Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie

Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie zajmuje się gromadzeniem i upowszechnianiem zbiorów i zabytk

Muzeum prowadzi działalność określoną w art. 1 ustawy o muzeach. Do zadań Muzeum należy gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów i zabytków z zakresu historii wojskowości, nauki o bezpieczeństwie, nauki o obronności oraz techniki wojskowej i techniki użytkowej. Zakres gromadzonych zbiorów obejmuje okres historyczny od początku średniowiecza do końca XX w

ieku. Muzeum gromadzi zabytki w statutowo określonym zakresie, a w szczególności:

1) pojazdy wojskowe z lat 1939- 1990
2) broń i inne uzbrojenie sił zbrojnych z lat 1939 – 1990
3) mundury wojskowe, odznaczenia i odznaki wojskowe z lat 1939 - 1990

Muzeum realizuje powierzone zadania w szczególności przez:

1) gromadzenie zbiorów i zabytków w regulaminowo określonym zakresie;
2) przechowywanie zbiorów i zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
3) urządzanie wystaw czasowych, oświatowych i wyjazdowych;
4) zorganizowanie wystawy stałej;
5) katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów i zabytków;
6) konserwację zbiorów i zabytków;
7) prowadzenie działalności edukacyjnej;
8) udostępnianie zbiorów do celów naukowych, edukacyjnych i do ekspozycji;
9) prowadzenie działalności wydawniczej, opracowywanie i publikowanie katalogów, folderów, informatorów i druków luźnych;
10) zapewnianie właściwych warunków zwiedzania
i korzystania ze zbiorów;
11) udział w inscenizacjach historycznych, zlotach i innych pokazach sprzętu wojskowego. W celu realizacji zadań Muzeum współpracuje z instytucjami i organizacjami społecznymi realizującymi podobne cele i zadania.

7-9 sierpnia - Hotel & Restauracja Pańska Góra - Zapraszamy!
04/04/2026

7-9 sierpnia - Hotel & Restauracja Pańska Góra - Zapraszamy!

Jak zwykle posiadaczy pszczółek zapraszamy na Zlot Starów 660 , który odbędzie się na terenie Hotel & Restauracja Pańska Góra w pierwszy weekend sierpnia , a zorganizowany jest przez Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie .

Wesprzyj nas , kup nam wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/militarna-pasja

Zlot 660tek niezmiennie - pierwszy weekend sierpnia!
18/02/2026

Zlot 660tek niezmiennie - pierwszy weekend sierpnia!

Nie to nie pustynia Gobi ,to II Zlot STARA 660 w Jaworznie , zorganizowany przez Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie 💪

VIII Zlot STARa 660 - Pt, 7 sie – 9 sie 2026

Wesprzyj nas , kup nam wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/militarna-pasja

Tradycyjnie jak co roku, zapraszamy właścicieli STARów 660 i 66, środowisko militarne oraz uczestników poprzednich zlotó...
26/01/2026

Tradycyjnie jak co roku, zapraszamy właścicieli STARów 660 i 66, środowisko militarne oraz uczestników poprzednich zlotów na ósmy już zlot pszczółek. Spotykamy się w piątek w Hotel & Restauracja Pańska Góra, w sobotę wyjeżdżamy w trasę po pięknych okolicach Jaworzna, a potem integrujemy się w miłym gronie! Więcej informacji wkrótce!

Nasz STAR 200 z 1986 roku okiem Militarna Pasja
20/10/2025

Nasz STAR 200 z 1986 roku okiem Militarna Pasja

Piękna dwuseta z Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie , trzeba podziękować im za wkład w utrzymanie tak pięknej kolekcji STARów. Pamiętajcie zlot STARa 660 zawsze w pierwszy weekend Sierpnia ! Zlot Pojazdów Militarnych w Bytomiu "Śląskie Manewry"

https://buycoffee.to/militarna-pasja

Już dzisiaj o 16:00 na jaworznickim rynku dołączamy do Konwoju STARa w ramach 11. Legendy STARa! Ponad kilkanaście różny...
20/08/2025

Już dzisiaj o 16:00 na jaworznickim rynku dołączamy do Konwoju STARa w ramach 11. Legendy STARa! Ponad kilkanaście różnych STARów, w tym nasze 4 pszczółki będzie można oglądać na płycie rynku od godziny 16 do 19, następnie konwój uda się do Hotel & Restauracja Pańska Góra, aby następnego dnia ruszyć dalej - Busko-Zdrój oraz powiat starachowicki!

20/08/2025

Czekamy dzisiaj na Konwoj. Najpierw Rynek a o 19. 00 kolacja w ogrodzie hotelu Pańska Góra !!!

W oczekiwaniu na kolejnych uczestników VII Zlot STARa 660!
01/08/2025

W oczekiwaniu na kolejnych uczestników VII Zlot STARa 660!

Czwórka naszych STARów 660 czeka, aby już jutro pojawić się w ogrodzie Hotel & Restauracja Pańska Góra, aby tym samym ro...
31/07/2025

Czwórka naszych STARów 660 czeka, aby już jutro pojawić się w ogrodzie Hotel & Restauracja Pańska Góra, aby tym samym rozpocząć VII Zlot STARa 660!

Za moment ruszamy na Tarczę do Winowa, zlot organizuje tradycyjnie Muzeum 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej
25/07/2025

Za moment ruszamy na Tarczę do Winowa, zlot organizuje tradycyjnie Muzeum 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej

Nasze 660tki po wymagającym czasie dla nich w końcu razem w hali.W międzyczasie organizujemy siódmy już zlot 660tek! Pro...
16/07/2025

Nasze 660tki po wymagającym czasie dla nich w końcu razem w hali.
W międzyczasie organizujemy siódmy już zlot 660tek! Projektujemy trasę przejazdu, tak aby nie było ani nudno, ani zbyt trudno dla samochodów i ich kierowców.
Uwaga! W tym roku koszulki zlotowe są mocno limitowane!
W tym roku nie będzie również gastronomii na samym ogrodzie hotelowym, będacym bazą zlotu, jednakże hotelowa restauracja niezmiennie jest otwarta dla wszystkich i oprócz dań z karty, oferuje również wyśmienitą pizzę z pieca opalanego drewnem!
Przypominamy, że zlot jest zamknięty dla zwiedzających, zapraszamy uczestników z poprzednich edycji, kronikarzy, kierowców wozów i ich grupy. Nowych chętnych zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej.

Towarzystwo Skrzyniowe 😀ZiŁ 157K, STAR 660M2 „Szkieletor”, STAR 660 Turbo Andoria, STAR 660 M2 oraz URAL 375D
22/06/2025

Towarzystwo Skrzyniowe 😀

ZiŁ 157K, STAR 660M2 „Szkieletor”, STAR 660 Turbo Andoria, STAR 660 M2 oraz URAL 375D

Kolejne Śląskie Manewry za nami - w tym roku jubileuszowe dwudzieste. Dla nas również wyjątkowe, gdyż w końcu marzenia O...
11/06/2025

Kolejne Śląskie Manewry za nami - w tym roku jubileuszowe dwudzieste. Dla nas również wyjątkowe, gdyż w końcu marzenia Olafa się spełniły i po zdaniu prawa jazdy po raz pierwszy pojechał jako kierowca STARa! Poza tym, w końcu mogliśmy pokazać naszą białą pszczółkę z Andorią po pokonaniu chorób wieku dziecięcego (mimo 60 letniego podwozia 😛).

W tym roku postanowiliśmy przyjechać dwiema pszczołami skrzyniowymi - klasyczna benzyna i znacznie mocniejszy diesel. Dlatego też od lutego trwał częściowy remont benzyniaka - miała być tylko wymiana skrzyni biegów i reduktora, ale jak wiadomo po drodze wychodzą mniejsze rzeczy - a tu sprzęgło, tu uszczelniacz wału korbowego, tu filtr szczelinowy i wiele innych pierdół. Jednakże krótko przed zlotem okazało się, że brakuje mocy. Trzy z sześciu świec zapłonowych zarzuconych było olejem. Wiedzieliśmy, że na zimnym kopci na niebiesko, ale czasu brakowało, aby się tym zająć, bo dotychczas nie miało to wpływu na moc, do teraz. Kompresja na wszystkich cylindrach wzorowa, więc stwierdziliśmy - ściągamy głowicę, musi puszczać prowadnicami zaworowymi. Był to piątek tydzień przed zlotem. Ściągnięcie zajęło zaledwie 3 godziny! Nowa głowica przyszła ekspresowo (dzięki firmie MOTODEMONT z Kaźmierza), została splanowana i silnik odpalił już w środę. Jednakże dalej mocy brak, nie pomogła nawet wymiana podzespołów aparatu zapłonowego, dalej świece w oleju i brak iskry, jednakże przekładanie świec „wypalonych” z innych cylindrów pomagało. Chwilowo, ale jednak.

Zawiedliśmy się trochę, że pomimo takich nakładów pracy dalej było źle. Ale stwierdziliśmy, że słowo się rzekło, możemy pojechać na tych trzech czy czterech cylindrach - i dojechaliśmy!

Zlot, jak przyzwyczaiła nas Kompania Bytom - na bardzo wysokim poziomie. Dla każdego coś dobrego się znalazło - Giełda, strefa gastro, arena z pędzącymi pojazdami praktycznie non stop, piękne pojazdy rozsiane tu i tam. A po wszystkim klasycznie wieczorem impreza dla uczestników w namiocie do późnych godzin nocnych. Co roku podziwiamy tą imprezę pod względem organizacji, bo powiedzieć że to wyzwanie to mało!

Na długo zapamiętamy paradę, widok tylu pojazdów jadących w kolumnie jest po prostu piękny, a jazda za kierownicą z opuszczoną szybą to całkowicie inne doświadczenie.

Dziękujemy Kompanii Bytom za kolejny piękny zlot i za wszystkie otrzymane wyróżnienia!

Po zlocie czas na powrót do domu, niestety w połowie trasy gaz w podłodze non stop spowodowany próbą osiągnięcia jakiejś normalnej prędkości dał o sobie znać - skończyło się paliwo, więc do akcji wszedł sztywny hol. I co tu dużo mówić, 660 z Andorią Turbo nawet z podpiętym drugim STARem ma wręcz nieziemskie osiągi względem S47. Dojechaliśmy do domu, następnego dnia zalaliśmy benzynę, odpalamy, chcemy wymanewrować na placu - nie chce skręcić w prawo. Jak się okazało, na ostatnim na szczęście zakręcie pękła śruba centralna lewego resora, przez co pióra poszły w lewo blokując w pewnym momencie wąs kierowniczy. Mieliśmy dużo szczęścia, że nie stało się w trasie…

Pod zdjęciami więcej opisów, polecam spojrzeć

Olaf

Adres

Zarzeczna 2
Jaworzno
43-600

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Techniki Wojskowej w Jaworznie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij