Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach Sztuka współczesna artystów polskich i zagranicznych, wystawy, spotkania, wykłady, zwiedzanie. Warsztaty dla: dzieci, młodzieży, seniorów. Sztuka leczy duszę!

Sklep Sztuka na wynos BWA w Kielcach, w którym można kupić wydawnictwa i dzieła sztuki, znajduje się na stronie https://bwakielce.pl

To już ostatnie dni, by zgłosić się do 49. Przedwiośnia — na zgłoszenia i prace czekamy do 22 maja.W piątek, 29 maja 202...
19/05/2026

To już ostatnie dni, by zgłosić się do 49. Przedwiośnia — na zgłoszenia i prace czekamy do 22 maja.

W piątek, 29 maja 2026 roku, o godzinie 18:00, zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej. Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki, twórców, studentów, nauczycieli oraz mieszkańców regionu do udziału w tym wydarzeniu.

Jury 49. Przedwiośnia:
Marta Czyż
Marcin Białas
Piotr Jargusz

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Kielce.

Sponsorzy nagród:
Wojewoda Świętokrzyski
Prezydent Miasta Kielce
Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział w Kielcach
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój
Wójt Gminy Masłów
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu
Dom Środowisk Twórczych „Pałac Tomasza Zielińskiego” w Kielcach
Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kielcach
Targi Kielce S.A.
TVP3 Kielce
Galeria Echo Sp. z o.o.
Hotel BRISTOL **** ART & Medical SPA Busko-Zdrój

Patronat medialny:
TVP3 Kielce
Echo Dnia
Radio Kielce
Telewizja Świętokrzyska
Radio eM Kielce

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach Miasto Kielce Agata Wojda Gmina Masłów Pałacyk Zielińskiego - Dom Środowisk Twórczych w Kielcach Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria Dom Środowisk Twórczych Targi Kielce S.A. Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Galeria Echo Bristol ART & Medical SPA
TVP3 Kielce Echo Dnia Świętokrzyskie Radio Kielce Telewizja Świętokrzyska Radio eM Kielce

Jutro jesteśmy otwarci od 17.00 do północy!
15/05/2026

Jutro jesteśmy otwarci od 17.00 do północy!

Tylko do niedzieli, 17 maja, możecie zobaczyć nasze aktualne wystawy:👉 Alex Urban | „Jesteśmy tym, co w nas rośnie” | Ga...
15/05/2026

Tylko do niedzieli, 17 maja, możecie zobaczyć nasze aktualne wystawy:

👉 Alex Urban | „Jesteśmy tym, co w nas rośnie” | Galeria Górna
👉 Instytut Sztuk Wizualnych UJK | „Wyjazd studyjny” | Galeria Dolna

W niedzielę galeria będzie otwarta dla Was do godziny 18.00.

Przy okazji wizyty warto zajrzeć także na tereny zielone BWA i sprawdzić, co dzieje się z instalacją Adama Soboty „Czas tak cierpliwie znosi”. Praca żyje własnym rytmem — zmienia się, poddaje czasowi i pogodzie.

Zapraszamy!

Last but not least! Piotr Jargusz – malarz, pedagog, autor tekstów o sztuce, związany z krakowskim środowiskiem artystyc...
14/05/2026

Last but not least!

Piotr Jargusz – malarz, pedagog, autor tekstów o sztuce, związany z krakowskim środowiskiem artystycznym i akademickim. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Włodzimierza Kunza i Stanisława Wejmana. Ukończył także Studium Pedagogiczne ASP w pracowni prof. Adama Brinckena. Od 2012 roku posiada tytuł profesora sztuk plastycznych.

W swojej praktyce rozwija ideę malarstwa w przestrzeni społecznej — malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe, wprowadzając sztukę w obieg codzienności i przestrzeni publicznej. Realizuje również projekty animacyjne oraz działania łączące sztukę z edukacją.

Prowadzi autorską pracownię malarstwa oraz pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki, w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dwukrotnie pełnił — i pełni — funkcję dyrektora Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej.

Zrealizował około 100 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem nagrody Ars Quaerendi, przyznawanej za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, Forum Kraków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

foto. Helena Jargusz-Nowakowska

Marcin Białas – grafik, rysownik i pedagog, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie studiował, a następni...
12/05/2026

Marcin Białas – grafik, rysownik i pedagog, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie studiował, a następnie podjął pracę dydaktyczną. Dyplom, nagrodzony medalem, zrealizował w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha w 2004 roku. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki, w 2019 – doktora habilitowanego, a od 2020 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora ASP na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach.

Zrealizował kilkanaście indywidualnych prezentacji grafiki w Polsce: Katowice,
Warszawa, Białystok, Chorzów, Gliwice, Żywiec, Kielce, Sosnowiec, Toruń, Kalisz,
Ostrów Wielkopolski, Nowy Sącz, Gdańsk, Łódź, Żory, Rzeszów oraz w Kanadzie
(Trois-Rivierès), Rumuni (Ploeszti), Niemczech (Berlin), Irlandii (Dublin), na Białorusi
(Mińsk), Francji (Paryż), Iranie (Teheran), Belgii (Antwerpia), Węgrzech (Budapeszt),
Bułgaria (Sofia, Burgas, Varna).

Od 2003 roku Marcin Białas aktywnie uczestniczy w przeglądach, festiwalach i konkursach graficznych w Polsce i za granicą. Wziął udział w około 300 wystawach zbiorowych, w tym wielu o charakterze konkursowym, zdobywając około 50 nagród i wyróżnień. Jego doświadczenie obejmuje również pracę jurorską – w 2024 roku był członkiem Jury Selekcyjnego 12. Triennale Grafiki Polskiej, które wybrało prace do Wystawy Głównej konkursu.

Jego praktyka artystyczna łączy grafikę, rysunek i refleksję pedagogiczną, budując wyrazistą pozycję na współczesnej scenie sztuki graficznej.

Jesteśmy już w maju. A skoro maj, to i 49. Interdyscyplinarny Konkurs Plastyczny Województwa Świętokrzyskiego. Dlatego t...
04/05/2026

Jesteśmy już w maju. A skoro maj, to i 49. Interdyscyplinarny Konkurs Plastyczny Województwa Świętokrzyskiego. Dlatego też pragniemy zaprezentować członków tegorocznego jury.

Marta Czyż – historyczka sztuki, niezależna kuratorka i krytyczka – należy do grona najważniejszych postaci współczesnej sceny kuratorskiej w Polsce. W 2024 roku była kuratorką Pawilonu Polskiego na 60. Biennale w Wenecji.

Jej praktyka badawcza i kuratorska koncentruje się wokół pracy z archiwami oraz analizy aktualnych zjawisk w sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na przemiany kulturowe i społeczne. Istotne miejsce w jej zainteresowaniach zajmuje sztuka ukraińska po 2000 roku, a także współczesne sposoby przedstawiania i rozumienia konfliktów zbrojnych — zarówno w odniesieniu do bieżących wydarzeń, jak i doświadczeń XX wieku.

W swojej pracy Marta Czyż podejmuje również refleksję nad praktyką kuratorską w Polsce: przemianami instytucjonalnymi, modelami wystawienniczymi i rolą kuratora w kształtowaniu dyskursu sztuki. Interesuje ją to, w jaki sposób obrazy, filmy, wystawy i inne formy przekazu wizualnego wpływają na nasze rozumienie przeszłości i teraźniejszości.

Członkini AICA, stypendystka Ministra Kultury, laureatka wyróżnienia „50 śmiałych 2024” magazynu Wysokie Obcasy oraz współlaureatka nagrody O!Lśnienia 2025. Od 2024 roku pełni funkcję dyrektorki artystycznej Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty w Sokołowsku.

Swoje wystawy realizowała m.in. w Pinchuk Art Centre w Kijowie, 601 Artspace w Nowym Jorku, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamku Ujazdowskim, Nguyen Wahed Gallery w Londynie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, BWA Wrocław, BWA Katowice, BWA Zielona Góra i wielu innych instytucjach w Polsce i za granicą.

Regularnie publikuje w prasie artystycznej i opiniotwórczej, m.in. w: Dwutygodniku, Vogue Polska, Polityce, Wysokich Obcasach i Camera Austria.

Fot. Olga Tuz

🌱 Maj w BWA Kielce!  🌱W maju 2026 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach będą miały miejsce wystawy i towarzyszące im ...
30/04/2026

🌱 Maj w BWA Kielce! 🌱
W maju 2026 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach będą miały miejsce wystawy i towarzyszące im wydarzenia, dyżury kuratorskie, działania edukacyjne oraz warsztaty w ramach Geofestiwalu w Kielcach.

W programie znalazły się także konsultacje teczek dla kandydatów na studia, Noc Muzeów w BWA Kielce oraz wernisaż wystawy pokonkursowej 49. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”.

Zapraszamy do BWA Kielce!

Majówka w BWA Kielce 🌿Informujemy, że w dniach 1 oraz 3 maja BWA Kielce będzie nieczynne. 2 maja nasze galerie będą otwa...
29/04/2026

Majówka w BWA Kielce 🌿
Informujemy, że w dniach 1 oraz 3 maja BWA Kielce będzie nieczynne. 2 maja nasze galerie będą otwarte w standardowych godzinach 11:00–18:00.

Zapraszamy do odwiedzin!

📣 AKTUALIZACJA TERMINU PRZYJMOWANIA PRACPrace zgłoszone do konkursu należy dostarczyć w następujących terminach:👉 17.05....
28/04/2026

📣 AKTUALIZACJA TERMINU PRZYJMOWANIA PRAC

Prace zgłoszone do konkursu należy dostarczyć w następujących terminach:

👉 17.05.2026 (niedziela) | godz. 14:00–17:30
👉 18–22.05.2026 (poniedziałek–piątek) | godz. 9:00–17:30

Prace należy dostarczyć osobiście do Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, ul. Kapitulna 2, lub przesłać pocztą / kurierem — na własny koszt i odpowiedzialność.

Każdy artysta deklarujący swój udział w konkursie zobowiązany jest do wypełnienia elektronicznego formularza uczestnictwa. Link do formularza: https://forms.gle/Z8ZqfNpgNYUQuh8H9

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub problemów, służymy pomocą i pozostajemy do Państwa dyspozycji — zachęcamy do kontaktu z koordynatorem projektu:

Dagmara Rogers
tel. 41 36 76 447 wew. 25
e-mail: [email protected]

Prosimy o uważne pilnowanie terminów.

BWA jest otwarte na społeczność lokalną, budowanie partnerstw oraz współpracę.Dlatego tak wielką przyjemnością było gosz...
25/04/2026

BWA jest otwarte na społeczność lokalną, budowanie partnerstw oraz współpracę.

Dlatego tak wielką przyjemnością było goszczenie w naszej siedzibie świętokrzyskich harcerzy!

Cieszy nas, że w otoczeniu sztuki młodzi ludzie mogli się szkolić i że zabiorą to doświadczenie do swoich drużyn harcerskich i gromad zuchowych.

Dziękujemy za dziś i zapraszamy ponownie!

🎨 Złaz Funkcyjnych 2026 właśnie trwa!

Ponad 50 zastępowych, przybocznych i drużynowych z całej chorągwi spotkało się, by rozwijać swój kadrowy warsztat w obszarze edukacji artystycznej. W tym roku skupiamy się na kulturze – działamy z muzyką, plastyką, aktorstwem oraz grami i zabawami, szukając nowych inspiracji do pracy z naszymi jednostkami.

To intensywny czas nauki, wymiany doświadczeń i twórczej energii, którą już niedługo przeniesiemy do naszych środowisk 💡

Dziękujemy Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach za gościnę i stworzenie przestrzeni do działania!

Współfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach .

Adres

Ulica Kapitulna 2
Kielce
25-011

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 16:00
Wtorek 11:00 - 18:00
Środa 11:00 - 18:00
Czwartek 11:00 - 18:00
Piątek 11:00 - 18:00
Sobota 11:00 - 18:00
Niedziela 11:00 - 18:00

Telefon

+48413676447

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria