19/06/2026
Duże zainteresowanie wystawą „Biebrzańskie Bagna” w Galerii Sztuki Jatki
Galeria Sztuki Jatki po raz kolejny stała się miejscem spotkania miłośników sztuki i fotografii. Ale tym razem również i przyrody. W środę, 17 czerwca, odbył się wernisaż wystawy „Biebrzańskie Bagna”, prezentującej fotografie Mariusza Kuleszy i Mariusza Zawiślaka. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, a galeria wypełniła się gośćmi pragnącymi poznać niezwykły świat biebrzańskich rozlewisk.
Na ekspozycji znalazły się 33 fotografie ukazujące piękno jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Autorzy zaprezentowali łącznie 33 prace, w tym 15 fotografii Mariusza Kuleszy oraz 18 fotografii Mariusza Zawiślaka. Zdjęcia przedstawiają między innymi rozległe mokradła, ptaki w naturalnym środowisku, poranne mgły oraz niepowtarzalne światło, które od lat przyciąga fotografów do Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Wernisaż otworzył wicedyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej Piotr Skowroński, który powitał zgromadzonych gości i podkreślił wyjątkowy charakter prezentowanej ekspozycji. Zwrócił uwagę, że fotografie prezentowane na wystawie nie są jedynie dokumentacją przyrodniczą, ale również zapisem uważnej obserwacji świata oraz efektem wieloletniej pracy i cierpliwości autorów.
Następnie głos zabrali artyści.
Mariusz Kulesza opowiadał o fotografii jako o czymś znacznie więcej niż hobby.
– Fotografia to moja misja, żeby to, co nieuchwytne, zbyt małe, niepozorne albo szybko przemijające, utrwalić dla innych ludzi, którzy gołym okiem mogliby tego nie dostrzec – mówił.
Artysta podkreślał również, że fotografia jest dla niego sposobem twórczej realizacji i obcowania z pięknem.
– Fotografia to także coś, co daje mi szczęście. Są chwile spędzone w lesie z przyjaciółmi i aparatem, kiedy do życia nie potrzeba mi nic więcej – dodał.
Mariusz Zawiślak opowiadał o swojej drodze do fotografii przyrodniczej oraz fascynacji naturą, która towarzyszy mu od najmłodszych lat.
– Od młodych lat jestem związany z naturą. Fotografia jest naturalnym przedłużeniem moich wędrówek i sposobem na pozostawienie śladu po miejscach, które odwiedzam – mówił.
Nie ukrywał również, że fotografia przyrodnicza wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości.
– Wczesne pobudki, zimowe mrozy, komary i długie godziny oczekiwania. Później efekty tych wszystkich trudów można zobaczyć na ścianach galerii – podkreślił.
W imieniu Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Huberta Betlejewskiego głos zabrała Katarzyna Krupińska. Przekazała życzenia udanego wernisażu oraz pogratulowała autorom wystawy.
– Fotografia wydaje nam się czymś codziennym, bo wszyscy robimy zdjęcia. Dziś mamy jednak przyjemność oglądać fotografie wyjątkowe, artystyczne i niezwykle wartościowe – mówiła.
Po części oficjalnej uczestnicy mogli porozmawiać z autorami, poznać kulisy powstawania fotografii oraz obejrzeć ekspozycję. Wernisaż przebiegał w serdecznej atmosferze, a rozmowy o fotografii, przyrodzie i Biebrzy trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania.
Wystawa „Biebrzańskie Bagna” będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Sztuki Jatki do 4 lipca 2026 roku.