Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura - Stalag VIII A Görlitz

Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura - Stalag VIII A Görlitz Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura

Polski:
W 2015 roku otwarto na terenie obozu jenieckiego Stalag VIIIA "Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec - Görlitz Meetinpoint Music Messiaen" jako miejsce pamięci i spotkań. Od roku 2016 Centrum nosi nazwę Europejskie Centrum Pamiec, Edukacja, Kultura

Deutsch:
Im Jahr 2015 wurde auf dem Gelände des ehemaligen Kriegsgefangenenlagers Stalag VIIIA das "Europäische Zentrum für Bil

dung und Kultur Meetinpoijt Music Messiaen" als Gedenk- und Begegnungsstätte eröffnet. English:
In the year 2015 on the former site of the POW camp Stalag VIIIA the "Eorpean Centre for Education and Culture Zgorzelec-Görlitz Meetingpoint Music Messiaen" was opened as a memorial and community centre. Français:
En 2015 le "Centre Européen pour l'éducation et de la culture Zgorzelec-Görlitz Meetingpoint Music Messiaen" était ouvert sur l'ancien site du camp de prisonniers de guerre Stalag VIIIA comme mémorial et lieu de rencontre.

23/04/2026

Szanowni Państwo,
Drodzy Znajomi z FB,

chciałabym Państwa zainteresować profilem Miejsce Pamięci Stalag VIII A.

Staramy się umieszczać na nim teksty, które również umieszczamy na stronie Fundacji Pamięć Edukacja Kultura, która opiekuje się tym miejscem i pracą w istniejącym tam Centrum.

Bardzo więc proszę, zerknijcie, dajcie lajka.

To dla nas bardzo ważne!
Chodzi o dalszą egzystencję tego, tak ważnego działania na rzecz upamiętnienia byłego obozu Stalag VIII A.

To jedyne takie miejsce na pograniczu Dolnego Śląska i Saksonii.

Proszę o wsparcie! Od tego zależy przyszłość tego miejsca, w które m.in. i ja zainwestowałam 10 lat trudnej pracy. Państwa zainteresowanie będzie również wsparciem dla zgorzeleckich samorządów i innych instytucji, które w miarę możliwości wspierają nas.

To zainteresowanie i znaczenie tego Miejsca Pamięci dla regionu powinno być zauważone przez centralne instytucje Dolnego Śląska.

Szerzej o trudnościach, przeciwnościach itd z jakimi boryka się Fundacja napiszę w najbliższych dniach.

Z góry dziękuję za każdy lajk i przychylny komentarz!

I serdecznie pozdrawiam!
Kinga Hartmann -Wóycicka

https://fpek.pl/?p=8354
24/02/2026

https://fpek.pl/?p=8354

Droga Ukrainy do niezależności od Rosji była bardzo skomplikowana i miała bardzo tragiczne jak i krwawe epizody. Ostatecznie wydawało się , że rozpad w 1991 r. Związku Radzieckiego i uzyskanie przez Ukrainę niepodległości zakończy tę dramatyczną i uporczywą walkę o niezależność. W...

24/02/2026

Drodzy odwiedzający Miejsce Pamięci,

niestety bydynek Europejskiego Centrum pozostaje zamknięty do 27 lutego.

Za niedogodności przepraszamy.

Liebe Besucher der Gedenkstätte,

leider bleibt das Gebäude des Europäischen Zentrums bis zum 27. Februar geschlossen.

Wir entschuldigen uns für die Unannehmlichkeiten.

18/02/2026

.pl Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura - Stalag VIII A Görlitz

Historia kołem się toczy Często słyszymy to powiedzenie. Przekaz ten zdaje się mówić, że nic nie ginie w przestrzeni pam...
18/02/2026

Historia kołem się toczy



Często słyszymy to powiedzenie. Przekaz ten zdaje się mówić, że nic nie ginie w przestrzeni pamięci, że wszystko się powtarza. Zdawać się więc mogłoby, że skoro wszystko się powtarza, to mądrzy ludzie potrafią zapobiec temu, żeby zło się nie powtarzało.

