09/05/2026
Wystawa „Kolej na plakat – z kolekcji Konrada Rogowskiego” już otwarta!
Dworzec Kultury okazał się idealnym miejscem do zaprezentowania niewielkiego fragmentu imponującej kolekcji Konrada Rogowskiego. Ekspozycja gromadzi wybrane plakaty inspirowane filmem, literaturą i innymi dziedzinami twórczości, w których obecność pociągu, podróży i dworca staje się punktem wyjścia do artystycznych interpretacji.
Przypomnijmy, że na wystawie zgromadzono dzieła uznanych twórców: Jana Jaromira Aleksiuna, Jerzego Flisaka, Macieja Hübnera, Ryszarda Kai, Piotra Kamińskiego, Andrzeja Klimowskiego, Andrzeja Krzysztoforskiego, Michała Książka, Janusza Rapnickiego, Jana Sawki, Mariana Stachurskiego, Maurycego Stryjeckiego, Stanisława Zamecznika. Przykłady starszych plakatów uzupełniają prace współczesne, przygotowane specjalnie z myślą o ekspozycji. Ich autorami są: Filip Ciślak, Sebastian Kubica, Agnieszka Kuzber, Aleksandra Majtler (Ksana), Kaja Renkas, Agnieszka Sobczyńska, Monika Starowicz, Katarzyna Zapart oraz Paweł Król – którego plakat promuje wystawę.
Otwarcie, które odbyło się w piątek, 8 maja, przyciągnęło wielu gości. Dziękujemy za tak liczną obecność, rozmowy i wspólnie spędzony czas! Wydarzenie uświetnił występ Irka Dziedzica z zespołem.
Wystawę można oglądać w przestrzeni Dworca Kultury do 2 sierpnia br. – serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji jej zobaczyć.
Organizator: Muzeum w Tarnowskich Górach, którego organizatorem jest Tarnowskie Góry Srebrne Miasto. Partnerzy wystawy: PKP S.A., POLREGIO, Bar Praha, Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków, C H U Hala, BITPRO. Patronat medialny: Montes Tarnovicensis, Radio Piekary, Ślązag.