30/03/2026
Kilka zdjęć z dzisiejszego otwarcia w galerii PWW
Galeria PWW to miejsce spotkań i kontaktu ze sztuką, gdzie studenci i absolwenci Instytutu Sztuk W Obecnie rolę opiekuna spełnia Koło Naukowe PWW.
Instytut Sztuk Wizualnych, Uniwersytet Zielonogórski Ulica Ogrodowa 52A
Zielona Góra
Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Galeria PWW umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
Wyślij wiadomość do Galeria PWW:
Pracownia Wolnego Wyboru (PWW) została założona w 2000 roku z inicjatywy studentów i pracowników Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej (obecnie Instytutu Sztuk Wizualnych) w Zielonej Górze. Jest następczynią pierwszej przestrzeni wystawienniczej Instytutu - Galerii Intermedialnej (GI). Funkcjonowała ona w latach 1993-1999, koncentrując się na analizie i prezentacji sztuki nowych mediów, obiektu, instalacji i performance. Koncepcja działania Pracowni Wolnego Wyboru wiąże się ze spontaniczną i żywą reakcją na wyłaniające się artystyczne zjawiska oraz potrzebą weryfikacji i dialogu w obrębie sztuki najnowszej. Początkowo jej opiekunem artystycznym był Ryszard Woźniak, a zespół realizujący tworzyli Agnieszka Błędowska, Piotr Czech, Norbert Marcjanik, Barbara Panek, Grażyna Wikierska, Helena Kardasz, która w 2001 przejęła opiekę nad Pracownią. Działalność programową tworzyły - prezentacje uznanych postaci świata sztuki współczesnej oraz promocja młodych, niezależnych artystów. Zwrócono również uwagę na funkcjonowanie sztuki w przestrzeni publicznej. Obecnie rolę opiekuna spełnia Koło Naukowe PWW. Pracownia, kontynuując poprzednie założenia programowe, wzbogaca je o ideę wymiany i kreatywnego współdziałania. Stała się miejscem spotkań i interdyscyplinarnej współpracy studentów Wydziału Artystycznego UZ. Koło Naukowe Pracownia Wolnego Wyboru powstało pod koniec 2003 roku, z inicjatywy studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studencka aktywność ma charakter egoistyczny- autopromocyjny- oraz altruistyczny- spowodowany koniecznością wskrzeszenia przestrzeni wystawienniczej, na potrzeby aktywnej działalności studentów Instytutu Sztuk Wizualnych. Opiekunem Koła był prof. Jarosław Dzięcielewski. Od 2013 roku opiekuje się nim dr Jarek Jeschke a od 2019 roku dr Barbara Bańda.