Muzeum Regionalne w Jarocinie

Muzeum Regionalne w Jarocinie Muzeum Regionalne w Jarocinie istnieje od ponad 60 lat. Myśl zorganizowania placówki muzealnej zrodziła się w okresie obchodów jubileuszu 700-lecia miasta.
(2)

Z inicjatywy społecznej przygotowana została rocznicowa wystawa "700-lecie miasta Jarocina 1257 – 1957". Znaczna część zgromadzonych z tej okazji obiektów stała się zalążkiem zbiorów późniejszego muzeum. Zlokalizowano je w zabytkowym Skarbczyku, stanowiącym pozostałość średniowiecznej rezydencji właścicieli miasta. Po przeprowadzeniu niewielkich prac adaptacyjnych i urządzeniu pierwszej ekspozycji

, muzeum otwarto 22 lipca 1960 r. W pierwszym okresie działalności nazywało się ono Muzeum Etnograficzne. W 1971 r. na nowo określono cele i charakter instytucji oraz zmieniono nazwę na Muzeum Regionalne. Przyjęto, że działalnością swoją obejmie teren ówczesnego powiatu jarocińskiego i gromadzić będzie zbiory z zakresu archeologii, etnografii, sztuki i historii. Wraz z nadaniem w 1973 r. statutu i założeniem ksiąg inwentarzowych placówka stała się profesjonalną instytucją muzealną. Skarbczyk stanowił siedzibę muzeum przez niemal 30 lat. Ciasne pomieszczenia poważnie ograniczały jednak działalność muzeum. Ekspozycje czasowe, a także wszelkie formy działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej z konieczności musiały odbywać się poza siedzibą muzeum. Korzystano najczęściej z sali ratusza oraz pomieszczeń Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Trudne warunki lokalowe oraz pogarszający się stan budynku Skarbczyka przyspieszył decyzję władz miasta o przeniesieniu zbiorów do odrestaurowanego ratusza. Na siedzibę muzeum zaadaptowano obszerne pomieszczenia dawnego strychu. Muzeum zyskało trzy sale wystawowe oraz wygodne zaplecze magazynowe i pracownię. Otwarta w 1991 r. ekspozycja stała "Ziemia Jarocińska w przeszłości" zainaugurowała nowy etap w historii muzeum. Lepsze warunki funkcjonowania przełożyły się na zwiększenie liczby organizowanych wystaw czasowych, a także rozwinięcie działalności oświatowej, informacyjnej, badawczej i wydawniczej. W 2001 r., po gruntownym remoncie, otwarto ponownie Skarbczyk. Przekazanie go muzeum pozwoliło na poszerzenie działalności wystawienniczej. Dziś obiekt ten pełni rolę galerii i jest jednocześnie miejscem spotkań wielu stowarzyszeń i grup nieformalnych. Przez ponad 36 lat jarocińskim muzeum kierował kustosz Eugeniusz Czarny. W 2005 r. władze miasta, doceniając zaangażowanie i zasługi odchodzącego na emeryturę dyrektora, uhonorowały go zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Jarocina. W 2006 r. placówką kierować zaczął Sebastian Pluta. W 2007 r., z okazji jubileuszu 750-lecia miasta, w muzeum dokonano modernizacji sali z ekspozycją stałą. W wyniku przeprowadzonych prac nastąpiła całkowita wymiana sprzętu ekspozycyjnego, zabudowa centralnej części sali powiększyła przestrzeń ekspozycyjną, a odpowiednie oświetlenie pozwoliło wydobyć walory prezentowanych eksponatów. Z dniem 1 stycznia 2020 r. nowym dyrektorem muzeum został dr Marcin Szeląg. Od 1 marca 2022 r. funkcję dyrektora pełni Katarzyna Świderska. Z dniem 1 kwietnia 2022 r. ratusz przestał być oficjalnie siedzibą Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Nową ekspozycję stałą otwarto w Pałacu Radolińskich 10 listopada 2022 r.

Uwaga! Zmiana lokalizacji, zapraszamy do pałacu Radolińskich.
14/06/2026

Uwaga! Zmiana lokalizacji, zapraszamy do pałacu Radolińskich.

