06/06/2026
Mazury, słońce, cisza i ptaki wokoło, a pełni szczęścia dopełnia wspaniała lektura „Graficzek” autorstwa wydana przez . To książka, którą można czytać bez końca . Czytać i oglądać, oczywiście bo ilustracje są wspaniałe. „Graficzki” to historia artystek, o których tak mało się mówi, a tak wiele wniosły w historię projektowania graficznego czasów PRL. Publikacja której bardzo brakowało na rynku wydawniczym pokazuje świat polskich graficzek, które nie miały szansy aby zaistnieć w ważnych katalogach o polskim projektowaniu graficznym, bo domyślnie zawsze mówiło się tylko o mężczyznach którzy budowali polską szkołę plakatu czy ilustracji. Teraz czas aby przypomnieć i pokazać co artystki takie jak Hanna Bodnar, Liliana Baczewska, , Ewa Frysztak, Danuta Żukowska czy i wiele innych wniosły do polskiego projektowania graficznego. Alicja Kobza wykonała wspaniałą pracę opisując artystki, ich twórczość i rzeczywistość, która nie była usiana różami. Ja czytam tę książkę już kolejny raz. Nie tylko dlatego że sporo w niej plakatów z naszych zbiorów ale dlatego że opowiada historie dotychczas nieznane lub przemilczane. - wielki szacun dla Twojej wspaniałej pracy a Wydawnictwu Karakter dziękujemy za kolejną wartościową i wspaniałe wydaną książkę! Wielkie dzięki w imieniu tych którzy doceniają plakaty i ilustracje nie tylko z męskiej perspektywy ;-)