28/07/2025
Prawdopodobnie ostatni post
Lato już na półmetku. Zwykle nieco wcześniej ogłaszaliśmy wakacyjną przerwę na naszym fejsbuku. Tym razem wypadło wysłać komunikat o zakończeniu tej przygody. Rozpoczęliśmy ją w ramach grantu NPRH dokładnie 11 października 2021 roku. Wtedy pojawił się pierwszy post. W ciągu niemal czterech lat opublikowaliśmy prawie sto postów (97). W większości prezentowały pojedyncze wybrane zabytki średniowieczne znajdujące się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Była to cała gama średniowiecznych dzieł sztuki i rzemiosła – od kamiennych rzeźb, przez snycerkę, malarstwo tablicowe, tkaniny, odlewy brązowe, po wyroby złotnicze. Niektóre już znane z publikacji lub z ekspozycji muzealnej, inne zupełnie dotąd nieznane. W czasie trwania tego projektu zaszła zmiana w funkcjonowaniu samego Muzeum Archidiecezjalnego. Kiedy zaczynaliśmy, muzeum było zamknięte, a zbiory zdeponowane w tymczasowych lokalizacjach. Przez te lata trwał generalny remont i przebudowa Muzeum. Pod koniec 2024 roku otwarło ono na nowo swoje sale dla zwiedzających. Część zabytków zaprezentowana w postach znalazła się na ekspozycjach. Inne nadal pozostają w magazynach. W naszych postach zdołaliśmy zaprezentować zaledwie część obiektów średniowiecznych z liczby ponad 300, które posiada Muzeum. Strona na fejsbuku była tylko dodatkiem w naszym grancie, całkowicie dobrowolnie podjętą inicjatywą. Chcieliśmy podzielić się naszymi mniejszymi i większymi zachwytami oraz odkryciami z gronem Czytelniczek i Czytelników, na których pojawienie się liczyliśmy. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy za towarzyszenie nam przez tych parę lat. Przed nami ostatnie miesiące pracy, której celem jest opublikowanie w otwartym dostępie katalogu całości zbiorów średniowiecznych Muzeum. Ale ta forma ich uprzystępnienia powinna też przyczynić się, mamy nadzieję, do nowego nimi zainteresowania, rozwijania badań, spojrzenia z innych perspektyw. Dziękujemy!
Romuald Kaczmarek, Agnieszka Patała, Jacek Witkowski, Agata Stasińska