Obserwacja

Obserwacja Galeria Obserwacja to miejsce spotkań klasyków i nowych twórców. nie kursuje". W galerii odbywają się również warsztaty fotografii oraz wykłady.

To egalitarna przestrzeń dialogu, w którym głos zabierają najbardziej interesujące postaci polskiej sceny dokumentu i sztuki fotograficznej. W trakcie dotychczasowej działalności galeria zaprezentowała szereg twórców:
Robert Gajda, Zdzisław Pacholski, Chris Niedenthal, Andrzej Świetlik, Michał Jeliński, Michał Wasążnik, Jacek Fota, Adrian Wykrota, Gilles Elie Cohen, Tadeusz Rolke, Małgorzata Mikoł

ajczyk, Krzysztof Jabłonowski, Waldemar Zdrojewski, Wojtek Kukuczka, Kasia Idźkowska, Ania Kordulewska, Janusz Marynowski, Maciej Nabrdalik, Dawid Grzelak, Wanda Michalak i Monika Gawinowska

Oprócz działalności wystawienniczej "Obserwacja" bierze udział w realizacji projektów dokumentalnych, łączących literaturę i fotografię. Ważną częścią Galerii Obserwacji jest również działalność archiwizacyjna. W zbiorach galerii znajduje się m.in. bogata kolekcja fotografii znakomitego twórcy – Jana Styczyńskiego.

Z ARCHIWUM FUNDACJI OBSERWACJA: Na brzeguW dzisiejszej odsłonie naszego cyklu archiwalnego wracamy wspomnieniami do niez...
08/06/2026

Z ARCHIWUM FUNDACJI OBSERWACJA: Na brzegu

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu archiwalnego wracamy wspomnieniami do niezwykle nastrojowej wystawy fotografii Michała Jelińskiego pt. „Na brzegu”, którą mieliśmy przyjemność gościć w przestrzeniach Galerii Obserwacja w 2013 roku.

Ekspozycja ta zabierała widzów w poetycką podróż po różnych zakątkach Europy – od Islandii i Albanii, przez Ukrainę, aż po malownicze zakątki Polski. Składała się z zestawu 20 czarno-białych, wielkoformatowych odbitek, wykonanych w pełni ręcznie na szlachetnym papierze barytowym. Jeliński w mistrzowski sposób wykorzystał technikę systemu strefowego. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu odcieniami szarości zdołał utrwalić niewidoczną, pomijaną na co dzień warstwę rzeczywistości: świetliste kamienie wyłaniające się z jaskiń, abstrakcyjne formy drzew czy miarowe rytmy fal.

Cała wystawa została głęboko zainspirowana poruszającymi słowami wiersza Lorda Byrona: „Radość kryją lasy, gdzie nie zbłądzą ludzie; Rozkosz czeka na brzegu, co sam tkwi w bezkresie; Jest gdzieś społeczność, której nikt nie budzi, Gdzie głębin czuć bezmiar i fal ryk się niesie.”

Jak trafnie pisała o pracach artysty Agnieszka Szczepaniak, te kadry tylko pozornie przedstawiają fragmenty krajobrazu. W istocie są one fotograficznymi ekwiwalentami wewnętrznych przeżyć i emocji, zrodzonych z uważnego współbycia z naturą. Oko aparatu uchwyciło tu dwie strony obiektywu – zastany świat oraz głęboką świadomość fotografa, zapraszając każdego z nas do interpretacji obrazów przez pryzmat własnej wrażliwości.

Czy mieliście okazję widzieć tę wystawę na żywo? Które z miejsc najchętniej zobaczylibyście w tak surowej, czarno-białej odsłonie? Dajcie znać w komentarzach!

Informujemy, iż w dniu jutrzejszym (piątek, 29 maja) galeria będzie nieczynna. Na wystawę "W trakcie patrzenia wszystko ...
28/05/2026

Informujemy, iż w dniu jutrzejszym (piątek, 29 maja) galeria będzie nieczynna. Na wystawę "W trakcie patrzenia wszystko się zmienia" zapraszamy w przyszłym tygodniu od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00.

Z ARCHIWUM FUNDACJI OBSERWACJA: Błękitny ŚwietlikW ramach naszego stałego cyklu archiwalnego wracamy dziś do niezwykłego...
23/05/2026

Z ARCHIWUM FUNDACJI OBSERWACJA: Błękitny Świetlik

W ramach naszego stałego cyklu archiwalnego wracamy dziś do niezwykłego projektu Andrzeja Świetlika, który prezentowaliśmy w Galerii Obserwacja w 2013 roku.

