Narodowe Muzeum Techniki

Narodowe Muzeum Techniki www.nmt.waw.pl W zbiorach Narodowego Muzeum Techniki znajduje się ponad 15 tysięcy eksponatów z wielu dziedzin, m.in.

astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu a także energetyki.

📸 START I - znaczy ruszamy!Już od 16 czerwca zapraszamy na nową wystawę czasową pt: „START I – znaczy ruszamy! Polskie a...
12/06/2026

📸 START I - znaczy ruszamy!
Już od 16 czerwca zapraszamy na nową wystawę czasową pt: „START I – znaczy ruszamy! Polskie aparaty fotograficzne z kolekcji Narodowego Muzeum Techniki, Grzegorza Mehringa oraz Mariusza Jedynaka”. To wyjątkowa opowieść o historii polskiej techniki fotograficznej, wzornictwie przemysłowym i pasji do fotografii.

Na ekspozycji zobaczycie niezwykłe aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy błyskowe oraz akcesoria pochodzące ze zbiorów Muzeum, a także z prywatnych kolekcji Grzegorza Mehringa i Mariusza Jedynaka.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in.:
📷 rzadki prototyp aparatu START I,
📷 kultowe aparaty Alfa i Alfa 2 z WZFO w Warszawie - ikony polskiego designu lat 60.,
📷 aparaty KORONA i FILMA z okresu międzywojennego,
📷 XIX-wieczne konstrukcje wyposażone w obiektywy Adama Prażmowskiego,
📷 aparaty i obiektywy PHOS Varsovie,
📷 unikatowe prototypy oraz eksperymentalne konstrukcje, takie jak zestawy fotograficzne Fenix i stereoskopy PZO.

To nie tylko historia fotografii, ale także opowieść o polskiej myśli technicznej, estetyce przedmiotów codziennego użytku i marzeniu o nowoczesności.

🎉 Wernisaż wystawy odbędzie się 15 czerwca, zaś od 16 czerwca ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Do zobaczenia!

🟢 Serdecznie zapraszamy na wystawę naszych studentek i studentów „Obiekt i widzenie v2” w Narodowe Muzeum Techniki. Wern...
12/06/2026

🟢 Serdecznie zapraszamy na wystawę naszych studentek i studentów „Obiekt i widzenie v2” w Narodowe Muzeum Techniki. Wernisaż już we wtorek, 16 czerwca, o godz. 13.30.

🟢 Na wystawie znajdą się rysunki inspirowane obiektami z kolekcji muzealnej – od analitycznych studiów formy i funkcji po autorskie, eksperymentalne wizje. To kolejna odsłona projektu realizowanego we współpracy z NMT.

🟢 Osoby uczestniczące: Łucja Bezoń, Anna Charuta, Pola Dobija, Orest Harasym, Franciszek Jakubowski, Tymon Jończyk, Anna Kalla, Natalia Kamaszewska, Maria Kowalska, Felicja Krzywania, Julia Kula, Melania Kupczyk, Aruzhan Madikhan, Weronika Marszałek, Blanka Olcha, Gabriela Pałka, Natalia Poświata, Pola Rutke, Julia Skowyra, Danuta Słanek, Jerzy Smoczyński, Soroka, Hanna Szustkiewicz, Julia Wołyńska, Adam Wrzosiński, Marcel Zieleniak, Marianna Zych

„Obiekt i widzenie v2” – wystawa studentek i studentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie
📌 Narodowe Muzeum Techniki, Plac Defilad 1, Warszawa
📆 16.06–30.07.2026
Wernisaż: wtorek, 16.06.2026, godz. 13.30

Zespół kuratorski: Antonina Konopelska, Zuzanna Łąpieś, Monika Mamzeta, Mikolaj Chylak

Partnerzy: Narodowe Muzeum Techniki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Prace na plakacie: malarstwo – Tymon Jończyk, rysunek – Gabriela Pałka

🟢 Już wkrótce w Narodowe Muzeum Techniki będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę prac studentek i studentów Wydział Wzor...
11/06/2026

🟢 Już wkrótce w Narodowe Muzeum Techniki będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę prac studentek i studentów Wydział Wzornictwa ASP Warszawa !

„Obiekt i widzenie v2” to spotkanie precyzyjnej obserwacji z twórczą interpretacją. Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki inspirowane obiektami z kolekcji muzealnej - od analitycznych studiów formy i funkcji po autorskie, pełne eksperymentu wizje. To kolejna odsłona projektu realizowanego we współpracy z NMT.

