Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni założone w 1854 z siedzibą we Wrześni przy ul. Dzieci Wrzesińskich 13. Ruch kurkowy na terenie Polski nie był monolitem.

W dziejach polskich miast ważną i niezwykle barwną rolę zapisały Bractwa Kurkowe zwane u swych źródeł bractwami łuczników, kuszników a wraz z upowszechnieniem się broni palnej – bractwami strzeleckimi. Powołane do „obrony murów miasta” z upływem wieków zmieniały swoje funkcje i cele społeczne. Niemniej bractwa strzeleckie przetrwały po dzień dzisiejszy. Wytworzone we wczesnym średniowieczu struktu

ry organizacyjne bractw zostały na przestrzeni wieków wzbogacone w nowe obyczaje, które tworzyć zaczęły bracką tradycję. Mimo licznych zawirowań dziejów, których w historii Polski nam nie brakowało, ruch bracki trwał nieprzerwanie aż do 1939 r. Zauważalne były liczne różnice pod względem zasad organizacyjnych, tradycji, obyczajów, narodowościowym jak również majątkowym. Pierwszy okres dziejów bractw kurkowych na terenie Polski zamykają rozbiory Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku. W okresie przedrozbiorowym powstaniu większości bractw przyświecały nie tylko idee obrony swoich miast, ale całej ojczyzny. Bractwa z tego okresu w zdecydowanej większości zachowały swoją polskość. W okresie porozbiorowym pojawiają się zmagania polskiej tradycji z wpływami zaborców o dominację w ruchu brackim. Szczególnej determinacji wymagało to w zaborze pruskim. Z tego rodzaju problemami borykało się Wrzesińskie Bractwo Kurkowe, założone w 1854 roku. Według archiwalnych danych w 1855 roku liczyło ono 67 braci, z czego 30 braci to Polacy a 37 to Niemcy. Jednak już w roku 1871, a więc po siedemnastu latach od powstania, na 57 braci kurkowych - 45 to Polacy. Był to niewątpliwie trudny okres w działalności naszego Bractwa. Odrodzenie Polski w 1918 roku otworzyło nowy rozdział. Wrzesińscy Bracia wzięli aktywny udział w Powstaniu Wielkopolskim, stając w obronie miasta i jego mieszkańców. Bractwo utworzyło komisję, która przejęła pod swój zarząd Wrzesińskie koszary opuszczone przez 46 pułk piechoty pruskiej. Bracia stanęli w obronie porządku publicznego, tworząc „Straż”, która organizowała nocne patrole na ulicach Wrześni. Jako jedni z pierwszych odpowiedzieli na apel utworzenia Wrzesińskiej Legii Ochotniczej. W szeregach Legii Wrzesińskiej brali udział w walkach z bolszewikami nad Wisłą w 1920 roku. Odzyskanie niepodległości pozwoliło otwarcie wzbogacać idee strzeleckie o treści narodowe i patriotyczne. W szczególności przyczyniło się do przywrócenia starej polskiej tradycji kurkowej – strzelań zielonoświątkowych a także wprowadzenia do kalendarza Brackiego strzelań z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości rocznicowych. Bracia pamiętali również o tym, że we Wrześni w 1901 roku, dzieci wrzesińskiej szkoły w zdecydowany sposób - poprzez strajk – opowiedziały się za polskością wiary. Nadrzędnym celem organizacji było:
- budzenie świadomości i poczucia obowiązków obywatelskich względem
Rzeczypospolitej a ponadto krzewienie towarzyskości i podtrzymywanie
wiekowych tradycji brackich.
- ćwiczenie członków w używaniu broni palnej, aby w razie potrzeby każdy z nich był
zdolny na zarządzenie władz, do obrony Ojczyzny i podtrzymania bezpieczeństwa
publicznego
- łączenie wszystkich wartości przy sztandarze ojczystym. Podobnie jak i w innych ośrodkach brackich działalność prowadzono pod hasłem: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. W okresie międzywojennym Bractwo Wrzesińskie należało do wyróżniających się organizacji w mieście. Z własnych środków wybudowało strzelnicę, spełniającą wszelkie wymogi bezpieczeństwa, wraz z niezbędnym zapleczem i ogrodem brackim. Oddana została do użytku w roku 1925 – z okazji 70 - lecia istnienia Bractwa. Uroczystemu poświęceniu strzelnicy towarzyszyła wielka impreza strzelecka, na którą przybyli Bracia z całej Wielkopolski. Obiekt ten mieści się przy ulicy Ogrodowej. Władze PRL ( które praktycznie zakazały kontynuowanie działalności Brackiej w Polsce ) przekazały strzelnicę w zarząd LOK z uzasadnieniem, że właściciel obiektu ( czyli KBS ) nie interesuje się nim ( sic!), i pod tym zarządem strzelnica i dawny Ogród Bracki działa do dnia dzisiejszego. Wybuch II wojny światowej gwałtownie zatrzymał rozwój ruchu brackiego. Nikt nie przypuszczał, że na możliwość jego odrodzenia przyjdzie czekać ponad pół wieku. Zmiany polityczne zapoczątkowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stworzyły możliwość reaktywacji działalności Bractw Kurkowych. Już 19 czerwca 1990 roku w „Wiadomościach Wrzesińskich” ukazuje się krótki artykuł autorstwa Waldemara Grześkowiaka, połączony z prośbą o kontakt byłych Braci Kurkowych oraz osób, w których posiadaniu są pamiątki po wrzesińskim Bractwie. Artykuł pozostał prawie bez echa. Determinacja i poszukiwania zaprowadziły autora artykułu do Władysław Jarząbka, wówczas jeszcze mieszkańca Nowego Miasta nad Wartą, byłego wrześnianina i prawdziwego sympatyka ruchu brackiego, syna Antoniego Jarząbka – Króla KBS we Wrześni w roku 1926 i 1928, administratora strzelnicy brackiej. Momentem przełomowym był jego powrót do Wrześni w 1993 roku.
20 maja 1994 roku, w mieszkaniu Władysława Jarząbka przy ulicy Warszawskiej 8/2, odbyło się pierwsze zebranie inicjujące reaktywowanie Bractwa Kurkowego we Wrześni. W dniu 30 listopada 1994 roku, w sali sesyjnej Ratusza we Wrześni, powołano Komitet Reaktywujący Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni. Spośród obecnych 18 osób, wśród których byli dwaj przedwojenni Bracia - Alfons Łosiński i Władysław Izydorek, wyłoniono Komitet Założycielski w składzie: Władysław Jarząbek, Maciej Łosiński, L**h Cieślak, który doprowadził dnia 30 października 1995 roku do ostatecznego zarejestrowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni założonego w 1854 r., z siedzibą w Muzeum Regionalnym we Wrześni, dzięki uprzejmości ówczesnej Kustosz – Pani Hanny Bachorz.
25 listopada 1995 roku odbyło się I Walne Zgromadzenie reaktywowanego Bractwa, które wybrało Zarząd w składzie:
Władysław Jarząbek – Prezes
Maciej Łosiński - Wice Prezes
Waldemar Grześkowiak - Sekretarz
Sławomir Szuba - Skarbnik
Michał Ratajczak - Strzelmistrz
4 maja 1996 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni zostało przyjęte do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.
2 maja 1998 roku, na wrzesińskim rynku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego sztandaru Bractwa, którego dokonał Ks. biskup dr Bogdan Wojtuś. W tym dniu, Września obchodziła 150 rocznicę Bitwy pod Sokołowem, którą uświetnił liczny udział Braci Kurkowych z całej Polski. W roku 2001, kiedy Września obchodziła 100 lecie Strajku Dzieci Wrzesińskich, KBS Września zorganizowało I Pokongresowy Programowy Zjazd Delegatów Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP, który na Konferencji Programowej w dokumencie „ 700 lat tradycji, 10 lat teraźniejszości i co dalej?” wyznaczył zasadnicze cele działalności Bractw Kurkowych w Polsce.

