11/06/2026
Cofnijmy się w czasie… 🌊
Dziś Jezioro Tarnobrzeskie to popularne miejsce wypoczynku, ale zanim stało się malowniczym akwenem, w tym miejscu znajdowały się wsie Machów i Kajmów.
⛏️ Wszystko zmieniło się w wyniku działalności Kopalni Siarki "Machów", która rozpoczęła wydobycie siarki w tym rejonie. Kopalnia stworzyła ogromne wyrobisko o powierzchni 560 ha i głębokości 110 metrów, które przez wiele lat było świadkiem przemysłowej potęgi regionu.
🔄 Po zakończeniu wydobycia podjęto decyzję o rekultywacji terenu, a efektem tej transformacji stało się Jezioro Tarnobrzeskie. Proces napełniania zbiornika wodą trwał od lutego 2005 roku do kwietnia 2009, a dziś jezioro jest jednym z symboli Tarnobrzega i atrakcją turystyczną.
💧 Zmiana, która połączyła historię przemysłową z naturalnym pięknem, pokazuje, jak człowiek potrafi przywrócić harmonię z naturą, nawet w miejscach, które kiedyś były świadkiem ciężkiej pracy.
Fot. W. Pintal