📆 16.06 - 30.07.2026
📍 Narodowe Muzeum Techniki, Warszawa
🎉 Wernisaż: 16.06.2026, godz. 13.30

 🔌 Spójrzmy dookoła. Czy jesteśmy w stanie w obecnych czasach zrobić coś bez prądu? Chyba nie. Żarówki, telewizory, radi...
10/06/2026



🔌 Spójrzmy dookoła. Czy jesteśmy w stanie w obecnych czasach zrobić coś bez prądu? Chyba nie. Żarówki, telewizory, radioodbiorniki, komputery, telefony, specjalistyczne urządzenia w szpitalach czy inne np. używane przez antyterrorystów, hotelarzy lub maszynistów wymagają takiej energii do działania. Tym charakteryzuje się nasza współczesna cywilizacja, a ogromną w tym zasługę mają bohaterowie dzisiejszego dnia, czyli elektrycy!

⚡ Narodowe Muzeum Techniki pragnie, z okazji dzisiejszego Światowego Dnia Elektryka, uhonorować tych, którzy zapewniają nam łatwy, bezpieczny i pewny dostęp do elektryczności. to fachowcy, których na co dzień raczej nie dostrzegamy, a to przecież oni są w stanie nam zainstalować lub naprawić nasze instalacje elektryczne w domach i miejscach pracy.

👨‍🔧 Życzymy Wam, drodzy elektrycy, wszystkiego najlepszego i dziękujemy, że dzięki Waszemu wysiłkowi możemy współcześnie korzystać z licznych urządzeń na , co ułatwia nam wykonywanie wielu zadań.

⚡ Światowy Dzień Elektryka został ustanowiony w 1986 roku i jest obchodzony w rocznicę śmierci André Ampère’a (1775–1836), francuskiego fizyka i matematyka, badacza zjawiska elektromagnetyzmu. To na jego cześć jednostka natężenia prądu elektrycznego w układzie SI nazywa się amper.

💡 Z tej okazji zapraszamy wszystkich serdecznie do Narodowego Muzeum Techniki, gdzie można oglądać wystawę czasową „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”, której współtwórcą jest SEP Stowarzyszenie Elektryków Polskich
SEP Warszawa - Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Warszawski .

📸 Zdjęcie: Krajowa dyspozycja mocy – Konstancin-Jeziorna – stan obecny. Źródło: SEP

📢Uwaga! Informujemy, że w dniach 9-15 czerwca 2026 r. wystawa „Media naszych czasów - historia radia i telewizji” będzie...
09/06/2026

📢Uwaga! Informujemy, że w dniach 9-15 czerwca 2026 r. wystawa „Media naszych czasów - historia radia i telewizji” będzie niedostępna dla zwiedzających, z powodu budowy nowej ekspozycji czasowej.
👉Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.

 Dzisiaj świętujemy, ustanowiony w 2018 roku przez ONZ, z inicjatywy polskiego socjologa Leszka Sibilskiego, Światowy Dz...
03/06/2026



Dzisiaj świętujemy, ustanowiony w 2018 roku przez ONZ, z inicjatywy polskiego socjologa Leszka Sibilskiego, Światowy Dzień Roweru! Dla wielu ludzi na świecie jest to najważniejszy wynalazek w historii, a najwięcej takich głosów usłyszymy zapewne w Niderlandach.

My tymczasem zabawmy się krótko w profesora Jana Miodka i spróbujmy sobie wyjaśnić jedną rzecz: dlaczego w języku polskim ten pojazd nazywa się ? Po angielsku to bicycle. Po włosku to bicicletta. Bardzo podobnych słów użyją też Hiszpanie, Meksykanie, Rumuni czy Węgrzy. Gdzieniegdzie używa się spokrewnionego określenia welocyped. Niewiele jest wyjątków na świecie, a do tych należy właśnie nasze słowo rower.

Początkowo Polacy nazywali rowery kołami, kołowcami czy wspomnianymi już welocypedami. Pojazdy te trafiły do nas w XIX wieku, a były importowane od największego wówczas ich angielskiego producenta, czyli Starley & Sutton Company. Jeden z dostępnych modeli nazywał się Rover Safety Bicycle, który ze względu na swoje walory z zakresu bezpieczeństwa świetnie się sprzedawał, więc firma, chcąc być z nim lepiej kojarzoną, przemianowała się na The Rover Company Limited. Słowo rover tak się spodobało Polakom, że zaczęli go używać w odniesieniu do tych jednośladów.

A co by było gdyby Polacy otrzymali te pojazdy od największego w tamtych czasach producenta francuskiego? Przyjmując taką samą logikę w nomenklaturze, prawdopodobnie dzisiaj rowery byłyby dla nas… peżotami. Wyobraźcie to sobie: mam niewielkie mieszkanie, więc trzymam 3 peżoty na balkonie, moje dziecko na pierwszą komunię świętą dostało peżocika, zdałem na kartę peżotową, po drodze do celu mamy ścieżki peżotowe. Dziwne!

Zabytkowe rowery prezentujemy na wystawie „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem”. Zapraszamy do Narodowego Muzeum Techniki!

Zdjęcie: Sławomir Królikowski/NMT

🎉 Dzień dziecka w Oddziale NMT – Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach1 czerwca odbył się radosny piknik z okazji Dnia Dzi...
03/06/2026

🎉 Dzień dziecka w Oddziale NMT – Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

1 czerwca odbył się radosny piknik z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany przez zespół oddziału we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chlewiskach Gmina Chlewiska
🎈 Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji: dmuchańce, zabawy, konkursy i wspólnie spędzony czas pełen uśmiechu oraz dobrej energii.

🚒 Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta drużyny pożarniczej z OSP Chlewiska, którzy zaprezentowali sprzęt strażacki i opowiedzieli o swojej pracy. 🌲 W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Lasów Państwowych, przygotowując ciekawe atrakcje i edukacyjne niespodzianki dla dzieci.

💛 Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i opiekunom za obecność oraz wspólną zabawę. Cieszymy się, że mogliśmy razem stworzyć tak wyjątkową atmosferę i sprawić, by ten dzień był pełen radości i niezapomnianych wrażeń.

👦 👧 Zabierz pociechę do muzeum!🔧 Kto z nas nie śnił jako dziecko o lataniu? Doskonałą okazją do spełnienia tego marzenia...
21/05/2026

👦 👧 Zabierz pociechę do muzeum!

🔧 Kto z nas nie śnił jako dziecko o lataniu? Doskonałą okazją do spełnienia tego marzenia będzie tegoroczny Dzień Dziecka oraz pełne zabawy warsztaty o samolotach i rakietach w Narodowym Muzeum Techniki!

🛫 🚀 W ramach spotkania wcielimy się w pracowników fabryki latających pojazdów, które następnie wzbiją się w przestworza podczas zawodów. Ponadto przyjrzymy się wybranym sylwetkom osób, dzięki którym ludzkość dorównała ptakom i „dotknęła gwiazd”. To będzie świetna okazja do wspólnego przeżywania emocji, eksperymentowania i odkrywania fascynującego świata inżynierii!

📅 Termin: 02.06.2026, w godzinach 12:00-15:00.
📍 Miejsce: wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” w Narodowym Muzeum Techniki.
🆓 Udział w warsztatach jest bezpłatny.

👦 Zapraszamy!

📸 Zdjęcie: Sławomir Królikowski/NMT

📸✨ Wracamy wspomnieniami do tegorocznej Noc Muzeów w Narodowe Muzeum TechnikiTo była wyjątkowa noc pełna nauki, historii...
21/05/2026

📸✨ Wracamy wspomnieniami do tegorocznej Noc Muzeów w Narodowe Muzeum Techniki

To była wyjątkowa noc pełna nauki, historii, muzyki i niezwykłych spotkań. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wspólnie stworzyli atmosferę tego wydarzenia.

Dziękujemy za obecność i do zobaczenia podczas kolejnych wydarzeń! 💙

Fot: P.Fiuczek/NMT

18/05/2026

🌙✨ Noc Muzeów 2026 za nami! ✨🌙
Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie do Narodowe Muzeum Techniki. Podczas tej wyjątkowej nocy odwiedziło nas prawie 3000 osób!

Dziękujemy za wspólne odkrywanie świata techniki, nauki i historii: za udział w pokazach, wykładach, koncertach i spotkaniach przygotowanych specjalnie na tę niezwykłą noc.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie stworzyć atmosferę pełną ciekawości, inspiracji i dobrej energii.

Do zobaczenia! 💙

Adres

Plac Defilad 1
Warsaw
00-901

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 20:00
Niedziela 10:00 - 20:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Narodowe Muzeum Techniki umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Narodowe Muzeum Techniki:

Udostępnij

Kategoria