24/04/2026
📚✒️KONKURS RECYTATORSKI I LITERACKI
21 i 22 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Skrwilnie rozbrzmiała poezja. Na początku lekko onieśmielona, a z każdym wypowiedzianym słowem coraz pewniejsza i docierająca do sedna.
🌸Pierwszego dnia V Gminnego Konkursu Recytatorskiego przedszkolaki i dzieci z klas I-III zwróciły się ku wiośnie, recytując pogodne wiersze i wskazując na wiele jej przejawów, które łatwo przeoczyć. Przypomniały wszystkim nazwy ptaków wracających do Polski oraz pierwszych wiosennych kwiatów. Ten temat sprawił, że mimo porannego przymrozku, zrobiło się znacznie cieplej!
Nasze jury postanowiło przyznać 1. miejsce wszystkim przedszkolakom, natomiast w kategorii klas I-III werdykt był następujący:
🏅WYRÓŻNIENIA:
Klara Kamińska
Sandra Śliwa
Kornelia Ornowska
Ewa Zglińska
🥉III MIEJSCE: Antonina Malachińska
🥈II MIEJSCE: Michalina Wiśniewska
🥇I MIEJSCE ex aequo: Maja Łasińska i Olivier Balicki
🌱Serdecznie gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom - wystąpiliście na naprawdę wysokim poziomie! Bardzo doceniamy, że mimo towarzyszącego konkursom stresu, zdecydowaliście się przygotować, a potem wystąpić przed publicznością. To świetna lekcja, bo nowe doświadczenia budują w Was pewność siebie i wiarę we własne możliwości, a także sprawiają, że każde kolejne wystąpienie staje się nieco łatwiejsze.
🧩Drugiego dnia konkurs odbywał się w kategoriach klas IV-VI i VII-VIII. Poprzeczka była postawiona naprawdę wysoko, ponieważ uczestniczki i uczestnicy wybierali spośród utworów Jana Kochanowskiego - jednego z najwybitniejszych poetów renesansu oraz Jana Kasprowicza - wielokrotnego kandydata do Nagrody Nobla. To, co łączy obu, to bycie poetami-doctis, czyli uczonymi, którzy doskonale znali literaturę światową i potrafili w bardzo precyzyjny sposób opisywać nawet najtrudniejsze ludzkie emocje. Trzeba przyznać, że były to niezwykle inspirujące wystąpienia, być może nieco wyczerpujące dla naszych artystów, ponieważ idealnie wcielili się w postać podmiotu lirycznego, oddając wszelkie jego stany.
Niełatwym zadaniem było, wśród tak utalentowanego grona, wytypować zwycięzców. Nasze jury po burzliwych obradach wydało następujący werdykt:
W KATEGORII IV-VI
🏅WYRÓŻNIENIA:
Nicolas Marcin Czajkowski
Julia Bagińska
🥉III MIEJSCE: Dorota Żołnowska
🥈II MIEJSCE: Daria Witkowska
🥇I MIEJSCE: Kacper Milewski
W KATEGORII VII-VIII
🏅WYRÓŻNIENIA:
Martyna Staśkiewicz
Bartłomiej Lisewski
🥉III MIEJSCE: Marcelina Filipska
🥈II MIEJSCE: Julia Kęsicka
🥇I MIEJSCE: Filip Dunajski
Gratulujemy wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom! Chapeau bas!
Dziękujemy Występującym oraz ich Rodzicom i Paniom Nauczycielkom za świetne przygotowanie do występów! Dziękujemy Jury za trud włożony w rzetelną ocenę oraz za dostrzeżenie potencjału drzemiącego w naszych uczestnikach!
Po zakończeniu V Gminnego Konkursu Recytatorskiego, nastąpiło rozstrzygnięcie II Gminnego Konkursu Literackiego. Był on adresowany do młodzieży z klas VII i VIII. Mogła ona wybrać spośród 5 tematów, z których każdy był związany z Orkiestrą Dętą Gminy Skrwilno. Wszakże obchodzi ona w tym roku swoje 5 urodziny! Tematami, które poruszyły uczestników i uczestniczki były: „Instrument, który miał marzenia”, „Pięć lat w rytmie serca” i „Dźwięk, który łączy pokolenia” .
Jury wyłoniło 3 zwycięskie prace:
🥉III MIEJSCE: Oliwia Meller
🥈II MIEJSCE: Natalia Gołębiewska
🥇I MIEJSCE: Szymon Szczesiak
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym konkursie! Doceniamy każdą nadesłaną pracę oraz czas, jaki poświęciliście na rozwijanie swojej literackiej pasji. Wasze słowa pozwoliły nam usłyszeć muzykę ukrytą między wierszami. Praca w tegorocznym Jury była dla nas nie lada wyzwaniem. Jako zespół sędziowski dziękujemy za zaufanie – z wielką uwagą pochyliliśmy się nad każdym tekstem, starając się dostrzec i docenić głos każdego autora.
Dziękujemy członkom Jury za wspólną, wnikliwą analizę i owocne dyskusje, które pozwoliły nam wyłonić laureatów. Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją twórczą wrażliwością!
(I.L.)