Galeria Sztuki WINDA - Kieleckie Centrum Kultury

Galeria Sztuki WINDA - Kieleckie Centrum Kultury Galeria Sztuki Współczesnej „Winda" Sztuka i Nowoczesność w każdym wymiarze Kareńskiego-Tschurla. Powierzchnia Galerii to 340 m2 i wysokości 6m.

Galeria Winda została otwarta w dniu 14 marca 2004r wernisażem wystawy „Madonny i Totemy” Kory Jackowskiej i Kamila Sipowicza. Galeria powstała z inicjatywy ówczesnej Dyrektor Naczelnej Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleny Kusztal. Ze względu na specyficzny rodzaj wnętrza (industrialne, bardzo nowoczesne)- Galeria specjalizuje się w prezentowaniu najprzeróżniejszych form sztuki nowoczesnej, nie

stroni, jednak od reprezentowania dzieł o znaczeniu historycznym bądź kolekcjonerskim. Przestrzeń Galerii daje możliwość wszechstronnego działania w szerokim kontekście kulturowym i wystawienniczym . Organizujemy nie tylko wystawy związane ze sztuką współczesną , ale również spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów, pokazy mody, etc. Możemy się poszczycić licznymi dokonaniami wystawienniczymi Wystawiali u nas artyści o tak wielkiej renomie międzynarodowej i dorobku artystycznym jak m.inn. Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Jan Lebenstein, Edward Dwurnik, Jerzy Nowosielski, Paweł Kowalewski, Stanisław Fijałkowski, Jan Saudek, Stanisław Baj, Franciszek Starowieyski ,Piotr Młodożeniec, Stanisław Młodożeniec, Stasys Edrigevicius, Marian Czapla, Zofia Nasierowska, Zdzisław Beksiński Piotr Naliwajko, Jan Wołek, Franciszek Maśluszczak i wielu innych. Pokazywaliśmy dzieła o znaczeniu kolekcjonerskim i historycznym jak : Narodowa Grafika Słowacka „Albin Brunovsky i Przyjaciele” pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie. „Figurki tańczące” z kolekcji Alaina Bernarda pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec M. Wystawy Z Kolekcji znanej Krakowskiej rodziny kolekcjonerów Sosenko i wielu innych …..Bierzemy udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych takich jak: „Suitcase” (wystawa fotografii) Jest wystawą podróżującą . Zainicjowana została 13 kwietnia 2005r w New York Public Library’s Art Collection Galleries w Nowym Yorku jako prezentacja prac 10 amerykańskich i 10 włoskich artystów.-„Drogi wolności i godności”- wystawa organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat.„Chapeau Bas” wystawa niepowtarzalnych nakryć głowy z kolekcji prywatnych. Nasze wystawy pokazywane były w ramach wspólnych projektów w Polsce i zagranicą. Cały czas dokładamy wszelkich starań aby każdej wystawie towarzyszyła najlepsza oprawa wystawiennicza, pięknie wydane katalogi, plakaty zaproszenia. Posiadamy możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb każdej wystawy. Możemy stosować kilka wariantów oświetlenia oraz aranżacji wnętrza , gdyż posiadamy ruchome modułowe ściany ekspozycyjne. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” mieści się w potężnym gmachu Kieleckiego Centrum Kultury i jest działem artystycznym Kieleckiego Centrum. W pomieszczeniach malarni teatralnej, które w latach przed powstaniem galerii wykorzystywane były do przygotowywania elementów scenograficznych. W 2004r poddano ją generalnemu remontowi, tworząc nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń Galerii Sztuki. Na wysokości 3,20 m przebiega pomost o szerokości 1m. Do głównej sali Galerii dochodzi olbrzymia winda towarowa o wymiarach 8,5m x 2,15m szer. I wysokości 2,5m dająca organizatorowi nowe szanse na zagospodarowanie przestrzeni jak i dowóz do Galerii olbrzymich elementów scenografii. Sala wystawiennicza posiada liczne okna z możliwością ich szczelnego osłonięcia oraz 9 świetlików sufitowych , które dają piękne naturalne światło. Na półpiętrze Galerii znajduje się barek „Cafe Winda”, gdzie odwiedzający Galerię mogą napić się kawy w trakcie wernisaży i „z lotu ptaka” podziwiać reprezentowane aktualnie ekspozycje. Galeria posiada zabezpieczenia w postaci alarmu przeciwwłamaniowemu, drzwi antywłamaniowych oraz 24 godzinny monitoring. W 2020 roku w Galerii „Winda” wyodrębniona została komórka zajmująca się szeroko rozumianą edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych i kulturalną. W ofercie znalazły się warsztaty dla różnych grup wiekowych. Prowadzimy zajęcia dla uczniów przedszkoli, szkół oraz dorosłych. Osobną propozycją dla osób indywidualnych jest Mała Akademia Sztuk Pięknych, która ma także swoją letnią odsłonę. W ciągu roku szkolnego popołudniami dzieci i młodzież szlifują swoje talenty na zajęciach ogólnoplastycznych i ceramicznych. W wakacje organizujemy turnusy poświęcone różnym technikom artystycznym, do tej pory były to m.in. ceramika, grafika warsztatowa, papier czerpany. Dorośli także mogą rozwijać z nami swoje pasje – czekają na nich spotkania w pracowni ceramicznej i fusingu szkła. Oprócz zajęć inicjowanych przez Galerię bierzemy udział w szeroko zakrojonych projektach edukacyjnych i kulturalnych Kieleckiego Centrum Kultury, takich jak „Widzimy się” czy „Nie bądź głuchy na kulturę”, które wspierają integrację i dostęp do kultury osób z niepełnosprawnościami.

Kolejnym członkiem jury konkursu Artpospolita jest Tomasz Kulka - urodzony w 1979 w Olkuszu. Pochodzi z Wolbromia, aktua...
01/06/2026

Kolejnym członkiem jury konkursu Artpospolita jest Tomasz Kulka - urodzony w 1979 w Olkuszu. Pochodzi z Wolbromia, aktualnie mieszka i tworzy we Wrocławiu.

W 2004 otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarskiej prof. Grzegorza Bednarskiego i pracowni ceramicznej prof. Czesława Dźwigaja, a w 2019 uzyskał stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa tej samej uczelni. Jest laureatem II nagrody 44 Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019,
I Nagrody – Grand Prix, 45 Biennale Malarstwa Bielską Jesień 2021 oraz dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

📌 Przypominamy, że zgłoszenia do konkursu trwają do 15 czerwca 2026 roku. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie konkursu. https://galeriawinda.pl/artpospolita/

Kolejnym członkiem jury konkursu Artpospolita jest Wojciech Grzybała - historyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz, sze...
28/05/2026

Kolejnym członkiem jury konkursu Artpospolita jest Wojciech Grzybała - historyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz, szef działu mody dwutygodnika Gala oraz współfundator i prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Od lat związany jest ze światem sztuki współczesnej i krytyki artystycznej. Zdobywca nagrody „Nadzieja Kielc” w 1999 roku. . Kurator wystawy, m.in. "Patrzeć wciąż naprzód" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pomysłodawca i współredaktor monumentalnej monografii Andrzeja Wróblewskiego „Unikanie Stanów Pośrednich”.

📌 Przypominamy, że zgłoszenia do konkursu trwają do 15 czerwca 2026 roku. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie konkursu. https://galeriawinda.pl/artpospolita/

Z przyjemnością przedstawiamy jednego z członków jury konkursu Artpospolita.Paweł Kowalewski - to jeden z najważniejszyc...
26/05/2026

Z przyjemnością przedstawiamy jednego z członków jury konkursu Artpospolita.

Paweł Kowalewski - to jeden z najważniejszych artystów lat 80. Malarz, autor instalacji, pedagog. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Stefana Gierowskiego. Najmłodszy członek legendarnej Gruppy, najsławniejszej polskiej formacji artystycznej okresu PRL-u. W 1991 roku Paweł Kowalewski stworzył własną agencję reklamową Communication Unlimited. W latach 1985–2023 był wykładowcą na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2019 roku uzyskał tytuł profesora.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i grupowych. Prace artysty znajdują się w wielu ważnych kolekcjach, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Jerke w Recklinghausen, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, kolekcji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu a także Fundacji Sztuki Polskiej ING, Fundacji Rodziny Staraków, w kolekcjach prywatnych m.in. Cartier, Isy Brachot.

📌 Przypominamy, że zgłoszenia do konkursu trwają do 15 czerwca 2026 roku. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie konkursu. https://galeriawinda.pl/artpospolita/

🖼️ Zbyt różni, aby się nie spotkać - wystawa malarstwa Mikołaja Korusa📷 Mateusz Wolski - Fotograf Polski | Kieleckie Cen...
22/05/2026

🖼️ Zbyt różni, aby się nie spotkać - wystawa malarstwa Mikołaja Korusa

📷 Mateusz Wolski - Fotograf Polski | Kieleckie Centrum Kultury

22/05/2026

Zbyt różni, aby się nie spotkać - wystawa malarstwa Mikołaja Korusa ❤️ dziękujemy Ci Mikołaj za ten wieczór! Jesteś niezwykłym, młodym utalentowanym artystą 👨‍🎨 wszystkiego dobrego! ✌️

🎨Już 22 maja o godzinie 18:00, zapraszamy na wernisaż Zbyt różni, aby się nie spotkać - wystawa malarstwa Mikołaja Korus...
20/05/2026

🎨Już 22 maja o godzinie 18:00, zapraszamy na wernisaż Zbyt różni, aby się nie spotkać - wystawa malarstwa Mikołaja Korusa
Poniżej przedstawiamy fragmenty procesu twórczego i chwile z pracowni, gdzie powstają jego prace, pełne koloru, emocji i malarskiej energii.

19/05/2026

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Mikołaja Korusa. 22.05. GODZ 18:00

ARTPOSPOLITA - NOWY KONKURS ARTYSTYCZNYDrodzy, z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam ARTPOSPOLITĄ. W 2026 roku zapra...
18/05/2026

ARTPOSPOLITA - NOWY KONKURS ARTYSTYCZNY

Drodzy, z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam ARTPOSPOLITĄ. W 2026 roku zapraszamy Was do premierowej edycji naszego konkursu w zakresie twórczości wizualnej o charakterze przeglądu i popularyzacji najważniejszych zjawisk w obszarze sztuki współczesnej. Na laureatów konkursu czekają nagrody, a wszystkich finalistów zaprezentujemy na wystawie w Galerii Winda oraz w katalogu wystawy.

Dla kogo?
Konkurs przeznaczony jest artystek i artystów polskich i zagranicznych, pełnoletnich, studentów_tek i absolwentów_tek wyższych szkół artystycznych oraz artystów i artystek nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem.

Jakie prace można zgłosić?
Do konkursu zgłaszać można autorskie prace powstałe w latach 2024-2026, nienagrodzone w innych konkursach oraz będące własnością zgłaszających je artystów i nienaruszające praw autorskich osób trzecich, tj. niebędące plagiatem. Uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.

Konkurs – wystawa w Galerii Winda
Można zgłaszać prace wykonane w technikach: malarstwa, fotografii, rzeźby, rysunku, grafiki (tradycyjnych technik graficznych oraz grafiki cyfrowej, z wykluczeniem generatora AI), ceramiki, mixed mediów, video, instalacji. W razie wątpliwości, co do wyboru techniki wykonania, praca może zostać skonsultowana w formie zapytania dot. wskazania właściwej techniki.

Terminarz:
Nadsyłanie zgłoszeń: od momentu ogłoszenia konkursu do 15 czerwca 2026 r.
I obrady jury i termin podania osób zakwalifikowanych do 30 czerwca 2026 r.
Nadsyłanie prac do 31 lipca 2026 r.
Rozstrzygnięcie Konkursu, otwarcie wystawy pokonkursowej 18 września 2026 r.

Więcej informacji na temat konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie galeriawinda.pl w zakładce Artpospolita – https://galeriawinda.pl/artpospolita/

Zapraszamy i zachęcamy do udostępniania informacji znajomym artystom! 😀

Adres

Plac Moniuszki 2B
Kielce
25-334

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Niedziela 12:00 - 15:00

Telefon

+48413444032

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Galeria Sztuki WINDA - Kieleckie Centrum Kultury umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Galeria Sztuki WINDA - Kieleckie Centrum Kultury:

Udostępnij

Kategoria