Początkowo jego działalność skupiała się na wspieraniu rozbudowy Muzeum i stanowiła kontynuację działań prowadzonych przez utworzony w 1957 roku Społeczny Komitet Budowy Muzeum. Główne cele działalności Towarzystwa praktycznie nie zmieniły się od momentu utworzenia. Według statutu jego zadaniem było i jest m.in. pozyskiwanie środków finansowych dla wspierania działalności Muzeum, prowadzenie własn
ych prac naukowo-badawczych oraz udzielanie pomocy w publikacji wydawnictw z zakresu kultury ludowej. W ciągu pięćdziesięciu lat istnienia Towarzystwo współorganizowało wiele muzealnych imprez, np. spotkania z cyklu „Poranki u Damroki” , „Inne kraje, inne ludy” oraz „Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych”. Warto także wspomnieć o ważnym osiągnięciu, jakim było odnalezienie i naukowe opracowanie przez dr. Aleksandra Błachowskiego zbioru prac dwóch artystów tworzących w 1. połowie XIX wieku Jerzego Głogowskiego i K.W. Kielisińskiego dokumentujących polskie i ukraińskie stroje ludowe. Towarzystwo przez kilka lat pozyskiwało środki finansowe na realizację tego projektu. Jednym z efektów tych badań jest wystawa prezentująca w/w ilustracje, udostępniana muzeom i innym instytucjom. Do tej pory wystawa eksponowana była m.in. we Lwowie, Przemyślu, Toruniu, Szreniawie, Nowym Sączu i Warszawie. W ostatnich latach Towarzystwo zaktywizowało swoją działalność. Jest współorganizatorem wielu imprez muzealnych, np. cieszących się wielkim zainteresowaniem potańcówek karnawałowych, spotkań z cyklu „Arsenał wspomnień”, „Etnoczwartków”, imprez dla dzieci i rodzin. Towarzystwo umożliwia rozwijanie talentów i zainteresowań poprzez organizację warsztatów plastycznych, śpiewaczych i tanecznych. Członkowie Towarzystwa mają możliwość poznawania czasowych ekspozycji prezentowanych przez ich autorów, uczestniczenia w prelekcjach oraz spotkaniach przy ognisku. Co trzy lata Towarzystwo przyznaje Nagrodę Towarzystwa im. Marii Znamierowskiej- Prüfferowej za zasługi dla poznania, ochrony i popularyzacji kultury ludowej Pomorza i Kujaw. Zarząd:
Prezes mgr Teresa Okoniewska
Wiceprezes lek. Anna Rumianek
Sekretarz mgr Hanna Łopatyńska
Skarbnik mgr Marta Domachowska
Zastępca skarbnika dr Justyna Słomska-Nowak
Członkowie zarządu
mgr Katarzyna Rosik, mgr inż. Ilona Olsztyńska
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – mgr Franciszek Bielawski
Członkowie: mgr Teresa Połosak, Anna Sztamborska