Dawny hotel ,,Victoria” został zbudowany w latach 1890 – 1892 przez kupca, działacza niepodległościowego oraz późniejsze...
14/06/2026

Dawny hotel ,,Victoria” został zbudowany w latach 1890 – 1892 przez kupca, działacza niepodległościowego oraz późniejszego burmistrza Jarocina Franciszka Basińskiego. Obiekt ten był ostoją polskości w znajdującym się wówczas pod zaborem pruskim mieście. Trzykondygnacyjny gmach ,,Victorii” mieścił nie tylko pokoje hotelowe. Na parterze znajdowały się restauracja i sklep kolonialny.

Dobre czasy hotelu zostały gwałtownie przerwane w 1939 roku. Obiekt przeszedł w ręce niemieckie, a właściciel Franciszek Basiński zmarł na wysiedleniu. Po II wojnie światowej hotel zamknięto, a budynek przeznaczono na biura rozmaitych instytucji. W okresie PRL działał tu lokal ,,Hawana”.

📷Fot. budynek hotelu ,,Victoria” na pocztówce z okresu okupacji. Zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

👉Dziś mija 100. rocznica śmierci Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych i Hono...
12/06/2026

👉Dziś mija 100. rocznica śmierci Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych i Honorowego Obywatela Jarocina.
📎Tak przemawiał nad jego grobem w dniu pogrzebu major S. Chosłowski z Poznania (pisownia oryginalna): „Stanąwszy na czele ochotników pow. Jarocińskiego w pierwszych zaraz dniach powstania wywalczył jego oswobodzenie z pod siły nam wrogiej i jako pierwszy zatknął sztandar wolności na ukochanej ziemi jarocińskiej. Gdy huk dział powołał wojska nasze na granicę zachodnią, by tam broniły granic ojczyzny swojej, major Gorzeński na czele baonu jarocińskiego zwycięsko brał udział w walce pod Łomnicą, Nowym Dworem i Zbąszynem. Podczas krwawych walk r. 18–19 był zawsze wzorem dobrego żołnierza polaka. Jako wódz walczył zawsze w pierwszych szeregach – cofał się jako ostatni” [„Gazeta Jarocińska” 1926, nr 50].
👉Zbigniew Gorzeński spoczął we Lgowie. Starym zwyczajem szlacheckim, nad jego trumną, jako ostatniego z rodu, złamano miecz, tarczę i pieczęć herbową.

🎹Dziś przypada 56. rocznica I Wielkopolskich Rytmów Młodych w Jarocinie. Wtedy konkurs dla młodych zespołów wygrał pozna...
12/06/2026

🎹Dziś przypada 56. rocznica I Wielkopolskich Rytmów Młodych w Jarocinie. Wtedy konkurs dla młodych zespołów wygrał poznański Sekwens z pianistą Piotrem Kałużnym, który w najbliższą niedzielę ponownie zagra w Jarocinie. O godzinie 17.00 w ruinach kościoła pw. św. Ducha wystąpi z Eweliną Rajchel z koncertem "Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy i nie tylko...".

Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Razem z Samsara JOGA zapraszamy na bezpłatne zajęcia jogi, które odbywać się będą w każdą sobotę wakacji o godzinie 10:0...
12/06/2026

Razem z Samsara JOGA zapraszamy na bezpłatne zajęcia jogi, które odbywać się będą w każdą sobotę wakacji o godzinie 10:00 na polanie przed pałacem Radolińskich. Startujemy już 20 czerwca. 🧘‍♀️

Wystarczy zabrać ze sobą strój oraz matę lub ręcznik. W razie niepogody zajęcia odbywać się będą w holu pałacu Radolińskich.

Zapraszamy na spotkanie z twórcami i autorami czasopisma literacko-kulturalnego „Wielkopolski Widnokrąg”. Ten prężnie ro...
11/06/2026

Zapraszamy na spotkanie z twórcami i autorami czasopisma literacko-kulturalnego „Wielkopolski Widnokrąg”. Ten prężnie rozwijający się magazyn powstał w celu promocji lokalnych autorów oraz współpracy z regionalnymi wielkopolskimi środowiskami twórczymi. Początkowo miejscowe czasopismo szybko rozszerzyło swoją działalność.

