Muzeum Witolda Gombrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10
(1)

O, tak właśnie. Zapraszamy 🙂
13/06/2026

O, tak właśnie. Zapraszamy 🙂

📚🌿 Gombrowicz, koncerty pod chmurką, teatr i rodzinny piknik? Brzmi jak idealny czerwcowy weekend!

Już 13 i 14 czerwca Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na kolejną edycję artystycznego pikniku „Apetyt na Gombrowicza”. To wydarzenie, które od lat udowadnia, że kultura może być jednocześnie ambitna, inspirująca i po prostu przyjemna.

🎭 W programie m.in.:
✨ monodram Mikołaja Grabowskiego oparty na „Dzienniku” Witolda Gombrowicza,
✨ poruszający muzodram „Tutaj niebo!”,
🎶 koncert energetycznego duetu ZUTA,
🎶 koncert wyjątkowej Meli Koteluk,
🎈 warsztaty, konkursy, zabawy i spektakl dla dzieci przygotowany przez Teatr Skrzat.

To doskonała okazja, by spędzić czas w pięknym otoczeniu, odkryć świat Gombrowicza i posłuchać świetnej muzyki na żywo. A jeśli zgłodniejecie – na miejscu będą czekać restauracja i lody. 🍦

🚍 Nie macie transportu? Bez obaw! Do Wsoli dowiezie Was bezpłatny autobus kursujący z centrum Radomia.

📍 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
📅 13–14 czerwca
🎟️ Wstęp wolny

Kultura, muzyka, teatr i rodzinna atmosfera w jednym miejscu. W ten weekend warto obrać kierunek: Wsól! 🌳✨

12/06/2026

Zapraszamy na piknik Apetyt na Gombrowicza. Sobota i niedziela. Wstęp wolny 🙂

Mela Koteluk u „Gombrowicza”W niedzielę, w ramach pikniku „Apetyt na Gombrowicza” zapraszamy na plenerowy koncert  jedne...
12/06/2026

Mela Koteluk u „Gombrowicza”
W niedzielę, w ramach pikniku „Apetyt na Gombrowicza” zapraszamy na plenerowy koncert jednej z najbardziej wyjątkowych osobowości polskiej sceny muzycznej. Mela Koteluk – wokalistka i autorka tekstów, balansująca między rockiem a popem, zachwyca poetycką wrażliwością, charakterystycznym brzmieniem i niezwykłą sceniczną energią. W ubiegłym roku ukazał się jej piąty album „Harmonia”. Wstęp wolny Początek o godzinie 19.45.
Wcześniej, także w niedzielę, ZUTA (koncert, godz. 18.00.)
Chętnych z Radomia dowiezie do Wsoli bezpłatny autobus, który będzie jechał trasą linii A. Pierwszy przystanek (start) – dworzec PKP/Traugutta 02. W niedzielę 14 czerwca, dwa kursy: pierwszy o godz. 16.00. Drugi kurs o godz. 17.30. Powrót po wydarzeniach tym samym autobusem.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Gombrorocznice 2026”.

W niedzielę w Muzeum we Wsoli wystąpi ZUTA - poznański duet tworzony przez Zuzannę Lipowicz i Maksa Mikulskiego. Czysta ...
12/06/2026

W niedzielę w Muzeum we Wsoli wystąpi ZUTA - poznański duet tworzony przez Zuzannę Lipowicz i Maksa Mikulskiego.
Czysta energia, której nie da się zatrzymać. Koncert pełen pulsujących syntezatorów i gitarowego napięcia. Charyzmatyczny, niski wokal Zuty, elektroniczno-popowe brzmienie i sceniczna chemia duetu tworzą doświadczenie pełne energii, wolności i radości.
Scena w plenerze, wstęp wolny, początek o godzinie 18.00.
A potem... Mela Koteluk. To samo miejsce, ten sam dzień, godzina 19.45
Piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza”
Zapraszamy 😊
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Gombrorocznice 2026”.

Udostępniamy, zanim opublikujemy naszą relację… Raz jeszcze dziękując Panu Marszałkowi za życzliwość i wsparcie. Tak był...
11/06/2026

Udostępniamy, zanim opublikujemy naszą relację…
Raz jeszcze dziękując Panu Marszałkowi za życzliwość i wsparcie.
Tak było, to początek, plany mamy wielkie 🙂

Czy można potwierdzić, zaprzeczając? Można: Tak, nie zawsze literatura była dostępna. A czasem za jej czytanie groziły w...
11/06/2026

Czy można potwierdzić, zaprzeczając? Można:
Tak, nie zawsze literatura była dostępna.
A czasem za jej czytanie groziły wysokie kary. Jakie? Przyjdź, zobacz, posłuchaj.
Nieważne, jakie mieliście plany. Ważne, że musicie je zmienić. Piątek, 12 czerwca. Otwieramy prezentację: Drugi obieg... Drugi obiekt. Gombrowicz w drugim obiegu.
Czyli Gombrowicz poza cenzurą.

Zaczynamy o godzinie 18.30. O godz. 19.00 – rozmowa o literaturze w drugim obiegu. Wstęp wolny.

W multimediach - wspomnienia uczestników podziemnego ruchu wydawniczego, filmy, praca powielacza.

Przyjdź. Polub. Udostępnij 🙂

W prezentacji o Gombrowiczu drugoobiegowym wykorzystano materiały:
🎧fonogramy z archiwów Polskiego Radia, BBC, Radia Wolna Europa oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego;
🎥 film: „Wolne słowo”, reż. Piotr Śliwowski, scen. Marta Dzido, Emotikonfilm, 2010.

10/06/2026

Spotkaniem z prof. Jolantą Sztachelską (i „Potopem” H. Sienkiewicza) zakończyliśmy tegoroczną serię „Szkoły czytania”. Teraz przerwa, bo zaczytają się wakacje 😉
Dziękujemy za udział.
Współpraca: radomski wydział Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli 🙂

𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐎𝐬𝐤𝐚𝐫 𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐢𝐤, 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐂𝐳𝐮𝐛, 𝐃𝐨𝐫𝐨𝐭𝐚 𝐆𝐫𝐚𝐛𝐞𝐤, 𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐚 𝐊𝐨𝐧𝐰𝐞𝐫𝐬𝐤𝐚 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐀𝐫𝐞𝐤 𝐊𝐨𝐰𝐚𝐥𝐢𝐤 𝐭𝐨 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐳𝐲 𝐧𝐨𝐦𝐢𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢 𝐝𝐨 𝐍𝐚𝐠𝐫𝐨𝐝𝐲 𝐋𝐢...
06/06/2026

𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐎𝐬𝐤𝐚𝐫 𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐢𝐤, 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐂𝐳𝐮𝐛, 𝐃𝐨𝐫𝐨𝐭𝐚 𝐆𝐫𝐚𝐛𝐞𝐤, 𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐚 𝐊𝐨𝐧𝐰𝐞𝐫𝐬𝐤𝐚 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐀𝐫𝐞𝐤 𝐊𝐨𝐰𝐚𝐥𝐢𝐤 𝐭𝐨 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐳𝐲 𝐧𝐨𝐦𝐢𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢 𝐝𝐨 𝐍𝐚𝐠𝐫𝐨𝐝𝐲 𝐋𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐢𝐦. 𝐖𝐢𝐭𝐨𝐥𝐝𝐚 𝐆𝐨𝐦𝐛𝐫𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳𝐚.

W tym roku do Nagrody zgłoszono sto dwadzieścia tytułów. W kwietniu kapituła ogłosiła tzw. krótką listę, na której znalazło się 16 książek.

- Teraz trzeba było je przeczytać po raz kolejny i zastanowić się, czy nasze opinie z pierwszej rundy były fundamentalne, czy też można je trochę zmienić. Miałem parę takich momentów podczas tej ponownej lektury, w których zauważyłem, że coś przeoczyłem – mówi Piotr Kofta, członek kapituły. - W przypadku paru książek pierwsze wrażenie okazało się nietrafne i przy drugiej lekturze albo ich akcje poszły w dół albo w górę. To dobrze, że ten konkurs jest rozpisany na kilka etapów, bo jest dużo czasu na zastanowienie – dodaje.

