Izba Tradycji Pożarniczej

Izba Tradycji Pożarniczej Prywatna kolekcja ,,Izba Tradycji Pożarniczej" działająca od 2016 r. W zbiorach ponad 8 000 eksponatów. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu!
(1)

Nazywam się Ksawery, jestem podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a oprócz tego strażakiem ochotnikiem. Od 2016 roku prowadzę kolekcję, która ma na celu kultywowanie pięknej tradycji służby strażackiej oraz ratowanie, odnawianie i eksponowanie zapomnianych strażackich pamiątek. Aktualnie mój zbiór jest jednym z największych, prywatnych, w Polsce. Zbieram dosłownie wszystko co związane z p

ożarnictwem. Przez ponad 5 lat udało się już zebrać ponad 7 000 eksponatów, a co ważniejsze ich ilość ciągle rośnie. W każdej sprawie zachęcam do skontaktowania się ze mną.

Stay tuned…
31/03/2026

Stay tuned…

⛽️🔥„Polski Kuwejt - operacja Karlino 80”W komentarzach publikowanych po materiałach filmowych pojawiało się dużo teorii ...
30/03/2026

⛽️🔥
„Polski Kuwejt - operacja Karlino 80”

W komentarzach publikowanych po materiałach filmowych pojawiało się dużo teorii spiskowych i domysłów na temat strzałów, wybuchów, wojska i haubic.
Przypomnijmy, że uszkodzona głowica przeciwerupcyjna blokowała swobodny wypływ gazu i ropy, przez co strumień nie był pionowy - to dopiero chciano osiągnąć.
Spalanie materiału było oczywiście dużo bezpieczniejsze niż wygaszenie (do którego doszło kilkukrotnie) i tworzenie niebezpiecznej strefy wybuchowej (okoliczne wioski, zasięg kilkukilometrów).

Pierwsze wybuchy związane były ze stworzeniem zbiornika na wodę, aby utrzymać odpowiednie zaopatrzenie.

Odstrzelenie prewentera było konieczne - trzeba było ukierunkować płomień pionowo i zamontować nowy prewenter aby zatrzymać wypływ.
Zadanie przypadło to 4 Pułkowi Artylerii z Kołobrzegu.
21 grudnia odbywają się pierwsze strzelania. Niestety armaty kalibru 75, 85 i 122 mm nie przynoszą skutku. Prewenter stoi na miejscu. W ciągu kilku dni wystrzelonych zostaje 200 pocisków. Zlikwidowany zostaje dzięki temu boczny wypływ, pozostaje kwestia niezwykle trudnego zadania - precyzyjnego odstrzelenia uszkodzonej głowicy (tak by nie uszkodzić rury, ani kołnierza).

Przygotowane zostają trzy haubice 152 mm. Ewakuowani zostają ludzie w promieniu 12 km. Wiatr momentami odsłania cel - strzał musi być dokładnie wymierzony, lecz niestety co chwilę zmienia kierunek.

27 grudnia 1980 r. Ludzie ewakuowani, zatrzymany ruch na torach, energia elektryczna odcięta. Sztab podaje gotowość do strzelenia.
Nie udaje się zestrzelić prewentera. Wszystkie kilkanaście strzałów jest nieskutecznych. Nie wyszło tak jak na poligonie, kilka dni wcześniej.

Za 18 strzałem, z 90 metrów, drugiego dnia, 28 grudnia, jest sukces. Radość. Porucznik Janusz Łapiński (dowódca 7 baterii haubic 152 mm) z dwoma bombardierami przyjmuje gratulacje.
Udaje odstrzelić się prewenter. Słup ognia jest symetryczny. To już duża część sukcesu.
Proces strzelania odbywał się w porozumieniu i za radami inż. Kałyny.

Porucznik Łapiński odbiera osobiste gratulacje na spotkaniu z gen. Jaruzelskim. Otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi.

🟡 Ostatnio informowałem i cieszyłem się z pierwszego żółtego hełmu PH-5, który w drodze wymiany udało się pozyskać od Pa...
27/03/2026

🟡 Ostatnio informowałem i cieszyłem się z pierwszego żółtego hełmu PH-5, który w drodze wymiany udało się pozyskać od Pana Łukasza.

