15/01/2026
Brawo!
Skoro styczeń to i czas podsumowań!
Rok 2025 otworzyło spotkanie naszej grupy, które odbyłyśmy w Dworze Hipolitów. Była to doskonała okazja, by podsumować ubiegły rok, zaplanować nowy oraz spędzić czas w swoim towarzystwie. Wyłoniłyśmy także zwycięzców konkursu "100 lekcji na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet". Wieczór uświetniła kolacja w stylu lat 30 ubiegłego wieku.
W marcu w Katowicach przed Instytutem Korfantego w ramach konferencji "Kobiety a konflikt zbrojny" zaprezentowałyśmy część naszej wystawy o członkiniach PWK w Powstaniu Warszawskim. Spacerując po rynku miałyśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami oraz zaprosić do jej odwiedzenia. Marzec upłynął także po znakiem odwiedzin w Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, gdzie przeprowadziłyśmy kwerendę do projektów.
W kwietniu zawitałyśmy w Piotrkowie Trybunalskim u zwycięzców w konkursie projektu edukacyjnego „100 lekcji historii na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, pokazali swoje rodzinne pamiątki i podzielili się rodzinnymi wspomnieniami. Wspólnie rozmawialiśmy i podbudowane tak świetnym przykładem zaangażowania młodych ludzi ruszyłyśmy dalej.
W maju wzięłyśmy udział w inscenizacji „Ludzkie drogi. Rekonstrukcja wydarzeń w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami” w Sękowej. Odwiedziłyśmy także Warszawę i w Święto Ogrodu Saskiego, gdzie zaprezentowałyśmy dwie dioramy: Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz Salon Mody.
W czerwcu można było nas spotkać w Sierakowie, gdzie w czasie pikniku „Barwy Historii” przedstawiłyśmy pokaz ubiorów. Zaprezentowałyśmy rozmaite. stylizacje z lat 20. i 30. XX wieku - codzienne, sportowe i wieczorowe. Wzięłyśmy także udział w inscenizacji.
Lipiec to czas ponownego zawitania do Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach plenerowych spotkań „Od konspiracji do wolności – historie pradziadków”. Na dioramie związanej z krawiectwem przedstawiłyśmy losy powstańczej łączniczki i bohaterki książeczki „Guzik i fastryga”, Zofii Czekalskiej „Sosenki”. Zaszczytem i wielką radością dla nas było spotkanie córki bohaterki oraz zobaczenie wykonanych przez "Sosenkę" zabawek. Najmłodsi mogli zaangażować się w szycie makatek oraz zaprojektowanie ubiorów dla prababci i pradziadka.
W sierpniu członkinie grupy gościły w Prywatnym Muzeum Pojazdów Militarnych i Zabytkowych na pikniku sąsiedzkim - sierpień z muzeum Rakszawa. Motywem przewodnim było Powstanie Warszawskie. Przedstawiłyśmy dioramę punktu opatrunkowego z Powstania Warszawskiego. Nieco później gościłyśmy na kolejnej edycji Historii Frontowych - Porąbka, gdzie można nas było spotkać w mundurach Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Odbył się też premierowy pokaz, w którym opowiadałyśmy o zadaniach kobiet w Powstaniu Warszawskim. W Warszawie odwiedziłyśmy grób Marii Wittek, Komendantki Naczelnej Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz pomnik zbiorowego poświęconego kobietom biorącym udział w I i II wojnie światowej. Tradycję zapoczątkowała Pani Halina Wiśniewska, członkini honorowa naszego stowarzyszenia.
We wrześniu gościłyśmy na wydarzeniu Pola Chwały w Niepołomicach, gdzie miałyśmy okazję spotkania rekonstruktorów wielu epok. Byłyśmy także na II Pikniku Militarnym w Siekowie. Tam zorganizowałyśmy pokaz mody, wzięłyśmy udział w przemarszu grup oraz wystawiłyśmy interaktywną dioramę.
W październiku przeprowadziłyśmy zajęcia dla młodzieży Bursy Międzyszkolnej w Mrągowie. Spotkanie dotyczyło historii i znaczenia Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Tego samego miesiąca, w czasie Biegu Rotmistrza Pileckiego prezentowałyśmy dioramę, gdzie zorganizowałyśmy atrakcje dla najmłodszych oraz pokazałyśmy nasze historyczne zbiory.
W listopadzie pojawiłyśmy się w Domu Żołnierza w Bielsku Białej. Tam przygotowałyśmy projekcję filmu „Zapomniane dziewczęta” i opowieść o wystawie dotyczącej kobiet w Powstaniu Warszawskim. W Narodowe Święto Niepodległości w Łodzi uświetniłyśmy piknik pod Manufakturą naszą dioramą Salonu Mody.
To był wspaniały, ale intensywny rok! Dziękujemy, że byliście w nim z nami!