Po dyskusji jurorzy wskazali pięć książek nominowanych do Nagrody.

- Mam przyjemność ogłosić te nominacje. Są to: Marcin Oskar Czarnik, „Trzy dni, trzy noce”, wyd. Filtry, Marcin Czub, „Natura dziury”, wyd. Ha!art, Dorota Grabek, „Zmartwychwstanki”, wyd. Czarne, Emilia Konwerska, „Rzeczy robione specjalnie”, wyd. ArtRage oraz Arek Kowalik, „Dźwięki ptaków”, wyd. ArtRage. Serdecznie gratuluję autorom, wydawcom, redaktorom. Będziemy się o te książki jeszcze spierać, zanim wyłonimy zwycięzców. A wszystkich państwa zachęcam do lektury tych książek – mówi Jerzy Franczak, przewodniczący kapituły nagrody.

Jak podkreślają jurorzy, wybór nie był łatwy, a dyskusja – choć brzmi to banalnie – była burzliwa.

- Najważniejsze dla mnie jest chyba to, że potrafimy się nawzajem słuchać. To znaczy, że te obrady nie są spotkaniem pro forma, nie przychodzimy tu już przekonani i pewni swoich racji, tylko rozmawiamy, słuchamy się nawzajem, czasem zmieniamy zdanie. Myślę, że to świadczy o tym, że tego typu gremia sprawdzają się, są potrzebne. Pokazujemy, że o literaturze dyskutować można i warto, i że te dyskusje prowadzą do różnego rodzaju odkryć związanych z tą literaturą i przekładają się oczywiście na werdykt – mówi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, członkini kapituły.

Nazwisko laureatki lub laureata nagrody, a także osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, poznamy we wrześniu, podczas odbywającego się w Radomiu i we Wsoli festiwalu „Opętani literaturą”. Laureat nagrody otrzymuje 40 000 złotych. Nagrodę finansową, po 5 tys. złotych, otrzymują również wszyscy nominowani.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda została ustanowiona w 2015 roku przez samorząd Radomia, a przyznana została po raz pierwszy rok później.

Jej laureatami byli do tej pory Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszym roku kapituła podzieliła nagrodę), a potem kolejno: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak, Barbara Woźniak, Jakub Nowak, Grzegorz Bogdał i Barbara Elmanowska. Od szóstej edycji jury przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence, gdzie ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. W ten sposób kapituła doceniła do tej pory Macieja Bobulę, Mateusza Pakułę, Wiktorię Bieżuńską, Katarzynę Groniec i Macieja Wnuka.

Od bieżącej edycji w skład kapituły nagrody wchodzą Joanna B. Bednarek, Weronika Murek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Jerzy Franczak (przewodniczący), Piotr Kofta, Janusz Margański i Piotr Sadzik. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

Organizatorami nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Mecenasami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza są: Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. Partnerem Głównym jest Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Patroni medialni jedenastej edycji to Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do Czytania, TVP Kultura, Booklips.pl.

Radom Mazowsze serce Polski
Unidevelopment SA Kombud Group
Joanna Bednarek Weronika Murek Kasia Sawicka-Mierzyńska Jerzy Franczak Piotr Kofta Janusz Margański Piotr Sadzik

ArtRage Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo Ha!art Wydawnictwo Filtry

Trójka - Program 3 Polskiego Radia Dwójka - Program 2 Polskiego Radia Gazeta Wyborcza Książki. Magazyn do czytania TVP Kultura booklips.pl

06/06/2026

Uwaga - ogłaszamy nominacje do Nagrody Gombrowicza 😍
Nominowanym gratulujemy. Nazwiska zwycięzców poznamy we wrześniu 🙂

Adres

Ulica W. Gombrowicza 1
Wsola
26-660

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Niedziela 10:00 - 17:00

Telefon

+48483215073

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Witolda Gombrowicza umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Witolda Gombrowicza:

Udostępnij

Kategoria