✍Dziś ,,Wielkopolski Widnokrąg” skupia się na publikowaniu utworów poetów, pisarzy oraz artystów innych sztuk z Wielkopolski, a także Polski i zagranicy, czyniąc literaturę i kulturę dostępną, przyjazną, uniwersalną, ponadczasową oraz dbając o aktualność i wysoki poziom artystyczny i merytoryczny prezentowanych treści.

🎤Podczas spotkania redaktor naczelna „Wielkopolskiego Widnokręgu” pani Edyta Kulczak przeprowadzi rozmowy z autorami publikującymi w czasopiśmie, które połączone będą z prezentacją ich twórczości.

🌐Wszystkie numery magazynu ,,Wielkopolski Widnokrąg” dostępne są na stronie internetowej: wielkopolskiwidnokrag.pl

„Poznaj Wielkopolski Widnokrąg” – spotkanie z twórcami i autorami czasopisma
📅Data: 18 czerwca (czwartek), godz. 18:00
📍Miejsce: pałac Radolińskich
👉Wstęp wolny

Wielkopolski Widnokrąg
Gmina Jarocin

09/06/2026

🎶Piotr Kałużny i Ewelina Rajchel serdecznie zapraszają na niedzielny koncert. W programie między innymi utwory słynnego kompozytora filmowego Krzysztofa Komedy.

08/06/2026
🎬Za nami VI Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego ,,Camera Hity 2026”. Pracownicy oraz podopieczni ŚDS Jarocin ponowni...
08/06/2026

🎬Za nami VI Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego ,,Camera Hity 2026”. Pracownicy oraz podopieczni ŚDS Jarocin ponownie zaprosili kolegów z zaprzyjaźnionych ośrodków wsparcia oraz uczniów z regionu do stworzenia plakatów inspirowanych popularnymi filmami i serialami.

Dziś w pałacu Radolińskich odbył się wernisaż wystawy prac uczestników festiwalu z udziałem gości. Podczas oficjalnej części imprezy ogłoszono Laureatów Publiczności oraz wręczono nagrody. W tym roku zaprezentowano też prace pozakonkursowe o tematyce modowej.

Serdecznie gratulujemy laureatom!😊 Wystawę można oglądać w holu pałacu Radolińskich do końca czerwca.

🎶Wraz z Towarzystwem Muzycznym w Jarocinie serdecznie zapraszamy na koncert „Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy i nie tylk...
05/06/2026

🎶Wraz z Towarzystwem Muzycznym w Jarocinie serdecznie zapraszamy na koncert „Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy i nie tylko…” w ramach XVII edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

🎹🎤Tym razem na scenie wystąpią Piotr Kałużny (fortepian) oraz Ewelina Rajchel (wokal), którzy zaprezentują między innymi utwory z repertuaru Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty jazzowego, znanego twórcy muzyki filmowej.

📅Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca o godz. 17:00 w ruinach kościoła pw. św. Ducha w Jarocinie. Wstęp wolny.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej jest współfinansowany ze środków Gminy Jarocin.

Skład zespołu:
Piotr Kałużny (fortepian) – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, wykładowca. Twórca muzyki instrumentalnej, symfonicznej, teatralnej i filmowej. Brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych i radiowych dla wielu gwiazd polskiej piosenki, takich jak: Hanna Banaszak, Eleni, Danuta Rinn, Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha. Współzałożyciel wielu zespołów muzycznych, w tym Sekwens, Classic Jazz Quartet i Vintage Band.

Ewelina Rajchel (wokal) – piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, italianistka. Laureatka programu „Szansa na sukces”. Otrzymała nagrodę Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu oraz statuetkę Prezydenta Miasta Poznania w konkursie „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Od wielu lat współpracuje z pianistą, kompozytorem i aranżerem Piotrem Kałużnym.

Gmina Jarocin

Adres

Jarocin
63-200

Godziny Otwarcia

Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Piątek 08:00 - 16:00
Sobota 12:00 - 16:00
Niedziela 12:00 - 16:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Regionalne w Jarocinie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Regionalne w Jarocinie:

Udostępnij

Kategoria