Towarzystwo Przyjaciół MWK

Towarzystwo Przyjaciół MWK Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Towarzystwo Przyjaciół MWK, Muzeum, Tokarnia 303, Tokarnia.

12/04/2026

Park Etnograficzny zachwyca o poranku 😉

Zapraszamy do lektury 🙂
25/11/2025

Zapraszamy do lektury 🙂

Firleje i prządki – listopadowe spędzanie czasu na dawnej wsi

Długie listopadowe wieczory były doskonałym momentem nie tylko do wykonania wielu koniecznych choć żmudnych i czasochłonnych prac, ale również do spotkań towarzyskich, zacieśniania więzi sąsiedzkich oraz snucia różnorakich opowieści. Te zaś można byłoby współcześnie określić mianem swoistych „historii z dreszczykiem”. Najczęściej więc opowiadano o przeróżnych strachach, istotach nadprzyrodzonych oraz doświadczeniach z nimi związanych. Dreszczyk emocji, przy stosunkowo monotonnej pracy, jaką było przędzenie (stąd nazwa spotkań i zwyczaju – Prządki) lub darcie pierza (Pierzoki), był zdecydowanie pożądany.

Rzecz jasna w takich spotkaniach uczestniczyły kobiety w różnym wieku – młode panny jednak, dla przykładu, jeszcze w XIX wieku, rozpoczynały prządki na Kielecczyźnie w ten sposób, jak pisał Władysław Siarkowski, „że brały ze sobą flaszkę z wódką i gromadnie szły do domów tych gospodarzy, u których kolejno zamierzały w czasie zimowych wieczorów prząść kądziel”. Dalej natomiast pisał, że „przyszedłszy do domu oznajmiały cel swojego przybycia, następnie częstowały gospodarza domu wódką, co nazywało się wkupnem”. Siarkowski zauważał, że „przestrzegano też dawniej, aby przed rozpoczęciem zapustów kończyć przędzę, gdyż w przeciwnym razie zalęgłyby się robaki w kiełbasach robionych na Wielkanoc”. Zwyczaj „Prządek” lub „Pierzoków” zachował się na Kielecczyźnie również i pod koniec XIX wieku i, w pewnej formie, w wieku XX, jednakże nie przestrzegano już wówczas daty ich rozpoczęcia, która, tradycyjnie, ustalona była na dzień św. Katarzyny, czyli 25 listopada.

Po zakończeniu „Prządek”, w XIX wieku, dziewczęta ze wsi, w porze zimowej, zabawiały się na tzw. Firlejach. Spraszały wówczas kawalerów z okolic, zamawiały skrzypka i basistę i w wybranym domu gospodarskim, lecz nie w karczmie, bawiono się. Gospodynią tego wydarzenia stawała się wybrana, jedna z dziewcząt. Na początku zabawy, gdy wszyscy się już zebrali, kobiety przędły kądziel, jednakże niedługo później przerywały pracę i wszyscy szli do tańca. Nazwa ta, „Firleje”, wywodzi się od ozdób i świecidełek, w które przyozdabiały się dziewczęta. Mówiono nawet – „stroją się w firleje”.

Odpowiednikiem dziewczęcych zabaw w formie Firlejów była tzw. Gołda, czyli zabawa obchodzona przez kawalerów w analogicznym okresie, czyli późną jesienią i zimą. Różnica jednak była taka, że na Gołdzie bawili się sami kawalerowie, nie spraszając na nią dziewcząt.

Autor tekstu: Łukasz Wołczyk, Dział Badań Etnograficznych

30/09/2025

Za nami konferencja „Trzeci sektor dla dziedzictwa”!
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, inspirujących rozmów i wspólnego zastanowienia się, jak organizacje pozarządowe mogą skutecznie wspierać ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy za inspirujące spotkanie.

To już jutro.  Spotkamy się na konferencji pt.: "Trzeci sektor dla dziedzictwa", która odbędzie się w Dworze z Mirogonow...
18/09/2025

To już jutro. Spotkamy się na konferencji pt.: "Trzeci sektor dla dziedzictwa", która odbędzie się w Dworze z Mirogonowic w Parku Etnograficznym w Tokarni. Kierujemy podziękowania dla Muzeum Wsi Kieleckiej za możliwość organizacji tego spotkania w tak urokliwym miejscu. Zaczynamy o godzinie 10.00. Do zobaczenia. 😉

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej ma zaszczyt zaprosićna ogólnopolską konferencję naukową z okazji 40-lecia d...
15/09/2025

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej ma zaszczyt zaprosić

na ogólnopolską konferencję naukową z okazji 40-lecia działalności

Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej

pt. „Trzeci sektor dla dziedzictwa”.

Konferencja rozpocznie się 19 września 2025 r. o godzinie 10.00

w Dworze z Mirogonowic w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Serdecznie zapraszamy.

Wielki żal i niepowetowana strata 🖤Spoczywaj w pokoju Leszku 😔
29/12/2024

Wielki żal i niepowetowana strata 🖤
Spoczywaj w pokoju Leszku 😔

Jesteśmy poruszeni informacją o przedwczesnej śmierci Leszka Gawlika, wybitnego etnografa, muzealnika, erudyty, który od dziesięcioleci kreował kierunki merytorycznego rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej.
Był autorem kilkudziesięciu znakomitych wystaw, wieloletnim redaktorem „Teki Skansenowskiej”-periodyku naukowego MWK oraz autorem licznych publikacji na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa wsi kieleckiej.
Najstarsze wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej - „Wytopki Ołowiu” było opracowane i przez lata kreowane przez Leszka Gawlika. Fascynował się ginącymi zawodami i walczył o to, by pamięć o nich przetrwała. Szczególnie bliskie mu było młynarstwo, o którym cyklicznie opowiadał zwiedzającym podczas pokazu uruchomienia wiatraka z Dębna na Święcie Chleba.
Fascynowała go fotografia oraz dziedzictwo Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Bliska znajomość z Pawłem Pierścińskim zaowocowała kilkoma wystawami.
Mimo ogromnego dorobku naukowego zawsze był niezwykle skromny, pomocny i pełen poświęcenia dla bliskich i przyjaciół. Takim Leszku pozostaniesz na zawsze w naszych sercach i pamięci.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Przyjaciele z Muzeum Wsi Kieleckiej

24/12/2024
Gratulujemy pomysłu organizatorom. Cieszymy się, że nasza przedstawicielka mogła brać udział w tak ciekawym wydarzeniu.
22/11/2024

Gratulujemy pomysłu organizatorom. Cieszymy się, że nasza przedstawicielka mogła brać udział w tak ciekawym wydarzeniu.

Adres

Tokarnia 303
Tokarnia
26-060

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Towarzystwo Przyjaciół MWK umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria