Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Zespół Pałacowo - Parkowy
ul. Pleszewska 5 a
63-330 Dobrzyca
tel.(062) 7413039 W XVI wieku rzekę nazwano Patoką. w Głupczynie.
(1)

Pierwsze historyczne wzmianki o Dobrzycy pochodzą z roku 1327. Dobrzyca była gniazdem rodowym Dobrzyckich herbu Leszczyc. Pierwszym przedstawicielem tego rodu był Mikołaj Dobrzycki. Nazwa miejscowości wywodzi się od rzeki, która nazywała się Dobrzyca. W roku 1440 Dobrzyca otrzymała prawa miejskie, a wraz z nimi herb, który przedstawiał biały krzyż jerozolimski na czerwonym polu. W XVII wieku Dobrz

yca posiadała kilku właścicieli. Dopiero w 1697 roku rodzina Dobrzyckich zostaje jedynymi właścicielami majątku. W 1717 roku Anna z Rydzewskich Dobrzycka z synami sprzedaje Dobrzycę Aleksandrowi Gorzeńskiemu herbu Nałęcz, miecznikowi kaliskiemu. Siedzibą właścicieli był zamek zwany też kamienicą na przykopie, którego początki archeolodzy datują na XV wiek. Zamek ten rozbudowywany i przebudowywany od XV do XVIII wieku pełnił funkcję rezydencji. W 1730 roku ówczesny dziedzic Aleksander Gorzeński, po śmierci swej małżonki Anny z Iwanowic Koźmińskiej, wstąpił do stanu duchownego i był przez okres trzech lat proboszczem dobrzyckim, a zarazem właścicielem majątku. Kiedy w roku 1733 został mianowany kantorem gnieźnieńskim sprzedał Dobrzycę swemu synowi Antoniemu Gorzeńskiemu. W 1774 Antoni Gorzeński sprzedał Dobrzycę synowi Augustynowi. Augustyn Gorzeński został ochrzczony 5 maja 1743r. Otrzymał staranne wykształcenie domowe, a oprócz tego uczył się w Poznaniu – nie wiadomo czy w Akademii Lubrańskiego, czy w Kolegium Jezuickim. Augustyn Gorzeński w 1774 roku poślubił Aleksandrę ze Skórzewskich. Dzięki koligacjom żony zyskał tytuł hrabiowski od króla pruskiego. Poprzez zapis ojca i swych dziadków Błeszczyńskich posiadał dość znaczny majątek, a wraz z tym znaczne wpływy w śród szlachty wielkopolskiej. Zyskał tytuł szambelana króla Stanisława Augusta, otrzymał Order Świętego Stanisława. Był posłem na Sejmach. Dowodził I Regimentem Piechoty imienia królowej Jadwigi. Został generałem majorem „ampliowanym przy boku jego Królewskiej mości”, oraz komendantem garnizonu warszawskiego i szefem kancelarii wojskowej króla. Brał czynny udział w uchwalaniu i zatwierdzaniu Konstytucji 3 Maja w 1791r. Po upadku Rzeczypospolitej Augustyn Gorzeński wyjechał wraz z królem do Grodna. Po kilkumiesięcznej bytności przy boku monarchy zmuszony opuścić Grodno powrócił w 1795 roku do Dobrzycy. Przystąpił do kontynuowania przebudowy odziedziczonej rezydencji. Założył park w stylu angielskim, który nosił cechy stylu romantycznego. Na terenie parku powstały różne budowle takie jak: monopter, panteon, oficyna, grota, sztuczne ruiny i mostki. Dzięki pracom realizowanym wg projektu Stanisława Zawadzkiego barokowy pałac został przebudowany w latach 1795-1799. Od południowego wschodu fasadę ozdobił czterokolumnowy, toskański portyk zwieńczony trójkątnym frontonem z herbami Nałęcz Gorzeńskich i Drogosław Skórzewskich. Usytuowanie pawilonów ogrodowych sugeruje, że rola Zawadzkiego nie była tu podrzędna. Z okien pałacu widać panteon, oficynę, monopter. Sale reprezentacyjne zostały usytuowane na piętrze pałacu. Wszystkie sale uzyskały wspaniałą dekorację malarską, której twórcami byli Antoni Smuglewicz i Robert Stankiewicz. Jak wspomina Adam Turno siostrzeniec Augustyna Gorzeńskiego sale zdobiły obrazy, a wnętrza wyposażono „meblami królewskimi”. Jednym z najpiękniejszych pomieszczeń pałacu jest, salon ze sztukaterią wykonany przez Michała Ceptowskiego vel Ceptowicza. Najprawdopodobniej dużą rolę w dekoracji malarskiej i sztukatorskiej wnętrz pałacowych jak i kompozycji całego założenia odegrały upodobania artystyczne Augustyna Gorzeńskiego, a także jego małżonki Aleksandry ze Skórzewskich. Był zafascynowany kulturą włoską , którą znał z autopsji. Podzielał artystyczne upodobania i preferencje króla Stanisława Augusta. Znał poezję Horacego czego dowodem może być choćby cytat zamieszczony nad drzwiami wejściowymi do pałacu: „ille terrarium mihi praeter omnes angulus ridet”. Jego żona Aleksandra jako dziecko przebywała na dworze Fryderyka Wielkiego co mogło wpłynąć na jej rozwój kulturalny. Razem z mężem odbyła podróż między innymi do Włoch i Francji. Ich zainteresowania sztuką antyczną i renesansem włoskim znalazły odbicie w dekoracji dobrzyckiego pałacu. Augustyn Gorzeński zmarł w 1816 w Warszawie jako Senator - Wojewoda Kaliski z okresu Księstwa Warszawskiego. Po jego śmierci majątek odziedziczył syn jego siostry Korduli, Kazimierz Turno, herbu Trzy Kotwice, generał wojsk napoleońskich, którego żoną była Helena z Rogalińskich. Turno dbał o spuściznę po swoim wuju znając jej bezcenną wartość artystyczną jak i kulturową. Kazimierz Turno wskutek trudów i ran wojennych odniesionych w kampanii napoleońskiej zmarł w 1817 roku w Dobrzycy. Był odznaczony Legią Honorową i Złotym Krzyżem wojskowym. Turnowie nie zdołali utrzymać majątku w swoich rękach. Został wystawiony na licytację i zakupiony w 1837r. przez rodzinę Kottwitz. Następnymi właścicielami Dobrzycy byli Bandelowie. Za ich czasów część polichromii w pałacu została przemalowana w guście niemieckim. Nowym właścicielem Dobrzycy w 1890 roku został hrabia Józef Czarnecki herbu Prus III, ożeniony ze Stanisławą z Lipskich, wnuczką Kazimierza Turny. Dobrzyca była własnością rodziny Czarneckich do wybuchu wojny. Pierwsze prace konserwatorskie malowideł ściennych zostały wykonane w 1927 oraz 1938 roku. Ze względu na nieumiejętne wykonanie tych prac polichromie zatraciły swój pierwotny charakter. W 1939 roku w pałacu mieścił się obóz internowania ziemian z południowej Wielkopolski. Po wojnie pałac i cały majątek przejęło państwo. W pałacu znajdowały się mieszkania prywatne, biura, biblioteka, szkoła. W 1988 roku powstał Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 1996 roku Wojewoda Kaliski powołał Muzeum: Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 roku Muzeum zostało przejęte przez powiat pleszewski. Następnie w 2002 roku Muzeum zostało przekazane Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego.

Wczoraj mury naszego pałacu ożyły niezwykłą historią! Odwiedził nas wyjątkowy gość – pan Zbigniew Matecki, który właśnie...
15/06/2026

Wczoraj mury naszego pałacu ożyły niezwykłą historią! Odwiedził nas wyjątkowy gość – pan Zbigniew Matecki, który właśnie dziś świętuje swoje 90. urodziny! 🥳🎂

Pan Zbigniew jest postacią niezwykłą – to ostatnia żyjąca osoba urodzona przed II wojną światową bezpośrednio w dobrzyckim pałacu. Jako syn Władysława Mateckiego, przedwojennego kamerdynera hrabiostwa Czarneckich, spędził tu swoje najwcześniejsze lata. Z okazji tego pięknego jubileuszu, wraz z całą rodziną, odbył sentymentalną podróż do miejsca, które dla jego ojca było domem i miejscem pracy.

Panie Zbigniewie, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i dziękujemy za tę piękną, żywą lekcję historii! ❤️

Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy serdecznie zapraszają na Dobrzycką Noc Kupały, któr...
12/06/2026

Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy serdecznie zapraszają na Dobrzycką Noc Kupały, która odbędzie się 27 czerwca 2026 r. (sobota) w malowniczej scenerii dobrzyckiego parku.

Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy wieczór pełen muzyki, tańca, tradycji i atrakcji. Od godziny 17:00 do 23:30 park w Dobrzycy stanie się miejscem spotkań mieszkańców i gości, którzy wspólnie będą świętować najkrótszą noc w roku. W programie nie zabraknie koncertów, występów artystycznych, rodzinnych zabaw, tradycyjnego puszczania wianków oraz widowiskowego pokazu ognia.

PROGRAM WYDARZENIA:

17:00 – Finał Ogólnopolskich Konfrontacji Muzycznych Osób z Niepełnosprawnościami

Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne Osób z niepełnosprawnościami to wydarzenie, które od lat stanowi ważny punkt w kalendarzu kulturalnym Dobrzycy. Organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy, tworzy przestrzeń do prezentacji talentów muzycznych dzieci oraz młodzieży z całej Polski. Publiczność będzie miała okazję podziwiać efekty pracy uczestników, ich zaangażowanie, pasję oraz niezwykłą wrażliwość artystyczną. Po zakończeniu części konkursowej nastąpi uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień.

19:45 – Występ grupy Show Dance

Zaraz po „Konfrontacjach” na scenie pojawią się wyjątkowi dobrzyccy tancerze z grupy Show Dance. Dzieci i młodzież zaprezentują przygotowany specjalnie na tę okazję program taneczny, pełen energii, kolorów i wakacyjnego klimatu.

20:30 – Koncert zespołu The Postman

Wieczór nabierze wyjątkowego charakteru za sprawą koncertu zespołu The Postman, znanego z niezwykłych interpretacji największych przebojów legendarnej grupy The Beatles. Publiczność usłyszy utwory, które od pokoleń podbijają serca słuchaczy na całym świecie i na stałe zapisały się w historii muzyki. To będzie doskonała okazja, aby wspólnie zaśpiewać ponadczasowe hity i przenieść się do świata muzyki, która mimo upływu lat nie traci swojej popularności.

21:30–21:45 – Puszczanie wianków

Nieodłącznym elementem Nocy Kupały jest tradycyjne puszczanie wianków na wodę. To jeden z najbardziej klimatycznych i symbolicznych momentów całego wieczoru, nawiązujący do dawnych słowiańskich obrzędów związanych z miłością, szczęściem i pomyślnością. W promieniach zachodzącego słońca zapraszamy wszystkich nad dobrzycki staw, który stanie się miejscem pełnym magii, światła i tradycji.

22:00 – Koncert zespołu Monroe

Tuż po zmroku zapraszamy na koncert zespołu Monroe, który zadba o doskonałą atmosferę i sporą dawkę muzycznych emocji. Rockowe brzmienia w parkowej scenerii stworzą wyjątkowy klimat i będą doskonałym zwieńczeniem koncertowej części wydarzenia.

23:10 – Teatr Ognia

Na zakończenie tegorocznej Dobrzyckiej Nocy Kupały park rozświetli spektakularny pokaz Teatru Ognia. Dynamiczne choreografie, widowiskowe efekty pirotechniczne oraz niezwykła gra światła i muzyki sprawią, że będzie to niezapomniane zwieńczenie całego wydarzenia.

DODATKOWE ATRAKCJE

18:00 – 19:00 – Konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański

Podobnie jak w ubiegłym roku, Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański. To doskonała okazja, aby wykazać się kreatywnością, nawiązać do tradycji oraz zaprezentować własnoręcznie wykonane kompozycje inspirowane naturą i kulturą ludową. Zgłoszenia przyjmowane są do 22.06.26 r., a gotowe prace należy dostarczyć do parku na godzinę 18:00. Wszystkie wianki zostaną zaprezentowane na specjalnej ekspozycji, dzięki czemu uczestnicy wydarzenia będą mogli podziwiać ich różnorodność i kunszt wykonania.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi o godzinie 19:45.

19:30 – Szukanie Skarbu pod kwiatem paproci

Według dawnych legend tej wyjątkowej nocy zakwita tajemniczy kwiat paproci, przynoszący szczęście i pomyślność temu, kto go odnajdzie. Wszystkich miłośników przygód zapraszamy do udziału w rodzinnej zabawie terenowej inspirowanej jedną z najbardziej znanych słowiańskich legend. Pamiętajcie jednak, że skarb może być ukryty wszędzie – wśród starych drzew, przy parkowych alejkach, w pobliżu zabytkowych budynków czy w innych, najbardziej nieoczywistych zakątkach parku. Brzmi jak prawdziwe wyzwanie? Nie martwcie się. Każdy uczestnik otrzyma wskazówki, które pomogą w poszukiwaniach i przybliżą do odnalezienia ukrytego skarbu.

19:30 – Wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce

Dla osób zainteresowanych historią przygotowaliśmy możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej Tadeusz Kościuszko. To doskonała okazja, aby poznać bliżej postać jednego z najwybitniejszych bohaterów narodowych oraz odkryć mniej znane fakty i ciekawostki związane z jego życiem i działalnością.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Do zobaczenia!

🚒🔥 PIKNIK STRAŻACKI GMINY DOBRZYCA 2026 🔥🚒Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na wyjątkowy Piknik ...
11/06/2026

🚒🔥 PIKNIK STRAŻACKI GMINY DOBRZYCA 2026 🔥🚒

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na wyjątkowy Piknik Strażacki, który odbędzie się:
📅 20 czerwca 2026 r.
⏰ od godz. 15:00
📍 Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy

👨‍👩‍👧‍👦 Zapraszamy całe rodziny!

Do zobaczenia 20 czerwca! 🚒🔥

🚒🔥 PIKNIK STRAŻACKI GMINY DOBRZYCA 2026 🔥🚒

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na wyjątkowy Piknik Strażacki, który odbędzie się:
📅 20 czerwca 2026 r.
⏰ od godz. 15:00
📍 Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy

W programie m.in.:
🚒 pokazy ratowniczo-gaśnicze
👨‍🚒 zawody MDP CTIF
🚁 pokaz specjalistycznego sprzętu i dronów
🧗 próby wysokościowe dla zwiedzających
🎯 aktywne stanowiska strażackie
🎈 dmuchańce i animatorzy dla dzieci
🫧 Strażacka Piana Party
🍲 strażacka grochówka i kiełbasa z prawdziwej kuchni polowej💪

To doskonała okazja, aby poznać pracę strażaków, zobaczyć sprzęt ratowniczy z bliska i spędzić czas w rodzinnej atmosferze. ❤️

👨‍👩‍👧‍👦 Zapraszamy całe rodziny!
⬇️Szczegóły na plakacie⬇️
Prosimy o udostępnianie
Do zobaczenia 20 czerwca! 🚒🔥

Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie
Burmistrz Dobrzyca
Bank Spółdzielczy w Dobrzycy
Multeafil
🚒🧯👨‍🚒🎉

To już dziś! Serdecznie zapraszamy na godzinę 18:00 do sali balowej naszego Muzeum na niezwykły spektakl „Muzyczne Bajki...
07/06/2026

To już dziś! Serdecznie zapraszamy na godzinę 18:00 do sali balowej naszego Muzeum na niezwykły spektakl „Muzyczne Bajki – Muzyka Trzech Wieków”.

Przed nami poruszające przedstawienie teatralne w reżyserii Artura Romańskiego, któremu towarzyszyć będzie wspaniała oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Accademia dell'Arcadia. 🎭🎻
To doskonały plan na niedzielne popołudnie w historycznych wnętrzach!

📅 Szczegóły:
▶️Kiedy: Dzisiaj, 7 czerwca, godz. 18:00
▶️Gdzie: Sala balowa, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (ul. Pleszewska 5A)
▶️Wstęp: Wydarzenie biletowane
Do zobaczenia wkrótce!

05/06/2026

Zapraszamy do naszego parku, gdzie czekają na Was między innymi pięknie rozkwitające różaneczniki. O Historii tych roślin oraz ich zastosowaniu w przypałacowych parkach opowie Wam Pan Kazimierz Balcer.

Zachęcamy do wysłuchania!

04/06/2026

Przy okazji naszej wystawy "Tadeusz Kosciuszko. Najczystszy syn wolności" i osnutej wokół niej Nocy Muzeów nie mogliśmy nie zapytać naszych zwiedzających, o to jak dziś odbieramy wyzwania, przed którymi stali Kosciuszko i jego współcześni: Czym jest dla nas wolność i jak ją rozumiemy? Który jej wymiar jest dla nas najważniejszy? Kogo uważamy z naszych bohaterów? Oto niektóre z odpowiedzi - czasem ciekawe i zaskakujące!
Zapraszamy do oglądania, zwłaszcza tych, którzy wówczas z nami rozmawiali;) może odnajdą się Państwo w naszej relacji;)

03/06/2026

Nowa kawiarnia już otwarta!
Od jutra Kawiarnia hrabianki serwuja zapraszają!

Informujemy, że w najbliższy czwartek, 4 czerwca (Boże Ciało), ekspozycje Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będą nieczynne.🌳...
02/06/2026

Informujemy, że w najbliższy czwartek, 4 czerwca (Boże Ciało), ekspozycje Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będą nieczynne.

🌳 Park pozostaje otwarty!
Serdecznie zapraszamy na spacer po naszym zabytkowym parku – to idealne miejsce na spokojne, świąteczne popołudnie.

📅 Zaplanuj wizytę w "długi weekend". W pozostałe dni zapraszamy Muzeum czynne:
▶️Piątek (05.06): otwarte w godzinach 10:00 – 17:00 (wstęp do Muzeum bezpłatny)
▶️Sobota (06.06): otwarte w godzinach 10:00 – 18:00
▶️Niedziela (07.06): otwarte w godzinach 11:00 – 18:00

Do zobaczenia w Dobrzycy!

01/06/2026

Już 7 czerwca o 18:00 sala balowa naszego pałacu zamieni się w arenę pełną mądrości, humoru i pięknej muzyki. Zapraszamy na spektakl „Muzyczne Bajki – Muzyka Trzech Wieków” w reżyserii Artura Romańskiego, z oprawą muzyczną zespołu Accademia dell'Arcadia.

Usłyszymy ponadczasowe utwory, które bawią i uczą kolejne pokolenia!

🎟️ Wstęp biletowany. Szczegóły i rezerwacje w kasie Muzeum. Do zobaczenia!

Miło nam poinformować, że nasz kolega dr Stanisław Borowiak uczestniczył jako juror w ogólnopolskim konkursie dla młodzi...
31/05/2026

Miło nam poinformować, że nasz kolega dr Stanisław Borowiak uczestniczył jako juror w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży szkół podstawowych oraz średnich: „Ślady ziemiaństwa w krajobrazie, kulturze, społeczeństwie” współorganizowanym przez Fundację im. Zofii i Jana Włodków, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oddział Kraków. Etap finałowy odbył się 29 maja br. w Nowym Dworze w Goszycach pod Krakowem – urokliwej siedzibie ziemiańskiej, w której niegdyś gościli Józef Piłsudski i Czesław Miłosz. Jest to kolejny z cyklu konkursów organizowanych przez wspomniane tu instytucje już od kilkunastu lat, a kolejne edycje zawsze wyróżniają się licznym udziałem młodzieży z całego kraju, bardzo wysoki jest też poziom prezentowanych prac pisemnych oraz ocenianych w trakcie finału wypowiedzi ustnych. To już nie pierwszy raz, kiedy przedstawiciel naszego Muzeum uczestniczy w ocenie prac finałowych – także w zeszłym roku dr Stanisław Borowiak znalazł się w składzie jury poprzedniej edycji konkursu, noszącej tytuł: „Działalność ziemiaństwa w okresie międzywojennym – Trzeba ujrzeć i zdobyć swoje miejsce…”.

Wszystkie zdjęcia – fot. Piotr Szymon Łoś /PTZ

Adres

Ulica Pleszewska 5a
Dobrzyca
63-330

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 11:00 - 18:00

Telefon

+48627413039

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespół Pałacowo- Parkowy:

Udostępnij

Kategoria