Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Muzeum poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej oraz więźniom politycznym PRL.
(2)

In 2016 the Museum was founded in the premises of the Mokotów Prison, a former remand centre located at Rakowiecka 37 Street in the Mokotów district in Warsaw. Since the prison was opened, it has had a particular and oppressive significance for the Polish people. It was built between 1902 and 1904 during the partition of Poland by order of the Russian authorities. During the Second World War, the

Nazis used it as a detention centre and place of execution, especially when the Warsaw Rising broke out in 1944. After the war, the Polish communists turned it into the central interrogation, execution and detention centre for the members of the postwar anti-communist movement and all those who were against the new regime. More recently, the prison quartered members of Solidarity and other activists who struggled for national independence until 1989. Discover secrets of the Mokotów Prison and know more about anti-communist fighters and the Polish road to independence between 1945 and 1989.

💥Upamiętnienie największego starcia podziemia antykomunistycznego na Mazurach !🔹Dzisiaj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i W...
13/06/2026

💥Upamiętnienie największego starcia podziemia antykomunistycznego na Mazurach !

🔹Dzisiaj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowych medali, wydanych z okazji 80. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Gajrowskimi podczas której około 140 żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa „Burego”, zostało zaskoczonych i zaatakowanych na kwaterach przez wielokrotnie liczniejsze siły – szacowane na ponad 1000 lub nawet 1500 osób. W obławie brali udział funkcjonariusze NKWD, UB, KBW oraz LWP.

🔹Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski”, rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod tablicą majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" oraz Mszą Świętą w intencji poległych i pomordowanych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

🇵🇱 Ważnym i symbolicznym momentem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali wydanych z okazji 80. rocznicy Bitwy pod Gajrowskimi oraz Odznak 3. Brygady Wileńskiej NZW. Wyróżnienia otrzymały osoby, instytucje i środowiska od lat zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Odznaką 3. Brygady Wileńskiej NZW wyróżnione zostało również Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W imieniu Muzeum odznaczenie odebrali Adrianna Garnik - dyrektor wraz Jackiem Pawłowiczem - zastępcą dyrektora.

🔹Gośćmi honorowymi wydarzenia byli Pani Bożena Werner - bratanica zamordowanego w więzieniu przy ul. Rakowieckiej por. Mikołaja Kuroczkina ps. „Leśny" oraz dr. Romuald Rajs - syn kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury".

Fot. Michalina Żelazny (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

13/06/2026

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem filmu poświeconego ks. Stanisławowi Orzechowskiemu, kapelanowi wrocławskiej Solidarności, kultowemu duszpasterzowi akademickiemu pt. „Orzech.Zawsze chciałem być z ludźmi” w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Już w najbliższy wtorek 16 czerwca o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie z jego historią. Przed pokazem filmu zapraszamy na prelekcje, którą wygłosi ks. dr hab. Jarek Wąsowicz.

W poniższym fragmencie wykorzystano także fragmenty dokumentu „Kolejarze 80” Piotra Bielawskiego i Marka Tumidajewicza (TVP Wrocław)

121. urodziny podpułkownika "Pohoreckiego"🔹Antoni Olechnowicz urodził się 13 czerwca 1905 r. w Marguciszkach.Ukończył gi...
13/06/2026

121. urodziny podpułkownika "Pohoreckiego"

🔹Antoni Olechnowicz urodził się 13 czerwca 1905 r. w Marguciszkach.
Ukończył gimnazjum w Nowej Wilejce. W latach 1926–1932 kształcił się w szkołach wojskowych. Przez kolejne siedem lat służył m.in. jako kwatermistrz 33. DP w Grodnie. W wojnie 1939 r. walczył w SGO „Narew” nad Narwią i Bugiem, następnie zaś w grupie płk. Tadeusza Zieleniewskiego (w okolicach Janowa Lubelskiego) z Niemcami, a później z Sowietami.