📩 Otrzymałem wiadomość od Pana Bartka Szafrańskiego, który dał znać i wysłał zdjęcie, że na targu staroci do kupienia jest ten hełm. Nie wahając się, bez względu na stan, poprosiłem o zakup.
👨‍🚒 Pan Bartek jednak zdecydował się sam zakupić hełm i przekazać go do moich zbiorów!
Tak też kolekcja powiększona została o żółty PH-5, w pierwszej wersji Z-91, z początku produkcji. Na metce w środku widnieje rok 1993. Dodatkowo na boku naklejka z informacjami o atestach i świadectwach. W środku ciekawą pieczęć KR PSP Łańcut.

🤝 Dziękuję Panie Bartku! Teraz hełm czeka gruntowne czyszczenie.

Post o żółtych hełmach w pożarnictwie już niedługo.

⛽️🔥„Polski Kuwejt - operacja Karlino 80”„Wieczorem tego samego dnia, zawiozłem syna do pożaru. Tam gdzie droga nr 52 krz...
26/03/2026

⛽️🔥
„Polski Kuwejt - operacja Karlino 80”

„Wieczorem tego samego dnia, zawiozłem syna do pożaru. Tam gdzie droga nr 52 krzyżuje się z szosą na Białogard, stoi milicyjny radiowóz.
- Pan z prasy, to chyba pan wie. Długo to jeszcze potrwa?
- Miesiąc, jak dobrze pójdzie.
- Zwariuję z nudów - mówi milicjant i zamyka drzwiczki, żeby mu ciepła nie wywiało.”
📖 M. Czasnojć, G. Kurkiewicz, Z. Michta; Łuna nad Karlinem; 1981

Wracamy do relacji w związku z 45 rocznicą wydarzeń na wiertni Daszewo-1 w Krzywopłotach. (1980-1981)

Ciąg dalszy wkrótce…

👨‍🚒 Hełm strażacki Schubert F200. Do tej pory w kolekcji znajdował się tylko biały.Ten czerwony egzemplarz przekazał Tom...
24/03/2026

👨‍🚒 Hełm strażacki Schubert F200. Do tej pory w kolekcji znajdował się tylko biały.
Ten czerwony egzemplarz przekazał Tomek. Hełm używany był w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Warszawie. To tam były one testowane, jednak nie zastąpiły użytkowanych już hełmów Pacific F7.
Strażacy widoczni są w nich m. in. w programie „28 sekund”.
Hełm, choć typu B, jest jednak dosyć płytki.

🤝 Dzięki Tomku!

Ostatnio do kolekcji trafił drobny eksponat - granatowy napis WARSZAWA. Stali obserwatorzy wiedzą, że lata 90 w pożarnic...
23/03/2026

Ostatnio do kolekcji trafił drobny eksponat - granatowy napis WARSZAWA.
Stali obserwatorzy wiedzą, że lata 90 w pożarnictwie to temat który dość mocno mnie interesuje.

Pochodzenia samego „miejscownika” pewien nie jestem. Na górze pierwszy wzór granatowej naszywki JRG. Poniżej aktualny kształt i wygląd „miejscownika”.
Podsumowując: granatowy jest nieco jaśniejszy niż naszywka i ubrania koszarowe. Jaka była ich historia? A może związane są z lotniskiem?

Dzięki Bartek!

Wrocławskiego pożarnictwa ciąg dalszy.JRG nr 2 przy ul. Gdańskiej z klimatycznym napisem. Z elewacji JRG nr 8 przy ul. O...
22/03/2026

Wrocławskiego pożarnictwa ciąg dalszy.
JRG nr 2 przy ul. Gdańskiej z klimatycznym napisem.

Z elewacji JRG nr 8 przy ul. Ołbińskiej zniknął już niestety prostopadły do ulicy napis.

🔥👨‍🚒 Wrocławskie krasnale Pożarki
21/03/2026

🔥👨‍🚒 Wrocławskie krasnale Pożarki

🚢🔥Statek pożarniczy „STRAŻAK 3” zbudowany w NRD w 1965 r. w stoczni VEB Schiffswerft Berlin-Köpenick. Służył do 1992 r. ...
20/03/2026

🚢🔥
Statek pożarniczy „STRAŻAK 3” zbudowany w NRD w 1965 r. w stoczni VEB Schiffswerft Berlin-Köpenick.
Służył do 1992 r. (wtedy podczas rejsu został uszkodzony) w Zarządzie Portu Gdańsk w Gdańsku.
Trzy inne jednostki bliźniacze zbudowano dla portów w Gdyni (Strażak 11), Szczecinie (Strażak 21) i Świnoujściu (Strażak 22).

Model na zdjęciu znajduje się w zbiorach Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W skali 1:30 wykonany został przez Pana Władysława Herbusia z Kielc.

🎁 Czasem jest tak, że eksponaty trafiają do mnie z zaskoczenia. Jest to wtedy zwykle dość miłe uczucie. Jakiś czas temu ...
18/03/2026

🎁 Czasem jest tak, że eksponaty trafiają do mnie z zaskoczenia. Jest to wtedy zwykle dość miłe uczucie.
Jakiś czas temu otwierając szafkę w pracy zobaczyłem kamizelkę Kierującego Działaniem Ratowniczym poziomu interwencyjnego (niebieski kolor).

O kamizelkach i związanej z nimi problematyce, oraz o kwestii oznaczania funkcyjnych nie raz już się rozpisywałem. Te wprowadzone zostały 22 listopada 2012 r.
Jak przypominał Pan nadbryg. w st. spocz. Mariusz Feltynowski były pokłosiem katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Wtedy co prawda wprowadzone już przez Ministra były oznaczenia na plecach (rzepy) ale wiemy jak było z użytkowaniem ich w kraju.

🤝 Okazało się, że po ostatnim poście z kamizelką kierującego poziomu taktycznego i strategicznego, tę przekazał tomaszfijolek.pl. Dzięki!

Wciąż poszukuję rzepów na plecy - napisów DOWÓDCA.

👨‍🚒 Kominiarka dziana GEM produkcji ITWW „Moratex”, a nawet dwie, udało się już zdobyć dzięki Wam!Trzecia, nowa jest w d...
17/03/2026

👨‍🚒 Kominiarka dziana GEM produkcji ITWW „Moratex”, a nawet dwie, udało się już zdobyć dzięki Wam!
Trzecia, nowa jest w drodze!

Kominiarka strażacka to dzisiaj podstawowy środek ochrony indywidualnej wykorzystywany przez strażaków. W czasach PRLu strażacy wyposażani byli w niektórych miejscach w dziane kominiarki zimowe.
Typowe kominiarki trudnopalne pojawiły się w Polsce na szeroką skalę na początku lat 2000.

Instytut Technicznych Wyrobów Włókienniczych „MORATEX” w Łodzi (dzisiaj Instytut Technologii Bezpieczeństwa) wprowadził w Państwowej Straży Pożarnej trochę nowości.
Kominiarka, której niedawno poszukiwałem, zawsze kojarzyła mi się ze słabej jakości produktem, wyglądającym jak wykonana własnoręcznie. Kominiarka ta była ciężka, masywna - zyskała potoczną nazwę „kolczuga”. Wyróżniało ją kilka rzeczy, a na pewno jak na tamte czasy skład tj. 100% Nomex oraz ilość materiału chroniąca barki i szyję (coś czego brakuje dzisiejszym, 25 lat późniejszym, kominiarkom z certyfikatem).

Na metce nie umieszczono niestety daty produkcji, a prawdopodobnie nawet wkradł się błąd. Opis normy PrPN-EN 531 oznacza projektowaną polską normę (wprowadzającą aktualizację normy EN 531 dotyczącej odzieży ochronnej przed ciepłem i płomieniem). Norma ta (EN) stworzona została w 1995 r. Poprawka A1 miała miejsce w 1998 r. a nie w 1988 r. jak napisano na metce. W Polsce pierwsza norma PN-EN 351 została wprowadzona w 1997 r.
Najstarsze zdjęcia kominiarki z powszechnego użycia posiadam z 2004 r.

🤝 Dziękuję Panie Bartku i Rafale.
Gdyby ktoś jeszcze chciał się takiej pozbyć, na pewno u mnie się nie zmarnuje 😉

💐🌷 Wszystkiego Najlepszego Drogie Panie! Na zdjęciu Pani starszy strażak, w mundurze wyjściowym z okrągłą czapką garnizo...
08/03/2026

💐🌷 Wszystkiego Najlepszego Drogie Panie!

Na zdjęciu Pani starszy strażak, w mundurze wyjściowym z okrągłą czapką garnizonową. Oznaczenie stopnia szeregowego z taśmy dystynkcyjnej.
📷 Przegląd Pożarniczy 3/1987

Adres

28/34 Ulica Piękna
Warsaw
00-549

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Izba Tradycji Pożarniczej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Izba Tradycji Pożarniczej:

Udostępnij

Kategoria

Historia Kolekcji

Prywatna Kolekcja “Izba Tradycji Pożarniczej Komorów” Nazywam się Ksawery, mam 18 lat i jestem ogromnym pasjonatem pożarnictwa. Jakie były początki moich zbiorów? Kiedyś w kioskach pojawiła się kolekcja wozów strażackich. Kupowałem modele i zrobiłem sobie wystawkę w pokoju. Potrzebowałem czegoś więcej i tak pod koniec 2016 roku powstał pomysł stworzenia Izby Tradycji Pożarniczej - miejsca w którym zachowana dla przyszłych pokoleń zostanie historia pożarnictwa. Od zawsze gromadziłem przedmioty związane ze strażą, wystarczyło je tylko zebrać w jednym miejscu i opisać. Izba powstała w dniu kiedy od swojego wujka, byłego strażaka, dostałem 7 hełmów strażackich i kolekcję składającą się z 38 modeli wozów pożarniczych. To był impuls do stworzenia kolekcji. Za zgodą rodziców wykorzystałem pomieszczenie w piwnicy naszego domu i zainstalowałem pierwsze półki, na modele strażacki. Na początku tworzenia kolekcji skupiłem się na odnalezieniu w domu wszystkich przedmiotów związanych ze strażą i tak powoli malutkie pomieszczenie się zapełniało. W całym przedsięwzięciu tworzenia Izby bardzo pomaga mi mama, babcia, młodszy brat i siostra. Kolejny etap to zbudowanie strony na Facebooku, która dzisiaj ma prawie 4 000 polubień. Podczas wszelkich wyjazdów za granicę staram się odwiedzać tamtejsze jednostki ochrony przeciwpożarowej, aby poznawać jak pracują tam strażacy i zbierać doświadczenie. To niesamowite jak strażacy strażaków wspaniale przyjmują. Po utworzeniu strony skoncentrowałem się na powiększaniu kolekcji. Eksponaty w większości kupuje w internecie, ale również na bazarach i targach staroci. Zdarza się również, że trafiają do mnie przedmioty uratowane ze złomu. Znajduje się jednak wiele dobrych ludzi i jednostek strażackich, które przekazują za darmo mi swoje eksponaty i bezcenne pamiątki. W tym miejscu tym cudownym osobom chciałbym z całego serca podziękować. Pozyskiwane eksponaty często są w słabym stanie, dlatego je odnawiam. Każdy eksponat, który pozyskuję przechodzi przez “Warsztat”, tam jest czyszczony i w razie konieczności odnawiany. Takim sposobem odnowiłem niezliczoną liczbę sprzętu. Między innymi odrestaurowałem między innymi gaśnicę śniegową z czasów PRL-u, oczyściłem prądownicę wyłowioną z jeziora oraz dałem nowe życie bosakowi strażackiemu zakupionemu na bazarze. Po etapie czyszczenia i konserwacji każdy eksponat fotografuję, opisuję i umieszczam w ,,spisie’’. W mojej kolekcji obecnie jest ponad 2 ooo eksponatów. Posiadam niemal 100 hełmów strażackich, prawie 130 pożarniczych naszywek, ponad 330 kalendarzy strażackich, ponad 40 czapek oraz 140 różnych modeli samochodów pożarniczych. W moich zbiorach znajduje się również około 120 publikacji książkowych związanych z pożarnictwem. Poza tymi eksponatami mam odznaki, odznaczenia, mundury, znaczki pocztowe, pocztówki, proporczyki, podręczny sprzęt gaśniczy, oraz wiele pożarniczego wyposażenia. Co więcej eksponaty pochodzą niemal z całego świata. Posiadam przedmioty m. in. z takich państw jak: Francja, Etiopia, Rosja, USA, UK, Cypr, ZSSR, Szwecja. Do najciekawszych eksponatów należą m. in. : gaśnica na dwutlenek węgla z 1968 r., ręcznie kuty bosak strażacki, mundur ćwiczebny Obrony Cywilnej z 1988 r., mundur koszarowy strażaka z Etiopii i unikat w skali kraju, sikawka konna wykonana przeze mnie z klocków LEGO. Kolekcja stale się powiększa i muszę pomyśleć o nowym lokum. Moją kolekcją pokazuję w formie wystaw, podczas wielu wydarzeń. Gościłem w Poznaniu, Milanówku, Nowej Wsi, Piastowie oraz Regułach. Osoby chcące przekazać eksponaty, podjąć współpracę lub zwiedzić Izbę proszone są o kontakt przez Facebooka.