Klub Miłośników Historii- Tomaszów Lubelski

Klub Miłośników Historii- Tomaszów Lubelski Klub Miłośników Historii-Tomaszów Lubelski to grupa osób interesujących się historią Polski a w szczególności regionu Tomaszowskiego

Klub Miłośników Historii - Tomaszów Lubelski powstał po to aby skupiać ludzi o podobnych zainteresowaniach, dla których historia Polski to hobby. Grupa ludzi dla których zamiłowanie do historii jest jednocześnie sposobem na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Kompletujemy mundury Polskie, Niemieckie. Ubrania cywilne z różnych epok. Przyłączyć się może do nas każdy, niezależnie od wieku i epoki hist

orycznej która stanowi ten ulubiony kawałek historii. Chcemy wspólnie upamiętniać historię w szczególności naszego regionu, poprzez: - dbanie o pamięć o tych co oddali za nas życie - uczestnictwo w obchodach różnych rocznic patriotycznych - rekonstrukcjach historycznych - sami organizujemy różne projekty. Zapraszamy ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Zaczynamy 01.05.2026 od godziny 12.00-17.00 w Zielonem (budynek byłej szkoły). Czeka na WAS nowa wystawa.  Zapraszamy St...
30/04/2026

Zaczynamy 01.05.2026 od godziny 12.00-17.00 w Zielonem (budynek byłej szkoły). Czeka na WAS nowa wystawa.
Zapraszamy Stowarzyszenie Ach Zielone.

28/04/2026
Zapraszamy na wystawę ,, Kobiety Oręża Polskiego" do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Stworzyli interesującą wystawę...
28/04/2026

Zapraszamy na wystawę ,, Kobiety Oręża Polskiego" do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Stworzyli interesującą wystawę.
Zachęcamy do zwiedzania.

01.05.2026 zaczynamy nowy sezonw w naszym małym Muzeum. Tego dnia będzie otwarte od godziny 12.00 - 17.00 Jeżeli chcesz ...
15/04/2026

01.05.2026 zaczynamy nowy sezonw w naszym małym Muzeum. Tego dnia będzie otwarte od godziny 12.00 - 17.00

Jeżeli chcesz nas odwiedzić w innym dniu zadzwoń wcześniej nr telefonu 882 619 064
Zapraszamy Stowarzyszenie "Ach Zielone".

W ubiegłym sezonie odwiedziło nas ponad 300 osób. Jak myślicie ilu zwiedzających bedzie w tym roku?

31 stycznia 2026 r. O godzinie 17 rozpoczął się XIII rajd  ,,Śladami bitwy pod Zaborecznem”. Uczestnicy rajdu wyruszyli ...
24/02/2026

31 stycznia 2026 r. O godzinie 17 rozpoczął się XIII rajd ,,Śladami bitwy pod Zaborecznem”. Uczestnicy rajdu wyruszyli z Zaboreczna. Przy pomniku zapalili znicze Poległym i wyruszyli w kierunku Zielonego. Budynek starej szkoły w Zielonem był ostatnim punktem rajdu. Tu uczestnicy otrzymali ciepły poczęstunek i odpoczynek. Jednostka Strzelecka 2019 im. Gen. Tadeusza Piskora SZ "Strzelec" OSW z Tomaszowa Lubelskiego i innym dziękujemy za udział w tegorocznej edycji.
Stowarzyszenie "Ach Zielone ".

Brawo!
15/01/2026

Brawo!

Skoro styczeń to i czas podsumowań!

Rok 2025 otworzyło spotkanie naszej grupy, które odbyłyśmy w Dworze Hipolitów. Była to doskonała okazja, by podsumować ubiegły rok, zaplanować nowy oraz spędzić czas w swoim towarzystwie. Wyłoniłyśmy także zwycięzców konkursu "100 lekcji na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet". Wieczór uświetniła kolacja w stylu lat 30 ubiegłego wieku.

W marcu w Katowicach przed Instytutem Korfantego w ramach konferencji "Kobiety a konflikt zbrojny" zaprezentowałyśmy część naszej wystawy o członkiniach PWK w Powstaniu Warszawskim. Spacerując po rynku miałyśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami oraz zaprosić do jej odwiedzenia. Marzec upłynął także po znakiem odwiedzin w Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, gdzie przeprowadziłyśmy kwerendę do projektów.

W kwietniu zawitałyśmy w Piotrkowie Trybunalskim u zwycięzców w konkursie projektu edukacyjnego „100 lekcji historii na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, pokazali swoje rodzinne pamiątki i podzielili się rodzinnymi wspomnieniami. Wspólnie rozmawialiśmy i podbudowane tak świetnym przykładem zaangażowania młodych ludzi ruszyłyśmy dalej.

W maju wzięłyśmy udział w inscenizacji „Ludzkie drogi. Rekonstrukcja wydarzeń w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami” w Sękowej. Odwiedziłyśmy także Warszawę i w Święto Ogrodu Saskiego, gdzie zaprezentowałyśmy dwie dioramy: Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz Salon Mody.

W czerwcu można było nas spotkać w Sierakowie, gdzie w czasie pikniku „Barwy Historii” przedstawiłyśmy pokaz ubiorów. Zaprezentowałyśmy rozmaite. stylizacje z lat 20. i 30. XX wieku - codzienne, sportowe i wieczorowe. Wzięłyśmy także udział w inscenizacji.

Lipiec to czas ponownego zawitania do Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach plenerowych spotkań „Od konspiracji do wolności – historie pradziadków”. Na dioramie związanej z krawiectwem przedstawiłyśmy losy powstańczej łączniczki i bohaterki książeczki „Guzik i fastryga”, Zofii Czekalskiej „Sosenki”. Zaszczytem i wielką radością dla nas było spotkanie córki bohaterki oraz zobaczenie wykonanych przez "Sosenkę" zabawek. Najmłodsi mogli zaangażować się w szycie makatek oraz zaprojektowanie ubiorów dla prababci i pradziadka.

W sierpniu członkinie grupy gościły w Prywatnym Muzeum Pojazdów Militarnych i Zabytkowych na pikniku sąsiedzkim - sierpień z muzeum Rakszawa. Motywem przewodnim było Powstanie Warszawskie. Przedstawiłyśmy dioramę punktu opatrunkowego z Powstania Warszawskiego. Nieco później gościłyśmy na kolejnej edycji Historii Frontowych - Porąbka, gdzie można nas było spotkać w mundurach Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Odbył się też premierowy pokaz, w którym opowiadałyśmy o zadaniach kobiet w Powstaniu Warszawskim. W Warszawie odwiedziłyśmy grób Marii Wittek, Komendantki Naczelnej Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz pomnik zbiorowego poświęconego kobietom biorącym udział w I i II wojnie światowej. Tradycję zapoczątkowała Pani Halina Wiśniewska, członkini honorowa naszego stowarzyszenia.

We wrześniu gościłyśmy na wydarzeniu Pola Chwały w Niepołomicach, gdzie miałyśmy okazję spotkania rekonstruktorów wielu epok. Byłyśmy także na II Pikniku Militarnym w Siekowie. Tam zorganizowałyśmy pokaz mody, wzięłyśmy udział w przemarszu grup oraz wystawiłyśmy interaktywną dioramę.

W październiku przeprowadziłyśmy zajęcia dla młodzieży Bursy Międzyszkolnej w Mrągowie. Spotkanie dotyczyło historii i znaczenia Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Tego samego miesiąca, w czasie Biegu Rotmistrza Pileckiego prezentowałyśmy dioramę, gdzie zorganizowałyśmy atrakcje dla najmłodszych oraz pokazałyśmy nasze historyczne zbiory.

W listopadzie pojawiłyśmy się w Domu Żołnierza w Bielsku Białej. Tam przygotowałyśmy projekcję filmu „Zapomniane dziewczęta” i opowieść o wystawie dotyczącej kobiet w Powstaniu Warszawskim. W Narodowe Święto Niepodległości w Łodzi uświetniłyśmy piknik pod Manufakturą naszą dioramą Salonu Mody.

To był wspaniały, ale intensywny rok! Dziękujemy, że byliście w nim z nami!

Muzeum w Zielonem było otwarte od maja do 11 listopada.W tym roku odwiedziło nas ponad 300 osób ostatnimi zwiedzającymi ...
28/11/2025

Muzeum w Zielonem było otwarte od maja do 11 listopada.
W tym roku odwiedziło nas ponad 300 osób ostatnimi zwiedzającymi była Ogólnopolska GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet dziewczyny przyjechały z Rodzinkami.
Wszystkim zwiedzającym Dziękujemy za to że byliście z nami w tym roku i zapraszamy na nową wystawę w przyszłym roku. Stowarzyszenie "Ach Zielone ".
fot Marta M.

Święto Zmarłych.
01/11/2025

Święto Zmarłych.

09/10/2025

Członkinie OGRH PWK przeprowadziły dziś zajęcia dla młodzieży Bursy Międzyszkolnej w Mrągowie. Spotkanie dotyczyło historii i znaczenia Przysposobienia Wojskowego Kobiet – organizacji, która w okresie międzywojennym kształtowała postawy patriotyczne i przygotowywała kobiety do służby Ojczyźnie.

Młodzież miała okazję poznać ciekawostki z działalności PWK, a także zrozumieć, jak ważną rolę odegrały kobiety w historii Polski.

Zajęcia odbyły się w ramach nagrody w konkursie Projektu Edukacyjnego "100 lekcji historii na 100-lecie PWK"

Adres

Piskora
Tomaszów Lubelski
22-600

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Klub Miłośników Historii- Tomaszów Lubelski umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Klub Miłośników Historii- Tomaszów Lubelski:

Udostępnij