Grupa zadaniowa „Klub Odkrywcy” została utworzona uchwałą Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej w dniu 26 lutego 2009 roku. Głównym przyczynkiem powstania grupy była chęć utworzenia na terenie Susza placówki o charakterze muzealnym zwanej Izbą Historii Regionu. Zadaniem „Klubu Odkrywcy” było pozyskanie zabytków, pamiątek związanych z historią Susza i okolic do celów ekspozycyjnych przyszłej
placówki muzealnej. Pozyskiwanie eksponatów odbywało się między innymi poprzez prowadzenie poszukiwań porzuconych lub ukrytych zabytków przy pomocy wykrywaczy metali, po uzyskaniu zezwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Działalność „Klubu Odkrywcy” spotkała się z dużym zainteresowaniem i aprobatą lokalnej społeczności a także władz lokalnych. Po trzech latach działalności grupy we wrześniu 2012 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej w Suszu przy ul. Św. Floriana 11 otworzyło pierwszą w historii miasta placówkę muzealną, czyli Izbę Historii Regionu w Suszu. Pomimo osiągnięcia głównego celu postawionego przed „Klubem Odkrywcy” grupa nie zakończyła swojej działalności. Obecnie w jej gronie znajduje się 10 członków, których pasją stało się odkrywanie tajemnic przeszłości oraz prowadzenie poszukiwań. Zabytki odnajdywane przez suskich odkrywców umieszczane są w Izbie Historii Regionu, natomiast wyniki ich pracy oraz dokonane odkrycia opisywane są na łamach czasopisma Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej „Skarbiec Suski” oraz najnowszej publikacji „Śladami Historii”.
„Klub Odkrywcy” posiada na swoim koncie liczne sukcesy w zakresie prowadzonej działalności. Największym z nich jest bez wątpienia odnalezienie w 2009 roku skupiska srebrnych szelągów krzyżackich określonego mianem „Skarbu Monet z Susza”, które zostało przekazane do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Na ekspozycjach tego muzeum można znaleźć także inne zabytki archeologiczne odnajdywane i przekazywane przez członków grupy. Klub utrzymuje stałą współpracę z organizacjami, instytucjami oraz ośrodkami naukowymi na płaszczyźnie ochrony zabytków i dóbr kultury. Członkowie grupy:
- Sylwia Zielińska
- Krystyna Plebańska
- Krzysztof Kępiński
- Sebastian Zieliński
- Marek Bodnar
- Grzegorz Kowalski
- Piotr Pilewski
- Przemysław Kulpa
- Rafał Dolatta
- Jakub Latos