Wszystko zaczęło się w maju 1979 roku. Artysta – od roku mieszkaniec stolicy – zaczął dokumentować miasto pożyczonym Pentaxem. Jego punktem odniesienia stał się nowoczesny wieżowiec Intraco II, który swoją biało-niebieską elewacją zapowiadał nową epokę w polskiej architekturze. Świetlik fotografował Warszawę z różnych miejsc tylko wtedy, gdy zza innych budynków wyłaniał się ten charakterystyczny gmach.

Dokładnie po 33 latach, w 2012 roku, artysta odnalazł dawne wglądówki i powrócił w te same miejsca, by w zbliżonych kadra powtórzyć zdjęcia. Choć intencją autora było uchwycenie samej tkanki miejskiej, to po zestawieniu fotografii najciekawsi okazali się... ludzie. Przypadkowo uchwyceni przechodnie stali się fascynującym zapisem zmian obyczajowych i upływu czasu.

Prezentacja 21 par prac zyskała wyjątkową oprawę. Ekspozycja z jednej strony była echem starego, monochromatycznego obrazu, z drugiej – przybrała formę plakatu nawiązującego do miejskiego bałaganu.

Pamiętacie tę wystawę? Jakie zmiany w przestrzeni Warszawy uderzają Was najbardziej, gdy patrzycie na te zestawienia? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!

" W trakcie patrzenia wszystko się zmienia"  Wystawa multimedialna tylko w Obserwacji !
19/05/2026

" W trakcie patrzenia wszystko się zmienia"
Wystawa multimedialna tylko w Obserwacji !

Kolejna Noc Muzeów za nami. W Obserwacji wystawa i wernisaż"W trakcie patrzenia wszystko się zmienia". Serdecznie podzię...
17/05/2026

Kolejna Noc Muzeów za nami. W Obserwacji wystawa i wernisaż
"W trakcie patrzenia wszystko się zmienia".
Serdecznie podziękowania dla odwiedzających oraz artystów i kuratorów wystawy Karoliny Lizurej i Józefa Pałkiewicza.
Zapraszamy do galerii wystawa będzie otwarta do 5.06.2025
Poniżej fotorelacja z Nocy Muzeów.
© materiały własne

Ostatnie szlify przed Nocą Muzeów w Galerii Obserwacja! W galerii trwają intensywne przygotowania do wernisażu wystawy "...
15/05/2026

Ostatnie szlify przed Nocą Muzeów w Galerii Obserwacja!

W galerii trwają intensywne przygotowania do wernisażu wystawy "W trakcie patrzenia wszystko się zmienia". Poziomica, wiertarka i chwila skupienia nad każdą pracą – dopinamy wszystko na ostatni guzik, by jutrzejsza przestrzeń w pełni oddała charakter prezentowanej sztuki. Na zdjęciach możecie podejrzeć mały „backstage” z dzisiejszego montażu.

Nie możemy się doczekać, aż zobaczycie efekt końcowy!

Przypominamy:
Gdzie: Galeria Obserwacja, Tarczyńska 3, Warszawa
Kiedy: Jutro (sobota, 16 maja) 19:00 – Noc Muzeów
Wstęp: Wolny

Wpadnijcie poczuć atmosferę tej wyjątkowej nocy. Więcej szczegółów znajdziecie w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/960780049873622/

Do zobaczenia!

Już tylko jutro możecie u nas obejrzeć wystawę fotografii "Semana Santa" Waldemara Zdrojewskiego. Zapraszamy!© Waldemar ...
13/05/2026

Już tylko jutro możecie u nas obejrzeć wystawę fotografii "Semana Santa" Waldemara Zdrojewskiego. Zapraszamy!

© Waldemar Zdrojewski Fotograf

Przed nami ostatnie dni wystawy fotografii Waldemara Zdrojewskiego "Semana Santa". Wystawę w Galerii Obserwacja możecie ...
12/05/2026

Przed nami ostatnie dni wystawy fotografii Waldemara Zdrojewskiego "Semana Santa". Wystawę w Galerii Obserwacja możecie zobaczyć do 14 maja, zapraszamy serdecznie.

© Waldemar Zdrojewski Fotograf

07/05/2026

Do 14 maja w Galerii Obserwacja możecie zobaczyć wystawę fotografii „Semana Santa” Waldemara Zdrojewskiego. Zapraszamy na Tarczyńską 3 od wtorku do piątku w godzinach 14-18.

Adres

Tarczyńska 3
Warsaw
02-025

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Obserwacja umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Obserwacja:

Udostępnij

Kategoria