Odkrywamy naszą historię

Odkrywamy naszą historię Profil Konkursu "Odkrywamy naszą historię" dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z ośmiu podwarszawskich powiatów.

Konkurs na temat Powstania Styczniowego
dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnzjalnych. START: 1 sierpnia 2013 r. Przyjmowanie prac do 15 września 2013 r. Na uczestników podróży w czasie, mieszkańców bądź uczniów szkół z powiatów grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i wołomińskiego czekają atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczna wycieczka. Szczegóły na www.mariuszblaszczak.pl

Błonie pamięta Żołnierzy Wyklętych!
02/04/2026

Błonie pamięta Żołnierzy Wyklętych!

Śladami Akcji pod Arsenałem.
02/04/2026

Śladami Akcji pod Arsenałem.

13 października 1948 roku został aresztowany, następnie torturowany, fałszywie oskarżony i skazany w sfingowanym procesi...
13/10/2025

13 października 1948 roku został aresztowany, następnie torturowany, fałszywie oskarżony i skazany w sfingowanym procesie, a następnie zamordowany przez komunistów mjr Bolesław Kontrym, ps. "Żmudzin", komisarz Służby Śledczej Policji Państwowej, mjr piechoty 🇵🇱 WP, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierz ZWZ/AK, szef służby śledczej Polskiego Państwa Podziemnego, organizator i dowódca oddziału dyspozycyjnego Delegatury Rządu na Kraj „Sztafeta - Podkowa”, Z-ca Komendanta Głównego Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, powstaniec warszawski, cichociemny, uczestnik wojny obronnej '39 oraz bitwy o Narwik w 1940 r. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Człowiek, którego pamięci poświęciłem dużo energii, czasu i środków. Upamiętniony portretem na murze dawnego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37 i popiersiem ustawionym w prawdopodobnym miejscu egzekucji w tym więzieniu. 💔
Cześć Jego pamięci!

106 lat temu rozpoczęło się zwycieskie Powstanie Wielkopolskie, upamiętnione na filarze Grobu Neiznanego Żołnierza w War...
27/12/2024

106 lat temu rozpoczęło się zwycieskie Powstanie Wielkopolskie, upamiętnione na filarze Grobu Neiznanego Żołnierza w Warszawie, teraz dodatkowo przystrojonego w barwy powstańcze.
Chwała zwycięskim Wielkopolanom!

Jak co roku, w ostatnią niedzielę listopada, 24.11.2024 r., spotkamy się w Olszynce Grochowskiej. Uczcimy powstańców lis...
19/11/2024

Jak co roku, w ostatnią niedzielę listopada, 24.11.2024 r., spotkamy się w Olszynce Grochowskiej. Uczcimy powstańców listopadowych w 194. rocznicę ich zrywu z Nocy Listopadowej 29/30.11.1830 r.

Początek uroczystości o 12:30 w Alei Chwały - u zbiegu ulic Chełmżyńskiej i Traczy, skąd przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przejdziemy do Mogiły Powstańczej.
O 13:00 rozpocznie się Msza święta polowa, a po niej uroczystości patriotyczne ze składaniem kwiatów.
Zapraszają: Krąg Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.
PS. Przed rocznicą trwają prace przy Mogile. Nowe latarnie wydobywają odświeżony pomnik z jesiennego mroku. 🔥

85 lat temu, 27 września 1939 r., uczestnik wojny obronnej gen. Michał  -Karaszewicz utworzył i stanął na czele zalążka ...
27/09/2024

85 lat temu, 27 września 1939 r., uczestnik wojny obronnej gen. Michał -Karaszewicz utworzył i stanął na czele zalążka konspiracji w okupowanym kraju: Służby Zwycięstwu Polski. Zapraszam na krótką opowieść o tej ciekawej postaci.
Kim właściwie był? Wojskowym, politykiem, ministrem obrony w rządzie emigracyjnym, teozofem, masonem-wolnomularzem 33., najwyższego stopnia wtajemniczenia, kapłanem w obrządku liberalnokatolickim? Po części każdym z nich.

