Galeria Przytyk

Galeria Przytyk Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk w Tarnogórskim Centrum Kultury Galeria Przytyck działa w Tarnogórskim Centrum Kultury od 2000 roku.
(10)

Od początku jej zadaniem była działalność w obszarze sztuki wizualnej i stała się integralną częścią Tarnogórskiego Centrum Kultury. Zajmuje się szeregiem zadań poświęconych promocji i edukacji, a głównym trzonem jej działalności jest aktywność ekspozycyjna. Do tej pory zorganizowano wystawy indywidualne i zbiorowe, artystów z Polski i z zagranicy. 22 marca 2013 roku została zrealizowana 100 wysta

wa (Małgorzata Markiewicz – Negocjowanie codzienności). Galeria współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi. Początkowym założeniem w zakresie ekspozycji była promocja artystów lokalnych oraz debiutujących. Obecnie galeria ma także na celu promowanie sztuki współczesnej, prezentowanie najważniejszych i najciekawszych nurtów. Ponadto poszerzono zakres działania o edukację artystyczną. Zrealizowano cykl wykładów z historii sztuki (Nie taka sztuka straszna, jak ją malują) oraz serie warsztatów artystycznych (Arteck, Muzyką zmalowane, Sztuką do celu). Galeria Przytyck jest również zaangażowana w działania ekologiczne (Eko Kraina – coroczny interdyscyplinarny festiwal). W latach 2008-2011 była współorganizatorem festiwalu Femina, w pełni poświęconemu zagadnieniom społecznych i kulturowych problemów. W ramach działalności próbujemy zaktywować odbiorców do aktywnego działania, dlatego realizujemy warsztaty rękodzieła, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Adres

Ulica Jana III Sobieskiego 7
Tarnowskie Góry

Telefon

32 285 27 34

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Galeria Przytyk umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria

O Galerii Przytyk

Galeria stawia sobie za cel nie tylko promocję lokalnych artystów, ale pokazywanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej, przybliżanie widzom najistotniejszych zmian, jakie dokonują się w kręgach artystycznych. Gościły tu wystawy z wielu dziedzin sztuki, sytuujące się w różnych technikach, takich jak malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, video art, instalacje i wiele innych.

Galeria Sztuki Współczesnej „Przytyk” w Tarnogórskim Centrum Kultury to miejsce niekoniecznie wielkie metrażowo, ale pojemne jeśli chodzi o idee, pomysły oraz sztukę. Od początku istnienia odbyło się tu ponad 100 wystaw – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Przestrzeń spełniała także swoją wystawienniczą funkcję podczas licznych festiwali. „Przytyk” nie zamyka się w tylko w murach TCK – organizuje również wystawy na dworcu MZKP, w areszcie śledczym, w kościele czy w Parku Miejskim.

Jest tu także miejsce na działalność edukacyjną – pod szyldem "Punkt Sztuki" odbywają się wykłady, prelekcje, dyskusje – wszystko o sztuce i wokół sztuki. Nie brakuje warsztatów – rysunku, rękodzieła czy zajęć artystycznych dla dzieci. Latem Galeria łączy siły z edukacją ekologiczną tworząc projekt „Eko kraina”, który porusza problemy związane ze środowiskiem, recyklingiem i tym, w jaki sposób sztuka może być ekologiczna.