Historia Muzeum Komunikacji w Warszawie
Wczoraj
Muzeum Komunikacji powstało pod koniec 1938 roku z polecenia ówczesnego Ministra Komunikacji płk Juliusza Ulrycha. Muzeum mieściło się przy ul. Nowy Zjazd 1 i cieszyło się niesłabnącą popularnością. Wraz z Muzeum Techniki i Przemysłu miało przenieść się do nowej siedziby. Plany
te pokrzyżowała wojna. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność M
uzeum. Latem 1940 r. zbiory zostały przeniesione do budynku przy ulicy Targowej 74, a później do pomieszczeń dworca Warszawa Wileńska. Tutaj podczas nalotu bombowego samolotów radzieckich na Warszawę w 1943 r. ośmioletni dorobek muzeum uległ całkowitej zagładzie. Po zakończeniu wojny Minister Komunikacji Jan Rabanowski podjął próbę reaktywacji Muzeum. Na jego apel pracownicy różnych działów komunikacji zaczęli gromadzić ocalałe pamiątki i dokumenty. Ze względu na brak funduszy
i odpowiednich pomieszczeń próba reaktywacji nie powiodła się. Dzisiaj
Muzeum Komunikacji powstaje po raz trzeci. Tworzy je grupa entuzjastów techniki
i pasjonatów historii. Muzeum gromadzi różnego rodzaju zbiory w działach:
Dróg Kolejowych – prezentujący historię kolejnictwa, w szczególności budowy
i utrzymania infrastruktury kolejowej
Dróg Kołowych – przedstawiający historię motoryzacji i automobilizmu,
w szczególności polskiej myśli technicznej i budowy pojazdów
Dróg Wodnych – obrazujący historia żeglugi, w szczególności żeglugi wiślanej
i stoczni w Porcie Czerniakowskim
Dróg Lotniczych – dokumentujący historię polskiego lotnictwa i przemysłu lotniczego
Rekonstrukcji Historycznej – pokazujący żywą lekcję historii i służb mundurowych,
w szczególności różnych rodzajów broni, wyposażenia i sprzętu wojskowego
Dział Turystyki związany z historią turystyki i sposobami spędzania wolnego czasu
Muzeum mieści się w budynku dawnego Garażu Drezyn na stacji Warszawa Praga. Była to pierwotnie składnica Kolei Nadwiślańskiej zbudowana ok. 1875 roku. Budynek dzieli się na cztery segmenty:
biura – zaplecze administracyjne i sala konferencyjna
składnica – miejsce wystaw, pokazów i sala kinowa
modelarnia – przestrzeń tworzenia i renowacji eksponatów oraz zdobywania praktycznych umiejętności technicznych
warsztat – w którym renowacji będą poddawane zabytki techniki
Jutro
Pomimo trudności natury biurokratycznej otwarcie Muzeum planowane jest na Noc Muzeów 2014. Za cel nadrzędny stawiamy sobie sprowadzenie parowozu, który służył w parowozowni Warszawa Praga (dziś nieistniejącej)
Na terenie Muzeum oprócz szeregu eksponatów tj. maszyny parowe, wagony, lokomotywy, samochody, motory i motocykle, pojazdy wojskowe itd. będzie wagon gastronomiczny oraz sypialny, plac do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych
i zlotów, zieleń projektowana i tworzona w ramach corocznego konkursu wśród studentów architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Muzeum Komunikacji to miejsce wartościowego spędzania czasu z techniką i historią oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Muzeum Komunikacji w Warszawie to jednostka organizacyjna specjalnie w tym celu powołanej Fundacji Heredis, która prowadzi działalność nie dla zysku. Całkowity dochód przeznaczony jest na dzialalność statutową. Muzeum do dnia otwarcia wystawy stałej ma status muzeum w organizacji. Muzeum posiada regulamin uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum powstaje pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m. Warszawy. www.muzeumkomunikacji.pl
Muzeum Komunikacji w Warszawie
Garaż Drezyn – PKP Warszawa Praga
ul. Pożarowa 2
03 – 309 Warszawa
Kontakt:
+48 607 620 007
[email protected]