02/05/2026
Konstytucja 3 maja, Wschowa i Siedlnica, co (a właściwie kto) je łączy? 🤔
Jednym z sygnatariuszy, który złożył swój podpis pod uchwaloną przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku konstytucją, był wieloletni starosta wschowski Franciszek Antoni Kwilecki. 📜✍️Spotkał go także zaszczyt otwarcia obrad Sejmu Wielkiego/ Czteroletniego- 6 października 1788 roku.
Ziemia wschowska posiadała na Sejmie Wielkim swoją własną reprezentacje liczącą pięciu posłów, deputowanych na obrady odbywające się na Zamku Królewskim w Warszawie. Warto w tym miejscu podkreślić, że wchodzących na salę obrad posłów obowiązywała ściśle określona kolejność/hierarchia jaką przyjęto według reprezentowanych przez nich województw, ziem i powiatów. I tak w pierwszej trójce znalazły się województwa: krakowskie, poznańskie oraz ziemia wschowska. 🙂 Następne w kolejności były województwo wileńskie, sandomierskie, kaliskie oraz grodzkie… Listę zamykały natomiast województwa bracławskie, mińskie, Księstwo Inflanckie oraz jako ostatnie województwo czernichowskie. Izba poselska pierwszej kadencji liczyła 177 posłów – 123 z nich pochodziło z obszaru Korony, natomiast 48 z Wielkiego Księstwa Litewskiego, a kolejnych 6 z Inflant, czyli terytoriów, które do Rzeczpospolitej już wówczas nie należały.
Deputowanymi z ziemi wschowskiej na obrady Sejmu Wielkiego zostali:
🔹Ksawery Chłapowski, podczaszy wschowski, późniejszy teść generałą Dąbrowskiego;
🔹Ksawery Działyński, syn podkomorzego wschowskiego Augustyna Działyńskiego, właściciel Kórnika;
🔹Jan Lipski, właściciel Trzebin;
🔹Franciszek Ksawery Kęszycki, właściciel Lginia, Nowej Wsi, Hetmanic, Tylewic i Łysin. Był członkiem Komisji Dobrego Porządku dla miast królewskich w tym również Wschowy. W obradach Sejmu Wielkiego nie uczestniczył z powodu choroby, zmarł we Wschowie w styczniu 1789 r.
🔹Antoni Maciej Kwilecki, syn Franciszka Antoniego, ostatni przedrozbiorowy starosta wschowski.
To właśnie rodzina Kwileckich szczególnie zapisała się w historii nie tylko Sejmu Wielkiego, ale także Wschowy i ziemi wschowskiej. Franciszek Antoni piastował urząd starosty wschowskiego aż 30 lat , począwszy od 1758 r. W tym czasie rodzina Kwileckich zakupiła majątek ziemski w pobliskiej Siedlnicy Górnej, która pozostawała ich własnością przez kolejnych 150 lat. Innym niezwykle interesującym przedstawicielem tej rodziny był także Hektor, mąż Izabelli. Wspominaliśmy o tej parze przy okazji postu z 20 kwietnia, oraz rocznicy ich zaślubin w Siedlnicy (20.04.1830 r.). Wzbudził on spore zainteresowanie, dlatego też mamy przyjemność poinformować o ukończonej, najnowszej książce autorstwa Tomasza Jankowskiego pt. ,,O Hektorze Kwileckim i nie tylko”, która niebawem trafi do druku. Jej promocja odbędzie się w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Pan Tomasz Jankowski jest także autorem powieści historycznej poświęconej żonie Hektora- hrabinie Izabelli. W jego książkach znalazły się wątki dotyczące Siedlnicy. 🤓
P. Wojciech