10/04/2026
W środę (08.04.2026) odbył się wernisaż wystawy „Jako to downi bywało - rzeźba Jan Bojko z Jaworzynki”.
Na wystawie zaprezentowano rzeźby i płaskorzeźby artysty pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz Muzeum Beskidzkie w Wiśle. Na sali znalazły się także obrazy przedstawiające rodzinny dom artysty oraz najważniejsze nagrody, które otrzymał za swoją wieloletnią działalność artystyczną.
Wydarzeniu towarzyszyła prelekcja etnograf, wieloletniej kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, dr Małgorzata Kiereś oraz występ Kapeli Jetelinka z Jaworzynki, prowadzonej przez Monikę Wałach-Kaczmarzyk.
Jan Bojko to ceniony rzeźbiarz ludowy z Beskidu Śląskiego, urodzony w 1934 roku w Jaworzynce, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Rzeźbi od dzieciństwa, a swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem Ludwika Konarzewskiego w ognisku plastycznym w Istebnej Andziołówce, gdzie poznał podstawy rzeźby, rysunku i malarstwa. Jego prace, wykonywane głównie w drewnie lipowym, przedstawiają sceny z życia Górali Beskidu Śląskiego, muzykantów oraz motywy sakralne - w tym w szczególności postać Chrystusa Frasobliwego. Jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga (2009r.), a także wyróżnień, takich jak Srebrna Cieszynianka (2018r.) i Nagroda im. ks. Leopolda Jana Szersznika (2019r.).
Dziękujemy Artyście i Jego Rodzinie za obecność oraz udostępnienie eksponatów. Dziękujemy także wszystkim Gościom - w tym Pani Janinie Żagan Starosta Cieszyński, przedstawicielom lokalnych samorządów, ośrodków kultury i muzeów oraz artystom, w tym rzeźbiarzom - za wspólnie spędzony czas. Podziękowania kierujemy do dr Małgorzata Kiereś za prelekcję, Kwiaciarni Ligocki & Waszut za kwiaty oraz Kapeli Jetelinka za występ.
Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji, którą udostępniła Fotografia Bronka Polok:
https://www.facebook.com/share/p/19KJ365VPv/
relacji zamieszczonych przez Michał Ligocki i Głos Ziemi Cieszyńskiej:
https://www.facebook.com/share/r/18XB3GaD3N/
https://www.facebook.com/share/r/1B4EtuRZom/
oraz fotorelacji portalu Beskidzka24.pl:
https://beskidzka24.pl/drewniane-opowiesci-jana-bojko-w-wisle-wyjatkowa-wystawa-92-letniego-mistrza-zdjecia/
Dziękujemy za Waszą obecność!
........
foto. E. Dorighi