Michał Tokarzewski urodził się 5 stycznia 1893 r. we Lwowie (część źródeł podaje jednak datę 21 grudnia 1892 r.) w rodzinie urzędniczej. Wychował się w Drohobyczu nieopodal Lwowa, gdzie ukończył gimnazjum i zdał maturę. W latach 1911-12 odbył służbę wojskową w armii austriackiej.
Studiował prawo we Lwowie. Porzucił ten kierunek i odnalazł się na medycynie w Krakowie. Działał w PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Wstąpił do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, gdzie używał pseudonimu "Karaszewicz". Kierował organizacją strzelecką w Drohobyczu i Samborze.
Szybko docenil go sam Józef Piłsudski, odznaczając prestiżową odznaką, tzw. Parasolem. Kierował niższą szkołą oficerską w Krakowie, szkolił strzelców w Warszawie. Po kursie oficerów rezerwy w Wiedniu wstąpił w 1914 r. do Legionów Polskich. Na szlaku bojowym był ciężko ranny w płuco.
Po kryzysie przysięgowym aresztowany i więziony w Przemyślu. Później wstąpił do POW, którą reprezentował w Rosji europejskiej i Ukrainie. W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego i jako podpułkownik dowodził 5 pułkiem piechoty Legionów. Był dowódcą odsieczy dla Lwowa.
W wojnie polsko-bolszewickiej najpierw walczył w rejonie Wilna, potem na Wołyniu. Po wojnie był dowódcą 19 Dywizji Piechoty w Wilnie (1924-1926). W 1924 r. mianowany generałem brygady. Do 1939 roku pełnił szereg wysokich funkcji w Ministerstwie Spraw Wojskowych i armii. Był wysoko oceniany przez przełożonych.
We wrześniu 1939 najpierw walczył z Niemcami w składzie Armii "Pomorze", Po dotarciu do stolicy objął funkcję z-cy dowódcy Grupy Armii "Warszawa". 27 września 1939 powołał do życia konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski, przyjmując pseudonim "Tarwid".
Po utworzeniu ZWZ przez gen. W. Sikorskiego dowodził organizacją we Lwowie. 6 marca 1940 roku został aresztowany przez NKWD podczas nielegalnego przekraczania granicy sowiecko-niemieckiej na Sanie koło Jarosławia. Z łagrów trafił w 1941 r. do powstającej armii gen. W. Andersa.
Był dowódcą 6 Dywizji Piechoty "Lwów", a następnie, już jako generał dywizji, objął stanowisko z-cy dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie, które pełnił do końca 1944 roku. Po demobilizacji w 1947 r. pozostał w Wielkiej Brytanii. W Londynie angażował się w życie emigracyjne.
W 1954 roku objął stanowisko ministra obrony w rządzie emigracyjnym oraz Inspektora Sił Zbrojnych. Zmarł w Casablance w 1964, gdzie przebywał podczas leczenia. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, pochowany jest na Powązkach Wojskowych, obok Pomnika "Gloria Victis".

Daniel Bargiełowski opisał jego losy w trzytomowej biografii "Po trzykroć pierwszy". Tam znajdą Państwo fascynujące wątki.

Wzgórze 255 m npm w Wolicy Śniatyckiej, 6 km od Komarowa i 25 km od Zamościa, było areną walk w czasie zwycięskiej bitwy...
26/08/2024

Wzgórze 255 m npm w Wolicy Śniatyckiej, 6 km od Komarowa i 25 km od Zamościa, było areną walk w czasie zwycięskiej bitwy pod Komarowem, w której polska 1. Dywizja Jazdy pokonała bolszewicką Konarmię Siemiona Budionnego 31 sierpnia 1920 roku. W 2022 roku na wzgórzu stanął monumentalny Pomnik Chwały Polskiej Kawalerii.

 , miejsce zwycieskiej bitwy 1 Dywizji Jazdy z bolszewicką Konarmia Siemiona Budionnego z 31 sierpnia 1920 roku. Było to...
26/08/2024

, miejsce zwycieskiej bitwy 1 Dywizji Jazdy z bolszewicką Konarmia Siemiona Budionnego z 31 sierpnia 1920 roku. Było to największe starcie kawaleryjskiej w XX wieku. Przypieczestowalo klęskę Armii Czerwonej w wojnie z Polską.

Adres

Wolica Sniatycka

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Odkrywamy naszą historię umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria