11/06/2026
Pewnie do większości z Was dotarła już informacja, że przy ulicy Sportowej pojawił się nowy "mieszkaniec" - Chomik Energetyk „Sieciomir”. Dzisiaj chcemy jednak opowiedzieć o kolorowym muralu na komorze transformatorowej, który tworzy tło dla Sieciomira! Nie jest to bowiem po prostu ładna, nowoczesna wizja artysty, lecz kawał fascynującej historii Jaworzna, przeniesiony prosto z muzealnych archiwów!
-------------
Oto zakulisowa historia, o której prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą:
📸 Inspiracją dla muralu była unikalna fotografia ze zbiorów naszego Muzeum, wykonana dokładnie w 1930 roku. Przenosi nas ona do czasów, gdy Jaworzno dosłownie „dawało prąd” Krakowowi.
Mural przedstawia robotników pracujących przy budowie linii wysokiego napięcia (60 kV). Była to pierwsza taka linia na terenie ówczesnego województwa krakowskiego! Miała aż 56 kilometrów długości i ciągnęła się od elektrowni przy naszej kopalni „Józef Piłsudski” aż do elektrowni miejskiej w Krakowie przy ul. Dajwór.
Jak Jaworzno zasiliło Kraków – 3 szybkie fakty:
⚡ Wielki kontrakt: Wszystko zaczęło się w lipcu 1928 roku. Kraków podpisał z Jaworznickimi Komunalnymi Kopalniami Węgla (JKKW) 15-letnią umowę na gigantyczne jak na tamte czasy dostawy energii – co najmniej 21 milionów kWh rocznie!
⚡ Potężna rozbudowa: Aby sprostać temu zadaniu, elektrownia przy kopalni „Józef Piłsudski” przeszła gigantyczną modernizację. Zamontowano cztery nowoczesne kotły firmy Babcock&Wilkins oraz potężny turbozespół o mocy 11,5 MW, wyprodukowany w Pierwszej Brneńskiej Fabryce Maszyn.
⚡ Regionalny gigant: Dzięki tej inwestycji łączna moc elektrowni wzrosła do 19,12 MW. To sprawiło, że nasza jaworznicka elektrownia stała się największą elektrownią kopalnianą w całym Zagłębiu Krakowskim i Dąbrowskim!
Niedługo później, w styczniu 1931 roku, JKKW dostało oficjalną rządową zgodę na rozdzielanie i sprzedaż prądu do okolicznych gmin – w tym do Długoszyna, Szczakowej, Ciężkowic, Jelenia czy Byczyny.
------------------
Dajcie znać jak podoba Wam się nowy mural i czy udało Wam się już zrobić pamiątkowe zdjęcie z Sieciomirem ;)
____________