12/06/2026
"Rok 1946. Kiedy wszystko było tymczasowe" to tytuł ekspozycji, która już za kilkanaście dni zagości w naszym obiekcie.
Wystawa, stworzona z eksponatów, znajdujących się w zasobach Muzeum Miejskie Wrocław, opowie o Wrocławiu 1946 roku. Mieście odbudowywanym 80 lat temu nie tylko z ruin, ale też tworzonym przez prowizoryczne instytucje, sytuacje życiowe i codzienne praktyki. To historia „stabilizacji tymczasowości”: czasu, gdy improwizacja była koniecznością, a przejściowe rozwiązania stawały się fundamentem przyszłego życia społecznego i kulturalnego. Zapraszamy do wspólnego spojrzenia na moment, w którym rodziła się powojenna wspólnota miasta.
Swoją treścią wystawa nawiązywać będzie również do narracji prowadzonej przez naszą stałą ekspozycję "1000 lat Wrocławia", której fragment jest poświęcony pionierskiemu okresowi powojennej historii miasta.
Z "Rokiem 1946" będziecie mogli Państwo bliżej zapoznać się w czasie od 26 czerwca do 30 sierpnia 2026 r. Z kolei 27 czerwca (sobota) o godzinie 13:00 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie, które w ramach Święta Wrocławia poprowadzi kurator wystawy Mateusz Magda.