Jestem z pokolenia, które zostało wychowane na haśle „Nigdy więcej wojny”. Powojenny przekaz mówił o zbrodniczości II wojny światowej, o bezwzględności i okrucieństwie Niemców, o zamordowanych i zakatowanych ofiarach, o ulicznych łapankach i egzekucjach, o obozach koncentracyjnych. W tym przekazie z podręczników i programów nauczania praktycznie nie wspominano o obozach jenieckich. Dziwne były te programowe decyzje. Podczas II wojny światowej w niewoli znalazły się wszakże setki tysięcy żołnierzy polskich walczących w obronie Polski jesienią 1939 r., a także na różnych frontach w następnych latach.

Być może jedną z przyczyn tego celowego milczenia i pomijania tematu w obszarze edukacyjnym była pewna niezręczność historyczna. Otóż ci żołnierze i oficerowie, którzy znaleźli się w niewoli niemieckiej mieli szanse na przeżycie. Niemcy bowiem respektowali, zwłaszcza wobec oficerów, wobec szeregowców w ograniczonym zakresie, zapisy konwencji genewskiej z 1929 r. Odznaczało to, że każdy jeniec miał prawo do regularnego odżywiania, pomocy medycznej, udziału w obrządkach religijnych, korespondencji z rodziną, a także do życia kulturalnego i uprawiania sportu. Różnie to wyglądało w poszczególnych obozach. Poza tym wiemy, że Niemcy zachęcali lub wręcz zmuszali jeńców do zrzeczenia się statusu jenieckiego po to, aby zatrudniać ich jako robotników przymusowych. Opustoszała z mężczyzn III Rzesza potrzebowała rąk do pracy. Przede wszystkim w rolnictwie i w przemyśle.

Ale jak wiemy polscy żołnierze znaleźli się również w niewoli sowieckiej. Przecież Związek Radziecki napadł na Polskę 17 września 1939 r. i wschodnie tereny II Rzeczpospolitej zostały zajęte przez Armię Czerwoną.

Związek Radziecki i jego wódz Josef Stalin za nic mieli ustalenia konwencji genewskiej, której zresztą Stalin nie podpisał. Obecnie wszyscy wiemy co stało się w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach. Ogółem ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej zostało zamordowanych w Związku Radzieckim. Zwłoki tysięcy oficerów zamordowanych w Katyniu strzałem w tył głowy z broni krótkiej oprawcy wrzucali do zbiorowych dołów. Miał nikt o tym miejscu nie pamiętać. W tych miejscach miał rosnąć las i nikt nie miał prawa wiedzieć, co skrywa ziemia. Kiedy Niemcy odkryli masowe groby w Katyniu, wierchuszka sowiecka nie przyznała się do zbrodni. Przez lata usiłowano nią obciążyć Niemców.

Te zbrodnie na polskich oficerach nie miały prawa stać się wiadomością publiczną, nie można było o nich nauczać w polskich szkołach i pisać o nich w podręcznikach historii.

Zakłamana historia o Wielkim Bracie miała być nienaruszalna.

Być może jest to jeden z powodów, dla których tematy związane z jeniectwem były w bardzo niewielkim stopniu poruszane. Do złożoności tematu dołączał się niewątpliwie problem AK-wców, żołnierzy powstania warszawskiego, uznanych przez Niemców za jeńców z prawami ustalonymi w ww. konwencji. Przecież w Polsce Ludowej o Armii Krajowej i powstaniu warszawskim też milczano przez dziesięciolecia.

Czy opisane powyżej mechanizmy zakłamywania historii ominęły Zgorzelec? Oczywiście, że nie. Informacje o obozie jenieckim i tutaj zawisły w niejasnych przestrzeniach niepamięci. Upamiętniający były obóz Stalag VIII A pomnik i głaz na cmentarzu jenieckim zorganizowali i wymusili na polskich władzach wojewódzkich byli jeńcy z Francji i Belgii. Również przemilczano przez dziesiątki lat fakt, że kilku jeńców tego obozu włączyło się aktywnie w proces tworzenia polskiej administracji miasta i starostwa.

Tytuł tego tekstu mówi o tym, że historia wraca, zataczając w pewnym sensie koło.

Czy możemy tak po niemalże 80 latach powiedzieć? Z pewnością tak. Zmienili się aktorzy w głównym teatrze wojny, Polacy odgrywają dotąd na szczęście role mniej lub bardziej świadomych statystów.

Rosja przed czterema laty napadła na Ukrainę. Właściwie już wcześniej, w roku 2014, miał miejsce pierwszy etap obecnej wojny. Wojna oznacza nie tylko fronty walk, bitwy, udział żołnierzy, ale także nieszczęścia ludności cywilnej, mordy i gwałty, zniszczony dobytek życia.