Dzisiaj odbyło się strzelanie z okazji 107 rocznicy Odzyskania Niepodległości 🇵🇱Rywalizacja jak zawsze była zaciekła i w...
15/11/2025

Dzisiaj odbyło się strzelanie z okazji 107 rocznicy Odzyskania Niepodległości 🇵🇱
Rywalizacja jak zawsze była zaciekła i walka o podium trwała do samego końca 🏆
Serdecznie dziękujemy za przybycie nowych pasjonatów strzelnictwa oraz członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - do zobaczenia na następnych zawodach!

Wyniki dzisiejszych strzelań:

🇵🇱Tarcza Niepodległościowa:
🥇Oliwia Dajerling
🥈Maciej Zielenow
🥉Ferdynand Dajerling

🎖Tarcza Premiowa:
🥇Maciej Zielenow
🥈Karolina Puzdrakiewicz
🥉Ferdynand Dajerling

🎯 Tarcza losowa:
🥇Marcin Kałużny
🥈Iga Jakubowska
🥉Maciej Zielenow

🐓 Strzelanie do kura:
🥇Maciej Zielenow
🥈Marcin Kałużny
🥉Piotr Matuszewski

Świeto Niepodległości 🇵🇱🇵🇱🇵🇱Razem z tłumem Wrześnian oddaliśmy cześć Bohaterom Niepodległej w 107 Rocznicę Odzyskania Ni...
11/11/2025

Świeto Niepodległości 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Razem z tłumem Wrześnian oddaliśmy cześć Bohaterom Niepodległej w 107 Rocznicę Odzyskania Niepodległości 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni ma honor i zaszczyt zaprosić na obchody oraz strzelanie z okazji 107 Rocznicy Odz...
10/11/2025

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni ma honor i zaszczyt zaprosić na obchody oraz strzelanie z okazji 107 Rocznicy Odzyskania Niepodległości:
11 listopada 2025 r.
(wtorek) godzina:
10.00 – Msza Święta w Kościele Farnym,
11.00 Przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod pomnikiem 68 Pułku Piechoty,
15 listopada (sobota) 15.00 Celestat (strzelnica Bractwa przy ulicy Wojska Polskiego – teren Zespołu Szkół Politechnicznych)
Program Turnieju strzeleckiego:
Strzelanie z kbks:
1. Tarcza Niepodległościowa – strzelają wyłącznie Bracia Kurkowi KBS Września;
2. Premiowa karabinek kbks – ogólnodostępna,
3. Losowa karabinek kbks – ogólnodostępna,
4. Strzelanie do Kura,
Symboliczna opłata 5 zł za serię trzech strzałów dla nowych uczestników strzelań.
Do wygrania atrakcyjne trofea i nagrody!
Serdecznie zapraszamy.

Dnia 18 października odbyło się najważniejsze wydarzenie w roku Bractwa Kurkowego - Biesiada Królewska Królowej Kurkowej...
18/10/2025

Dnia 18 października odbyło się najważniejsze wydarzenie w roku Bractwa Kurkowego - Biesiada Królewska Królowej Kurkowej Karoliny Puzdrakiewicz zorganizowana wraz z rycerzami Arturem Orzechowskim oraz Ferdynandem Dajerling.
Jest to święto tradycji oraz czas pielęgnowania naszej pięknej i długiej historii.
W trakcie otwarcia biesiady ślubowanie złożyła najmłodsza z członkiń - Oliwia Dajerling, od dziś mamy już 3 siostry!

Spotkanie przebiegło na rozmowach i wspomnieniach z czasów brackich oraz planowaniu najbliższych działań naszego stowarzyszenia.

Dziękujemy za przybycie zaproszonym Gościom, a zaszczycili nas swoją obecnością Pani Starosta Anita Kraska oraz Pan Burmistrz Artur Mokracki

Wiwat Królowa! Wiwat Rycerze! 🇵🇱

Uczciliśmy pamięć oddając hołd poległym i pomordowanym na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w 86 rocznicę agresji so...
17/09/2025

Uczciliśmy pamięć oddając hołd poległym i pomordowanym na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w 86 rocznicę agresji sowieckiej🔥🔥🔥

Rozpoczynamy strzelania. Dzisiaj strzelamy z okazji Święta Wojska Polskiego i o tytuł Króla Żniwnego KBS we Wrześni. Dod...
24/08/2025

Rozpoczynamy strzelania. Dzisiaj strzelamy z okazji Święta Wojska Polskiego i o tytuł Króla Żniwnego KBS we Wrześni. Dodatkowo strzelania premiowe, losowe, zapadki i do Dzbana Żniwnego. Atrakcyjne nagrody - między innymi szabla oficerska gen. Sikorskiego wz. 1920 i wiele innych. Zapisy na strzelania do godz. 13.00. Zapraszamy.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni ma zaszczyt i honor zaprosić 24 sierpnia 2025 r. na godzinę 11.00 - niedziela na ...
11/08/2025

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni ma zaszczyt i honor zaprosić 24 sierpnia 2025 r. na godzinę 11.00 - niedziela na Turniej strzelecki z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Żniwny, miejsce - strzelnica Bractwa przy ul. Wojska Polskiego 1a (teren ZSP). Atrakcyjne nagrody i niepowtarzalna atmosfera. Uczcijmy aktywnie pamięć naszych Bohaterów sprzed lat zgodnie z Brackim zawołaniem "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie"
Główną nagrodę jak corocznie stanowi replika szabli oficerskiej Gen. Sikorskiego wz. 1920.
Serdecznie zapraszamy.

10/06/2025

🧨Strzelanie do kura jest nietypową konkurencją, ale za to przynosi wiele emocji!
🏆Wygrywa osoba, która zestrzeli kura, drugie miejsce zdobywa kolejna osoba w kolejce do strzelania, a miejsce trzecie osoba poprzedzająca zwycięzcę strzelania!

A tak było na ostatnim strzelaniu ⬇️⬇️⬇️

W niedzielę na Brackiej strzelnicy odbyło się Strzelanie Królewskie. Frekwencja dopisała, a rywalizacja była zacięta. Ty...
08/06/2025

W niedzielę na Brackiej strzelnicy odbyło się Strzelanie Królewskie. Frekwencja dopisała, a rywalizacja była zacięta. Tytuł Króla, a raczej Królowej👸, zdobyła Karolina Puzdrakiewicz, a rycerzami zostali Artur Orzechowski i Ferdynand Dajerling 🫡

Tak prezentują się wyniki strzelań:

🔶️Tarcza Królewska:
🥇Karolina Puzdrakiewicz (KBS Września)
🥈 Artur Orzechowski (KBS Września)
🥉 Ferdynand Dajerling (KBS Września)

🔶️Tarcza Losowa:
🥇Artur Orzechowski (KBS Września)
🥈 Sławomir Szuba (KBS Września)
🥉Wojciech Krysztofiak (KBS Września)

🔶️Tarcza Premiowa
🥇Marcin Kałużny (KBS Września)
🥈Karolina Puzdrakiewicz (KBS Września)
🥉Artur Orzechowski (KBS Września)

🔶️Tarcza Charytatywna:
🥇Tomasz Haremza
🥈Artur Orzechowski (KBS Września)
🥉Marek Przyjemski (KBS Września)

🔶️Strzelanie do kura:
🥇Marcin Kałużny (KBS Września)
🥈Ferdynand Dajerling (KBS Września)
🥉Artur Orzechowski (KBS Września)

Turniej o tytuł Króla Kurkowego 2025 trwa. Rozpoczęliśmy tradycyjną Mszą Świętą w intencji Braci i ich Rodzin w kościele...
08/06/2025

Turniej o tytuł Króla Kurkowego 2025 trwa. Rozpoczęliśmy tradycyjną Mszą Świętą w intencji Braci i ich Rodzin w kościele Farnym.

Zgodnie z tradycją Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni zaprasza serdecznie w dniu 8 czerwca 2025 roku na Turniej strz...
02/06/2025

Zgodnie z tradycją Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni zaprasza serdecznie w dniu 8 czerwca 2025 roku na Turniej strzelecki o tytuł Króla Kurkowego roku 2025.
Zmagania strzeleckie rozpoczniemy poświęceniem tarcz podczas Mszy Świętej w intencji Braci Kurkowych i ich Bliskich w Kościele Farnym o godzinie 8.30 a strzelania turniejowe rozegramy na Strzelnicy bractwa przy ul. Wojska Polskiego 1a (na terenie Zespołu Szkół Politechnicznych) od godziny 10.30.
Zapraszamy Braci Kurkowych, wszystkich sympatyków strzelectwa oraz chętnych do zaangażowania się w działalność Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni.

Piknik i turniej strzelecki z okazji obchodów 100 - lecia strzelnicy KBS we Wrześni za nami. Piękny, słoneczny dzień zgr...
31/05/2025

Piknik i turniej strzelecki z okazji obchodów 100 - lecia strzelnicy KBS we Wrześni za nami. Piękny, słoneczny dzień zgromadził wielu mieszkańców i uczestników.
Wyniki turnieju:
Tarcza 100 lecia:
I miejsce - Karolina Puzdrakiewicz Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni,
II miejsce Marcin Kałużny Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni,
III Maciej Frątczak Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni.
Tarcza 500 lecia Hołdu Pruskiego:
I miejsce Maciej Zielenow Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni,
II miejsce Hanna Marciniak
III miejsce Marcin Kałużny Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni
Strzelenie do Kura:
I miejsce Dereck Adcock US Army,
II miejsce Michał Czerniak,
III miejsce Waldemar Grześkowiak Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne strzelania.

Adres

Ulica Wojska Polskiego 1
Wrzesnia
62-300

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij