05/06/2026
Już niedługo spotkamy się na naszym pikniku! :)
Jego drugi dzień dedykujemy 120. rocznicy nadania Puławom praw miejskich.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy Was do włączenia się w historyczną zabawę – przebierzmy się w stroje rekonstrukcyjne lub stylizowane! W dniu 21 czerwca 2026 r. obowiązują stroje z lat 1906-1989 :)
Nie wiecie, od czego zacząć? Przejrzyjcie zdjęcia na naszym profilu pracowni, gdyż mogą okazać się doskonałą inspiracją. Gdzie ich szukać? Klikajcie w linki poniżej i śmiało przeglądajcie.
Mieszkańcy Puław z czasów Nowej Aleksandrii i okupacji austriackiej – lata 1906-1918
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.255550877929993
Mieszkańcy Puław z lat 1918-1939
https://www.facebook.com/media/set?set=a.232515733566841
Mieszkańcy Puław z lat 1939-1944
https://www.facebook.com/media/set?set=a.233475363470878
Mieszkańcy Puław z lat 1944-1989
https://www.facebook.com/media/set?set=a.233081783510236
Pamiętajcie: to ma być przede wszystkim dobra zabawa! :)
Nie przejmujcie się, jeśli Wasz strój nie będzie w 100% wierną kopią historyczną. Liczy się kreatywność i chęć wczucia się w ten dawny klimat. Czasem wystarczy żakiet i spódnica, odpowiedni dodatek, parasolka czy kapelusz, by poczuć się mieszkańcem dawnych Puław! Szukajcie inspiracji w swoich szafach, u mam, tatusiów, babć i dziadków a nawet w second-handach!
Dajcie się ponieść wyobraźni i stwórzmy razem coś niezapomnianego. Kto z Was podejmie wyzwanie i wskoczy w stylizację retro? Pamiętajcie takie przebranie uprawnia Was do przejazdu retro emką w dniu 21 czerwca 2026 r. o godz. 15.00 i 17.00 po dawnych Puławach.
Może załączone tu zdjęcia będą dobrym punktem wyjścia?
Obydwie fotografie oddają klimat i elegancję dawnej mody codziennej. Na pierwszej fotografii widzimy dwie uśmiechnięte kobiety spacerujące przez Puławy w słoneczny dzień. Kobieta po lewej ma ciemną, gładką sukienkę o długości midi, z rękawami sięgającymi za łokieć. Sukienka jest przewiązana paskiem, co podkreśla jej sylwetkę. Na głowie ma duży, płaski kapelusz, w ręce trzyma rękawiczki i małą torebkę (w drugiej pocztówkę). Kobieta po prawej stronie nosi jasną sukienkę, z krótkimi bufiastymi rękawami, przewiązaną w talii. W ręku niesie podłużną torebkę na pasku.
Na fotografii po lewej – Helena Margosz (1. od lewej) z koleżanką przechodzące przez ul. Piaskową, Puławy, 2. poł. lat 30. XX w., fot. z archiwum pani Krystyny Świderskiej.
Mężczyzna w środku ma jasny, jednorzędowy garnitur o prostym kroju z szerokimi klapami marynarki. Spodnie z wysokim stanem mają szerokie nogawki, spięte w pasie ciemnym paskiem z jasną ozdobną klamrą. Pod marynarką koszula wraz z krawatem, na głowie jasny klasyczny kapelusz. Drugi z mężczyzn nosi jasną marynarkę z szerokimi klapami oraz jasną koszulę z krawatem. Spodnie typu pumpy - szerokie, luźne o długości sięgającej za kolano zebrane mankietem do których stosowano wysokie podkolanówki. Na głowie posiada jasny kaszkiet, który dopełnia mniej formalny wizerunek.
Na fonografii po prawej - Eugeniusz Piątkowski (2. od prawej) z córką Jadwigą i krewnymi na dziedzińcu głównym pałacu książąt Czartoryskich, Puławy, 1938 r., fot. przekazała do archiwum PDDM pani Hanna Pawłowska.
Do zobaczenia na pikniku! :) :) :)