17/06/2026
Głosujmy na podkarpacką kandydatkę w konkursie Drzewo Roku!
W tegorocznej edycji plebiscytu o miano Drzewa Roku walczy wyjątkowa podkarpacka piękność – Lipa Sobieskiego z Przeworska. To imponująca lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos), licząca około 320 lat, o wysokości 19 metrów i obwodzie pnia 692 cm, objęta ochroną jako pomnik przyrody. Drzewo zostało zgłoszone przez Muzeum w Przeworsku – Zespół Pałacowo-Parkowy, a więc przez naszych kolegów muzealników, którym warto pomóc w zdobyciu tego prestiżowego tytułu.
My doskonale wiemy, jak wiele znaczy takie wyróżnienie. W 2022 roku w konkursie uczestniczyła Lipa prof. Szafera w Broniszowie – niezwykłe, kilkusetletnie drzewo będące perłą parku podworskiego i świadkiem bogatej historii regionu. Dzięki ogromnemu wsparciu mieszkańców oraz miłośników przyrody nasza lipa zdobyła 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku 2022, uzyskując 1934 głosy. Był to wielki sukces dla całego Podkarpacia i dowód na to, że wspólnie potrafimy skutecznie promować nasze przyrodnicze skarby.
W tym roku pałeczkę przejmuje Przeworsk. Pokażmy ponownie siłę naszego regionu i pomóżmy zdobyć zwycięstwo kolejnej podkarpackiej lipie!
Głosowanie trwa do 30 czerwca, a wyniki poznamy 1 lipca. Swój głos można oddać na stronie: https://drzeworoku.pl/
Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na Lipę Sobieskiego z Przeworska oraz do udostępniania informacji rodzinie, znajomym i przyjaciołom. Każdy głos ma znaczenie!
Razem możemy sprawić, że tytuł Drzewa Roku trafi na Podkarpacie!
🌳 WIELKA MOBILIZACJA! Głosujemy na Lipę Sobieskiego! 🌳
Zachęcamy, aby w terminie od 1 do 30 czerwca 2026 r. oddać głos na naszą wyjątkową Lipę Sobieskiego z przeworskiego parku w konkursie „Drzewo Roku”. Głosować można na stronie:
👉 https://drzeworoku.pl/.
👑 Nasze drzewo jest w konkursie jedynym reprezentantem nie tylko Podkarpacia, ale całej południowo-wschodniej Polski! Wspólnie zaangażujmy się w walkę o ten zacny tytuł i zachęćmy do głosowania bliskich oraz znajomych. Tylko od naszej mobilizacji zależy, czy osiągniemy ten sukces!
✨ „Lipa Sobieskiego”, rosnąca w parku przy Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo-Parkowym, jest jednym z 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Klub Gaja. Rośnie przy pałacu już ponad 300 lat! Jest najstarszym i najczęściej fotografowanym drzewem w parku – m.in. dlatego, że od kwietnia 2024 r. znajduje się pod nią pomnik-ławeczka z księciem Andrzejem Lubomirskim.
📊 Przez cały czerwiec liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa pozostanie ukryta. Jednak w dniach 6, 13 i 25 czerwca na stronie konkursowej oraz na portalach klubgaja.pl i swietodrzewa.pl opublikowane zostaną aktualne rankingi głosów oddanych na poszczególne drzewa. To uczyni walkę jeszcze bardziej emocjonującą!
💚 Pokażmy światu przyrodniczo-historyczne dziedzictwo Przeworska i wspólnie wywalczmy ten tytuł! 💚
Renata Chomik
Powiat Przeworski