24/05/2026
A tak było na otwarciu wystawy „Ile oddechu jest w bezdechu” Marty Deskur , której kuratorką jest Agnieszka Sural. Na wernisażu odbył się performance muzyczny na wiolonczelę w wykonaniu Marcina Krzyżanowskiego.
Serdecznie polecamy wystawę, którą można oglądać w lokalu U–190 / Fundacji Mammal na ul. Lubelskiej 30/32, od 22 maja do 7 czerwca 2026 r., w piątki, soboty i niedziele.
„Ile oddechu jest w bezdechu” to pierwsza od kilkunastu lat wystawa prac Marty Deskur i zarazem wyraźny zwrot w jej praktyce. Artystka, znana z figuralnych kompozycji fotograficznych budowanych na białym tle, w których podejmowała tematy relacji społecznych oraz reinscenizowała przedstawienia biblijne i mitologiczne, tym razem rezygnuje z opowiadania o innych. Pokazywane tu cykle fotograficzne, obrazy i wideo, powstałe w ciągu ostatnich miesięcy, koncentrują się wyłącznie na niej samej. Jej powielone w różnych odsłonach autoportrety – w tym przypadku chciałoby się powiedzieć ciałoportrety – nie tylko reprezentują, ale także stają się narzędziem badania granic życia, pamięci ciała, jego możliwości i zdolności do przemiany. Wystawa to zarazem powrót artystki do medium malarstwa, w którym – tak jak w swojej całej wcześniejszej twórczości – konfrontuje się z historią sztuki i własną biografią.