🔹Dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Dotarł do Wilna, gdzie rozpoczął działalność podziemną w Komisariacie Rządu, a następnie w ZWZ i AK. Pełnił szereg funkcji dowódczych, m.in. komendanta konspiracyjnego Garnizonu m. Wilna, a od kwietnia 1944 r. dowódcy I Zgrupowania AK. Brał udział w operacji „Ostra Brama”, ale uniknął aresztowania. Pod okupacją sowiecką objął funkcję szefa Oddziału II, zastępcy i komendanta Okręgu Wilno AK. Wiosną 1945 r., po demobilizacji oddziałów AK, przedostał się do pojałtańskiej Polski. Nie uznał zwierzchnictwa dowództwa DSZ i WiN.

🔹Nawiązał łączność ze sztabem naczelnego wodza. Utworzył Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK, któremu w 1946 r. podporządkowała się 5. Brygada Wileńska AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, działająca na Pomorzu, i 6. – operująca na Białostocczyźnie. Na początku 1947 r. przedarł się do Paryża, aby osobiście zdać raport z działalności i po otrzymaniu instrukcji wrócił do kraju. Od końca 1947 r. tworzył siatkę wywiadowczą na potrzeby sztabu NW. Został aresztowany przez UB 26 VI 1948 r. we Wrocławiu. Przeszedł ciężkie śledztwo. 2 XI 1949 r. WSR w Warszawie skazał go na karę śmierci. 8 II 1951 r. rozstrzelany w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jego szczątki odnaleziono wiosną 2013 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Nie macie pomysłu na to jak ciekawie spędzić wolny dzień❓21 czerwca zapraszamy na spacer po Powązkach Wojskowych, który ...
12/06/2026

Nie macie pomysłu na to jak ciekawie spędzić wolny dzień❓

21 czerwca zapraszamy na spacer po Powązkach Wojskowych, który poprowadzi Eliza Pelc – nasza przewodniczka i pracownik IPN, która doskonale zna nie tylko Powązki Wojskowe, ale i losy spoczywających tam bohaterów.

📆 21 czerwca (sobota) godz. 10:00

⚠ Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

▶ Jeśli chcecie wiedzieć więcej o pochowanych na Powązkach żołnierzach AK, Zrzeszanie Wolność i Niezawisłość, uczestnikach walk II wojny światowej, to ten spacer jest właśnie dla Was.
Razem zobaczymy kwatery takich postaci jak:
▪ gen. Stanisław Sosabowski,
▪ Jan Mazurkiewicz „Radosław”,
▪ Aleksander Krzyżanowski „Wilk”.
▪ Alek, Rudy i Zośka.
Zwiedzimy również Panteon Żołnierzy Wyklętych znajdujący w kwaterze „Ł” czyli na tzw. Łączce i poznamy losy żołnierzy niezłomnych, którzy zostali zamordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

📣By wziąć udział w spacerze konieczna jest rezerwacja miejsc. Część alejek, którymi będziemy się poruszać jest wąska, dlatego grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.
📧Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do 18 czerwca do godz. 16.00 lub do wyczerpania miejsc na adres: [email protected]

⌨ W treści maila prosimy podać termin spaceru, imię i nazwisko uczestnika/uczestników oraz numer telefonu do ewentualnego kontaktu przed spacerem.
📍Dokładne miejsce zbiórki podamy w mailu potwierdzającym.
Osoby zapisane, które nie będą mogły wziąć udziału w spacerze prosimy o odwołanie rezerwacji. Dzięki temu ze zwiedzania z przewodnikiem będzie mógł skorzystać ktoś inny.

Do zobaczenia !

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL gościliśmy Andrzeja Poczobuta, dziennikarza, działacza polskiej...
12/06/2026

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL gościliśmy Andrzeja Poczobuta, dziennikarza, działacza polskiej mniejszości polskiej na Białorusi, więźnia politycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki oraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli walki o wolność słowa i prawa człowieka na Wschodzie.

🎬Wizyta była związana z realizacją notacji , podczas której Andrzej Poczobut opowiedział o swojej działalności społecznej i dziennikarskiej, doświadczeniach represji ze strony władz białoruskich oraz losach Polaków na Białorusi. Rozmowę przeprowadzili Jacek Pawłowicz - zastępca dyrektora oraz dr Janusz Janowski.
Nagranie wzbogaci zbiory Muzeum dokumentujące świadectwa osób, które w różnych okresach historii przeciwstawiały się systemom ograniczającym wolność i prawa obywatelskie.

Fot. Magdalena Piejko

Miejsce takie jak Rakowiecka 37 wymaga opowiadania o ludziach niezłomnych ❗✝ Dlatego 16 czerwca (WTOREK) zapraszamy Pańs...
12/06/2026

Miejsce takie jak Rakowiecka 37 wymaga opowiadania o ludziach niezłomnych ❗

✝ Dlatego 16 czerwca (WTOREK) zapraszamy Państwa na spotkanie z historią jednego z najbardziej charyzmatycznych kapłanów w dziejach wrocławskiej opozycji antykomunistycznej.

Ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Kapelan wrocławskiej Solidarności.
W sierpniu 1980 r. stawał ramię w ramię ze strajkującymi robotnikami, głodował z protestującymi kolejarzami, a w czasie stanu wojennego był oparciem dla internowanych.
SB miała go na celowniku, on jednak nigdy nie przestał mówić prawdy.

🎬Już w najbliższy wtorek zapraszamy na pokaz nagrodzonego główną nagrodą na Festiwalu NNW filmu dokumentalnego „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi” (reż. Magdalena Piejko, Damian Żurawski). To filmowy hołd dla kapłana o bezkompromisowej postawie.

PROGRAM SPOTKANIA:
📍 17:00 | Prelekcja wprowadzająca: ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz
📍 17:30 | Projekcja filmu dokumentalnego (70 min.)
📍 18:45 | Panel z reżyserami: Magdalena Piejko i Damian Żurawski
📍 19:15 | Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza

W przestrzeni Muzeum będzie można również zapoznać się z wystawą „Ma pecha, kto nie znał Orzecha”, prezentującą dorobek duszpasterza (wystawa współtworzona przez Centrum Historii Zajezdnia oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny", w opracowaniu Agnieszki Bugały).

Pod koniec spotkania będzie możliwość nabycia książek ks. Stanisława Orzechowskiego

Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania historii!

"Nie wysługiwałem się obcym. Jako żołnierz spełniłem rozkaz" ❗⌛️ 11 czerwca 1974 r. zmarł pułkownik Franciszek Niepokólc...
11/06/2026

"Nie wysługiwałem się obcym. Jako żołnierz spełniłem rozkaz" ❗

⌛️ 11 czerwca 1974 r. zmarł pułkownik Franciszek Niepokólczycki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej. Komuniści skazali go na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie.

▶️Franciszek Niepokólczycki został aresztowany w Zabrzu 22 października 1946 roku, więziony w Krakowie. Po 10 miesiącach przygotowań rozpoczął się stalinowski proces pokazowy, wyreżyserowany przez aparat partyjny, Urząd Bezpieczeństwa i prokuraturę.

⚖️ Proces miał służyć skompromitowaniu ludzi stojących na czele ostatnich niezależnych organizacji - działającego oficjalnie PSL i podziemnego Zrzeszenia WiN. Niepokólczycki oświadczył przed sądem jedynie: "Nie wysługiwałem się obcym. Jako żołnierz spełniłem rozkaz".

◾️10 września 1947 sąd skazał osiem osób na karę śmierci, osiem na długoletnie więzienie, a jedną osobę uniewinnił. Ostatecznie Franciszkowi Niepokólczyckiemu karę śmierci zamieniono na dożywocie. Z więzienia wyszedł w 1956 roku.

Miejsce takie jak Rakowiecka 37 wymaga opowiadania o ludziach niezłomnych ❗✝ Dlatego 16 czerwca (WTOREK) zapraszamy Pańs...
10/06/2026

Miejsce takie jak Rakowiecka 37 wymaga opowiadania o ludziach niezłomnych ❗

✝ Dlatego 16 czerwca (WTOREK) zapraszamy Państwa na spotkanie z historią jednego z najbardziej charyzmatycznych kapłanów w dziejach wrocławskiej opozycji antykomunistycznej.
Ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Kapelan wrocławskiej Solidarności.
W sierpniu 1980 r. stawał ramię w ramię ze strajkującymi robotnikami, głodował z protestującymi kolejarzami, a w czasie stanu wojennego był oparciem dla internowanych.
SB miała go na celowniku, on jednak nigdy nie przestał mówić prawdy.

🎬Już w najbliższy wtorek zapraszamy na pokaz nagrodzonego główną nagrodą na Festiwalu NNW filmu dokumentalnego „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi” (reż. Magdalena Piejko, Damian Żurawski). To filmowy hołd dla kapłana o bezkompromisowej postawie.

PROGRAM SPOTKANIA:
📍 17:00 | Prelekcja wprowadzająca: ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz
📍 17:30 | Projekcja filmu dokumentalnego (70 min.)
📍 18:45 | Panel z reżyserami: Magdalena Piejko i Damian Żurawski
📍 19:15 | Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza

W przestrzeni Muzeum będzie można również zapoznać się z wystawą „Ma pecha, kto nie znał Orzecha”, prezentującą dorobek duszpasterza (wystawa współtworzona przez Centrum Historii Zajezdnia oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny", w opracowaniu Agnieszki Bugały).

Pod koniec spotkania będzie możliwość nabycia książek ks. Stanisława Orzechowskiego

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania historii!

❗Głodował z kolejarzami. Odprawiał we Wrocławiu Msze św. za Ojczyznę. Wychował kilka pokoleń młodych Wrocławian. 🎬16 cze...
08/06/2026

❗Głodował z kolejarzami. Odprawiał we Wrocławiu Msze św. za Ojczyznę. Wychował kilka pokoleń młodych Wrocławian.

🎬16 czerwca zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego o ks. Stanisławie Orzechowskim zatytułowanego „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi”.

Ks. Stanisław Orzechowski był legendarnym kapelanem Solidarności i jednym z najbardziej rozpoznawalnych duszpasterzy Wrocławia. W sierpniu 1980 roku stanął przy strajkujących robotnikach. W stanie wojennym wspierał internowanych i ich rodziny. Nie bał się mówić prawdy, choć wiedział, że jest na celowniku SB.
Film Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego to opowieść o człowieku, który przez całe życie był blisko ludzi – zarówno w chwilach próby, jak i w codzienności.

🎬 Projekcja filmu poprzedzona wstępem ks. dr hab. Jarosława Wąsowicza

📅 16 czerwca, godz. 17.00
📍 Rakowiecka 37, Warszawa

Wstęp wolny.

Projekcji będzie towarzyszyła wystawa poświęcona ks. Orzechowskiemu przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny".

Trwają zapisy na spacer "Warszawski szlak Cichociemnych" ❗Szkolono ich do dywersji, wywiadu i radiołączności. Mieli być ...
08/06/2026

Trwają zapisy na spacer "Warszawski szlak Cichociemnych" ❗

Szkolono ich do dywersji, wywiadu i radiołączności. Mieli być jak cień w walce z wrogiem. Żadnych śladów, żadnych informacji, żadnych wspomnień….
A co jeśli Warszawa wciąż kryje tajemnice miejsc, w których mieszkali, działali i walczyli ❓

📍Zapraszamy na nowy spacer edukacyjny „Warszawski szlak Cichociemnych”!
👉 Odkryjmy wspólnie ich ukryte ślady już 13 czerwca 2026 r. o godzinie 10:30.

📧Obowiązują zapisy na spacer: [email protected]
❗Liczba miejsc ograniczona.

Adres

Rakowiecka 37
Warsaw
02-521

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00

Telefon

+48225479600

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL:

Udostępnij

Kategoria