30/03/2026
Za nami Niedziela Palmowa, nazywana dawniej także Wierzbną, która 𝑟𝑜𝑧𝑝𝑜𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎 𝑊𝑖𝑒𝑙𝑘𝑖 𝑇𝑦𝑑𝑧𝑖𝑒𝑛́ 𝑖 𝑜𝑑 𝑤𝑖𝑒𝑘𝑜́𝑤 ł𝑎̨𝑐𝑧𝑦 𝑤 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑟𝑒𝑙𝑖𝑔𝑖𝑗𝑛𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧̇𝑦𝑐𝑖𝑒 𝑧 𝑏𝑜𝑔𝑎𝑡𝑎̨ 𝑡𝑟𝑎𝑑𝑦𝑐𝑗𝑎̨ 𝑙𝑢𝑑𝑜𝑤𝑎̨.
W tym dniu wierni przynoszą do kościoła palmy, najczęściej wykonane z gałązek wierzby z baziami, gałązek bukszpanu, ozdobione zielenią i kolorowymi kwiatami wykonanymi z bibuły, które symbolizują życie, odrodzenie i nadzieję. Współczesne palmy nieco różnią się od tych wykonywanych dawniej, natomiast coraz częściej wraca się do tradycyjnych metod tworzenia ich - również w naszej gminie podczas warsztatów z bibułkarstwa.
Poświęcona palma nie była jedynie ozdobą. Wierzono, że ma wyjątkową moc ochronną i uzdrawiającą. 𝑊 𝑑𝑎𝑤𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑧𝑤𝑦𝑐𝑧𝑎𝑗𝑎𝑐ℎ 𝑢𝑧̇𝑦𝑤𝑎𝑛𝑜 𝑗𝑒𝑗 𝑑𝑜 𝑜𝑘𝑎𝑑𝑧𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑑𝑜𝑚𝑜́𝑤 𝑖 𝑧𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑎̨𝑡, 𝑐ℎ𝑟𝑜𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑝𝑜́𝑙 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑 𝑏𝑢𝑟𝑧𝑎𝑚𝑖 𝑐𝑧𝑦 𝑧𝑎𝑝𝑒𝑤𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑧𝑑𝑟𝑜𝑤𝑖𝑎 𝑖 𝑢𝑟𝑜𝑑𝑧𝑎𝑗𝑢. To piękny przykład, jak głęboko zakorzenione w kulturze były wierzenia związane z naturą i cyklem życia.
Zachęcamy do przeczytania artykułu Muzeum Etnograficzne W Rzeszowie pod linkiem: https://tiny.pl/1sghstq4w
______________
Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe