem z naukowcami badającymi stabilność konstrukcji wykazała tunel o długości co najmniej 50 metrów i wysokości do 2,5 metra, sklepiony kolebkowo, wykonany z cegły wyprodukowanej w lokalnych cegielniach prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku.
🕵️♀️ Prawdziwa sensacja czekała jednak na badaczy w niewielkiej bocznej odnodze. Odnaleziono tam dobudowane później pomieszczenie stanowiące magazyn Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Radzyminie, o czym świadczy zachowana dokumentacja źródłowa i napisy naścienne. Wewnątrz otynkowanego zaprawą wapienną składu, powstałego zapewne w lipcu 1920 r. zachowały się dwie skrzynie wojskowe z napisami w języku francuskim z ośmioma karabinami Lebel mle 1886 oraz rozłożona laweta armaty polowej 75 mm mle 1897 Schneider wraz z jaszczem amunicyjnym (❗️❗️❗️).
💣 Po zabezpieczeniu amunicji artyleryjskiej przez patrol saperski rozpoczęte zostaną czynności związane z wydobyciem depozytu i przewiezieniem artefaktów do naszego Muzeum.
👉 Co ciekawe, dostęp do tunelu prawdopodobnie znany był mieszkańcom Radzymina jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku, o czym świadczą pozostawione napisy wykonane węglem, szkalujące lokalny komisariat MO i Gminną Radę Narodową.
🤝 Dziękujemy Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina i Gmina Radzymin za umożliwienie przeprowadzenia wstępnych badań tunelu!
👉 O dalszych losach odnalezionych eksponatów poinformujemy wkrótce!