Wojna oznacza też, że żołnierze walczących ze sobą armii, wpadając w ręce wroga, idą do niewoli. Nie wszyscy, zdarzają się bowiem wg zasady „jeńców nie bierzemy” przypadki mordowania żołnierzy ukraińskich przez żołnierzy rosyjskich. Warunki niewoli okazują się tematem aktualnym. Powracający w ramach wymiany jeńców z rosyjskiej niewoli żołnierze ukraińscy są najczęściej w strasznym stanie fizycznym i psychicznym. Przeszli piekło. Przed komisjami ds. zbrodni rosyjskich składają przerażające zeznania o warunkach, w których byli przetrzymywani, o torturach.

Konwencja genewska? Cóż to takiego? Zwycięża barbarzyństwo.

Upadł więc mit o tym, że zwycięży pokój i solidarność miedzy narodami, który tak pielęgnowano w ramach wychowania ideologicznego.

Dziś nie wypada pisać „Nigdy więcej wojny”. To puste słowa. Natomiast bardzo pilnie należy myśleć o tym, że wojna może stać się też naszym udziałem. I jasno widzieć, kto jest naszym wrogiem, a kto przyjacielem. I odpowiednio się zachowywać.

Obserwacja sceny politycznej, jak i komentarze w mediach społecznościowych niestety dobitnie świadczą o tym, że część społeczeństwa ma problem z trzeźwym myśleniem i rzeczową oceną sytuacji.

Kinga Hartmann-Wóycicka

Fundacja Pamięć Edukacja Kultura

15/02/2026

WAŻNA INFORMACJA!

Drodzy odwiedzający informujemy, że w dniach 16-22.02.2026 r. Europejskie Centrum będzie nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy.

Zachęcamy do wzięcia udziału w Arenie wszystkich tych, ktorzy działają w NGO.Restrujcie się na https://tri-land.eu
28/01/2026

Zachęcamy do wzięcia udziału w Arenie wszystkich tych, ktorzy działają w NGO.
Restrujcie się na https://tri-land.eu

https://fpek.pl/?p=8314
28/01/2026

https://fpek.pl/?p=8314

27 stycznia jest dniem, w którym na całym świecie obchodzona jest rocznica wyzwolenia Auschwitz Birkenau, niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, który jako miejsce wymordowania europejskich Żydów, stał się symbolem Zagłady. 20 stycznia 1942 r. w willi w Wannsee pod Berlinem o...

POKONAĆ NIEPAMIĘĆTrudne dziedzictwo 11 grudnia 2025 r. odbyła się w Europejskim Centrum Pamięć Edukacja Kultura konferen...
20/01/2026

POKONAĆ NIEPAMIĘĆ

Trudne dziedzictwo



11 grudnia 2025 r. odbyła się w Europejskim Centrum Pamięć Edukacja Kultura konferencja jubileuszowa, której tytuł brzmiał „Pokonać niepamięć. Trudne dziedzictwo i jego wyzwania.

Dlaczego właśnie taki tytuł i dlaczego Fundacja często go używa? Co to takiego niepamięć? Powszechnie mówimy o pamięci. Narodowej, regionalnej, społecznej, rodzinnej, wreszcie indywidualnej.

A co oznacza wyrażenie „niepamięć"? Jest ono zaprzeczeniem pamięci, czymś o czym nie pamiętamy lub nie chcemy pamiętać W niepamięci można ukryć działania celowe: wypieranie faktów lub po prostu usuwanie ich z pamięci, ponieważ wydają się bez znaczenia i nie mają czemukolwiek służyć.

Zjawisko niepamięci dotknęło w naszym regionie m.in. były obóz jeniecki, Stalag VIII A. Przypomnijmy więc jeszcze raz co to był za obóz, w jaki czasach funkcjonował, kto był w nim przetrzymywany i w jakim celu.

Wojna to nie tylko działania na froncie. Wojna to również przestawienie gospodarki na wojenną. Niemcy, przygotowując się do wojny w 1939 r., opracowali także zasady wykorzystania jeńców wojennych, czyli żołnierzy armii walczących z armią niemiecką, którzy szli do niewoli. Pierwszymi jeńcami II wojny światowej byli żołnierze polscy. Część z nich trafiła do Görlitz już 8 września 1939 r.

Po opuszczeniu dworca w Görlitz kolumny jeńców skierowano do obozu przejściowego, tzw. Durchangslager. Obóz otoczony był drutem kolczastym i znajdował się na polach przy Laubaner Straße (obecnie ul. Lubańska).

Obóz ten działał od września do grudnia 1939.



Pierwszy transport polskich jeńców liczył 8468 osób, w tym 1674 cywilów. Osoby cywilne przewieziono do obozów koncentracyjnych, natomiast żołnierze skierowani zostali do pracy, najczęściej w oddziałach roboczych w rolnictwie.

Ci, którzy nie zostali skierowani do pracy w gospodarstwach rolnych wykonywali prace doraźne na rzecz miasta Görlitz, a pozostałych wykorzystano do budowy baraków właściwego obozu, czyli Stalagu VIII A.

Jakie były warunki życia w obozie przejściowym przy ulicy Lubańskiej?

Jeńcy zostali zakwaterowani w ogromnych namiotach sprowadzonych z Norymbergi, używanych tam podczas zjazdów NSDAP, tzw. parteitagów.

Warunki były okropne, jeńcy cierpieli z powodu zimna, niewystarczającego pożywienia i złych warunków sanitarnych. Plaga wszy, brak higieny podczas przygotowywania posiłków oraz brak opieki medycznej doprowadziły do wybuchu epidemii tyfusu i dyzenterii.

Niestety, nie zachowały się informacje dotyczące liczby zmarłych w tym czasie jeńców polskich ani miejsca ich pochówku.

W grudniu 1939 r., do postawionych baraków w ówczesnej dzielnicy Görlitz – Moys zaczęto przenosić jeńców i administrację obozową.

Kto kierował budową, kto stanowił administrację obozu? Tego musimy się dowiedzieć. Obozy jenieckie były prowadzone przez Wehrmacht. Tak więc i Stalag VIII A w Görlitz również.

Jak wyglądał ten właściwy obóz?

Otoczony był podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego i obejmował powierzchnię ok. 30 ha. Podzielony był na obóz właściwy i tzw. przedobozie – łącznie znajdowało się tam 60 baraków.

Na terenie przedobozia mieściły się baraki komendantury, pomieszczenia dla straży obozowej, baraki funkcyjne, a także schrony i transzeje oraz ogród warzywny, uprawiany przez jeńców.

W obozie właściwym zabudowania umieszczone były po dwóch stronach głównej drogi obozowej, która do tej pory istnieje. Wydzielono tu 20 baraków dla jeńców radzieckich, izolując ich ogrodzeniem od pozostałych jeńców. Tam też później umieszczono jeńców włoskich. Na pozostałym terenie znajdowały się baraki dla jeńców innych narodowości, dwie kuchnie, barak teatralny, kaplica z biblioteką, kantyna, izba chorych, warsztaty rzemieślnicze i latryny, areszt, a także stacja uzdatniania wody, osadniki i filtry oraz plac apelowy, będący też boiskiem.

Stały tu też baraki przeznaczone dla jeńców z oddziałów roboczych pracujących w Görlitz, którzy codziennie wychodzili do pracy i wracali do obozu.

Poza terenem obozu w pobliskiej piaskowni znajdowało się miejsce pochówku jeńców radzieckich, którzy masowo umierali. Były to doły, do których wrzucano zwłoki, przysypywane wapnem i ziemią.

Około 80 proc. zarejestrowanych w obozie jeńców przebywało i pracowało poza jego terenem w tzw. oddziałach roboczych (Arbeitskommandos).

O pracy i życiu jeńców w obozie szczegółowiej w następnym poście.

18/01/2026

WAŻNA INFORMACJA!

Szanowni Państwo, informujemy, że w dniach 19-22.01.2025 r. Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Sehr geehrte Damen und Herren, wir möchten Sie darüber informieren, dass das Europäische Zentrum Erinnerung, Bildung, Kultur in der Zeit vom 19.01.2025 bis zum 22.01.2025 geschlossen bleibt. Wir entschuldigen uns für die Unannehmlichkeiten.

Adres

Ulica Jeńców Stalagu VIII A 1, Koźlice
Zgorzelec
59-900

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:00 - 15:00
Wtorek 10:00 - 15:00
Środa 10:00 - 15:00
Czwartek 10:00 - 15:00
Piątek 10:00 - 15:00

Telefon

+48756408611

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura - Stalag VIII A Görlitz umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura - Stalag VIII A Görlitz:

Udostępnij

Kategoria